Atanın mozaik tablosuna yer aranıyor

Atanın mozaik tablosuna yer aranıyor
20.12.2019
A+
A-

Atatürk’ün Cumhurbaşkanı olarak Edirne’ye gelişinin 89’uncu yıldönümü nedeniyle 5 bin doğal taş kullanılarak Atatürk’ün resmedildiği mozaik tablo yapıldı. 4 günde tamamlanan tablo kentte belirlenen bir alana asılacak.

Atatürk’ün Edirne’ye gelişinin 89’un yıl dönümü kutlamaları kapsamında valilik, milli eğitim ve halk eğitim müdürlüklerince “Bir taşta senden” projesi başlattı. Proje kapsamında ilimizdeki bir alışveriş merkezinde 5 bin doğal taş kullanılarak 4 günde Edirneli vatandaşlarında taş koyarak destek verdiği proje kapsamında Atatürk’ün resmedildiği mozaik tablo oluşturuldu. Tablonun son taşı ise Vali Yardımcısı Ali Uysal tarafından konuldu.

Düzenlenen programda konuşan Edirne Vali Yardımcısı Ali uysal, “Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüzün yaptırmış olduğu usta öğreticilerin el emeğine kadınlarımızın yapmış olduğu muhteşem eserleri gördük. Hep beraber tartıştık. Bu eser eşsiz bir eser müdür bey bilgi verdi. 1 metre 40 santimetreye 2 metre oranında 300 kilo ağırlığında sayın valimizin uygun gördüğü bir yere Edirne’mize asacağız. Buradan şunu anlıyoruz; son taşı Valimiz Ekrem Canalp adına ben koyacağım fakat bunun felsefi bir manası bir derinliği var. Bence burada anlatılmak istenen bu tablo bir bütünlüğü, toplumu ifade ediyor. Atatürk ise bizim toplumumuzun vazgeçilmez unsuru, kurucu unsurumuz, devletimizin kurucu lideri burada toplumda hepimiz şikâyet etmeden, eleştirmeden üzerimize düşen görevleri yaparak kendi sorumluluğumuzu yerine getirerek bir taş koyarsak, herkes bir fırça darbesi koyarsa, herkes işini en iyi şekilde yaparsa bütünlük muazzam bir şekilde ortaya çıkar. Bana göre bu taşların manası budur. Bu tablo Türkmilleti ise bu taşların hepsi de toplumu oluşturan unsurlardan birisidir.

Öncelikle şunu belirtmek isterim valimizin başka bir programı vardı. Bende sayın valimizi temsilen ben geldi. Valimiz Ekrem Canalp adına ben alacağım. Böyle bir programa beni gönderdiği için kendisine teşekkür ediyorum. Sayın valimiz Ekrem Canalp’in adına son taşı koyarak birliğimizin ve beraberliğimizin daim olmasını diliyorum.

Birbirimizi çekiştirerek değil, döverek değil yani bir toplumu yıkmak için, bir toplumu zayıflatmak için içindeki unsurları çarpıştırmak gerekiyor. Çok uyanık olmamız lazım. Atatürk bizim birliğimizin bütünlüğümüzün simgesidir. Onun son taşı koyarak benim için hayatımda vazgeçilmez unutulmaz anlardan birisi oldu. Hayırlı uğurlu olsun diyorum” şeklinde konuştu.

Halk Eğitim Merkezi Müdürü İlhan Dinç de, “Bu organizasyon Atatürk’ün Edirne’ye gelişi ile alakalı, onun anısına yapılmış bir organizasyon tablonun ölçüleri 1 metre 40 santime 2 metre yaklaşık olarak 300 kilo ağırlığında ve binlerce taş kullanıldı. Mozaik öğretmenimiz Fatma Akay öncülüğünde bu organizasyon gerçekleştirildi.

Halk Eğitim Merkezimiz böyle bir organizasyonu planladı ve Valimiz Ekrem Canalp’e sundu. Kendisi de uygun gördü. Aslında programı uygun olsaydı son taşı kendisi koyup ondan sonra Edirne’mizin uygun bir yerinde sergileyecektik. Yaklaşık 4 gün içerisinde yapıldı. Edirne halkının katılımıyla gerçekleştirildi. Yapımında 5 bin taş kullanıldı. Hem usta öğretici hem de kursiyerlerimizin katılımıyla satışlarımız da gerçekleştiriliyor” dedi.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.