Babaeski de “Mehter Takımı” Kuruldu…

Babaeski de “Mehter Takımı” Kuruldu…

Babaeski İlçesi’nde uzun bir süredir eksikliği hissedilen “Mehter Takımı” Gazi Kemal Mahallesi Müzisyenler Derneği Başkanı Süleyman Karan tarafından Kuruldu…

Dernek Başkanı Karan, “Bugüne kadar mahallemizde yetişen ve mesleğinde çok başarılı ve yetenekli arkadaşlarımızdan oluşan yeni bir mehter takımı kurduğumuz için çok mutluyuz. İlçede büyük bir eksikliği giderdiğimize inanıyorum, çünkü Mehter Takımı aslında bando takımıdır. Kökeninin Anadolu Selçuklarına kadar uzandığını biliyorum. Aslında bizim için çok zor oldu, kıyafet ve müzik aletleri çünkü Mehterde, sekiz zil çalan “zilzen”, sekiz nakkare çalan “nakkarazen”, sekiz boru çalan “boruzaden”, sekiz tabi çalan “tabizen” ve dokuz çavuş bulunmaktadır. Bu düzeni sağlamak çok ta kolay olmadı, çünkü biz nota bilmeyiz ama Allah vergisi doğuştan mutlak kulak yetisine sahip insanlarız müzik eğitimi alırken de sesleri aralık ile bulmak yerine direk notaları ile duyduğumuz için teori eğitiminde zorlanırız. Arkadaşlarımızın hepsi babadan oğul’a müziğin içinde yer almış kişiler. Ben güzel şeyler yapacağımıza inanıyorum, çünkü biz müzikle doğar, müzikle yatarız.” Dedi.

Karan, “Bu hafta Alpullu Belediyesi tarafından düzenlenen “14.İlk Şeker, Kültür ve Müzik Festivaline” katıldık. Bundan sonra çevre İl ve İlçelerimizde düzenlenecek olan, her türlü organizasyon ve festivallerde yer almak istediklerini söyledi.”

 

Haber: Metin KARAKUŞ/BABESKİ

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.