Babaeski’de “18 Mart Şehitler Günü” Sessiz Kutlandı…

Babaeski’de “18 Mart Şehitler Günü” Sessiz Kutlandı…

KIRKLARELİ’nin Babaeski İlçesi’nde, Ülke genelinde olduğu gibi “18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin” 105. yıldönümü, Pancarköy ve Babaeski Şehitliği’nde düzenlenen iki ayrı törenle sessiz bir şekilde kutlandı.

Babaeski’de ilk tören, Pancarköy’de, 65’inci Piyade Tümen, 241’inci Piyade Alayı 2’nci Piyade Taburu Karargâhı ve Karargâh Destek Bölüğü, Ordugâh Bölgesinde içtima halinde iken, Tatbikata Bandırma Askeri Hava Alanından katılan F-5 Uçağının Bölüğün üzerine düşmesi sonucu şehit olan Mehmetçiklerin anısına yapılan anıtta yapıldı. 

Koronavirüsü tedbirleri kapsamında yapılan törene, Babaeski Kaymakamı Şenol Levent Elmacıoğlu, 1’nci Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Ercan İlhan, Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı, İlçe Emniyet Müdürü Zafer Menekşeoğlu, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Teğmen Serhat Özfidan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadriye Tokat, Pancarköy Muhtarı Necati Parlak, Gaziler ve şehit aile yakınları katıldı.

Buradaki tören, Şehitler Anısına yapılan bir dakikalık saygı duruşu ve ardından istiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Daha sonra merasim mangası tarafından üç el saygı atışı yapıldı.

Kaymakam Elmacıoğlu, burada ki şehitlik anı defterine, “Aziz şehitlerimiz, vatan ve milletimizin ebedi varlığı ve al bayrağımızın yüceliği uğruna en değerli varlığımız olan canlarınızı vererek şahadet mertebesine ulaştınız. Bize bıraktığınız emanetin idrakinde olup, aziz hatıralarınızı ilelebet yaşatacağız. Eşsiz kahramanlıklarınız, şanlı tarihimizde ki müstesna yerini her zaman muhafaza edecek, yeni nesiller sizleri daima minnet ve şükranla hatırlayacaktır. Minnet size, şükran size, dua sizedir. Ruhunuz şad olsun.” Sözlerini yazdı.

Daha sonra İlçe Müftülük Personeli Osman Kahriman tarafından Kuran-ı Kerim okundu ve İlçe Müftüsü Abdurrahman Koç tarafından ise dua yapılarak, şehitlerin temsili olarak, adının yazılı olduğu mermer taşlarının üzerine karanfiller konuldu.

Daha sonra ki tören ise 1’inci Dünya ve İstiklal Savaşları sırasında Babaeski İlçesi’nde Bulgar ve Yunanlılar tarafında şehit edilenlerin anısına yapılan Babaeski Şehitlik Anıtı’nda yapıldı.

Burada ki Törende, Şehitlik Anıtına; Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı ile Belediye Başkanlığı ve şehit aileleri adına çelenklerinin konulmasıyla başladı. Törende daha sonra saygı duruşunda bulunularak, ardından İstiklal Marşımız okundu.

Daha sonra burada da merasim mangası tarafından üç el saygı atışı yapıldı.Kaymakam Elmacıoğlu, burada ki Şehitlik Anı Defterine ise şunları yazdı; “Milletimizin birliği, ülkemizin bölünmez bütünlüğü uğruna, göğsünü siper eden siz aziz şehitlerimize en derin minnet, şükran ve tazim hislerimizi arz etmek için bir kez daha huzurunuza geldik. Bize emanet ettiğiniz bu cennet memleketimizin her bir karış toprağı için hayatınızı hiçe saydınız yazdığınız eşsiz kahramanlık destanı ile birlik ve beraberliğimize kast eden her türlü tehdide karşı vereceğimiz mücadelede sarsılmaz inancımıza ve tükenmez gücümüze ilham kaynağı oldunuz. Ruhunuz şad olsun.” Daha sonra şehit mezarlığı ziyaret edilerek, İlçe Müftülük Personeli Osman Kahriman tarafından Kuran-ı Kerim okundu ve İlçe Müftüsü Abdurrahman Koç tarafından ise dua yapılarak, şehit mezarlıklarının kabir başlarına karanfiller bırakıldı.

Tören sonunda, 1’nci Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Ercan İlhan, Şehit Topçu Asteğmen Tugay Süzgen ve Şehit Komando Piyade Çavuş Erol Güney’in anne ve babasına, el işlemeli birer plaket takdim etti.

Tören sonrası, Babaeski Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı, tarafından Belediye Sarayı Tansa Düğün Salonunda protokol üyelerine, şehit aile yakınlarına ve Gazilere verilecek olan öğlen yemeği ise koronavirüsü tedbirleri kapsamında iptal edildi.

-Haber: Metin KARAKUŞ/Babaeski (Kırklareli)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.