Bakkallar Odası, Günü Geçmiş Dezenfektanları Dağıtmış

Bakkallar Odası, Günü Geçmiş Dezenfektanları Dağıtmış
08.04.2020
A+
A-

Covit-19 Koronovirüsün yayılmasını önlemek amacıyla Bakkallar Odası tarafından üyelerine dağıtılan dezenfektan maddelerin kullanım süresinin geçtiğinin anlaşılması üzerine dağıtılan dezenfektanlar toplatılıyor.Ayrıca bazı yerel basında ve sosyal medyada çıkan haberlerde İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün bu dezenfektanları dağıttığının belirtilmesi üzerine İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden yalanlama geldi.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü aracılığı ile yaptığı yalanlama  açıklamasında aynen şöyle belirtiliyor. “Bir çok ülkede olduğu gibi Ülkemizde de insan hayatı açısından son derece tehlikeli olan yeni tip COVİT-19 salgınının bulaştırıcılığına engel olmak için yürürlüğe konulan gerek Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri gerekse de Valilik Makamınca alınmış olan kararlar doğrultusunda tüm iş yerlerinde dezenfektan bulundurulması ve bu zorunluluğun yerinde  kontrol edilmesine dair İl Tarım Ve Orman Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü ve Esnaf  Sanatkarlar Odaları Birliği yetkililerinden oluşturulmuş olan komisyon tarafından denetimler gerçekleştirilmektedir.

            Sayın Valimiz Ekrem CANALP’ in talimatı ve Edirne İl Özel İdaresi katkılarıyla marketlerimize ücretsiz dezenfeksiyon işlemi yapılmaktadır. Yine Valiliğimiz bünyesinde oluşturulmuş olan bir diğer komisyon tarafından da ayrıca ücretsiz eğitim ve rehberlik çalışmaları da gerçekleştirilmektedir.

            07.04.2020 Tarihinde sosyal medya ve yerel basında çıkan “İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz personelleri tarafından bakkallara dezenfektan jel dağıtıldığı, bu jellerin son tüketim tarihlerinin geçtiği ” yönündeki habere istinaden açıklama ihtiyacı duyulmuştur; Bu kapsamda basında çıkan iddialarla ilgili olarak;

    1- Komisyonumuz tarafından gerçekleştirilen denetimlerde tutulan resmi kontrol raporlarımızda bakkallara tutanak karşılığında dezenfektan dağıtıldığına dair iddia gerçeği yansıtmamaktadır. Gerek İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz personelleri gerekse de Komisyon üyesi olan diğer kamu kurumlarımız personelleri tarafından bakkallara tutanak karşılığı herhangi bir dezenfektan dağıtımı gerçekleştirilmemiştir.

    2- Denetimlerde tutulan Resmi Kontrol Raporlarımız ekinde 11 maddelik COVİT-19 salgınıyla mücadele esaslarının olduğu resmi yazı ve “Gıda İşletmelerinin Uyması Gereken 10 Kural”  afişleri dışında herhangi bir evrak ya da malzeme bırakılmamaktadır.

    3- Bahse konu dezenfektan jellerin Bakkallar Odası tarafından üyelerine dağıtılmış olduğu, ürünlerin arka yüzünde yer alan etiketinde “Edirne Bakkallar ve Tekel Bayileri Esnaf Odası” ibaresi ile “Hediyedir Para ile Satılmaz ibarelerinin yer aldığı görülmektedir. Bu etiket bilgilerinden de anlaşılacağı üzere Resmi Kurumlarımızın dağıtım olayının tamamen dışında olduğu açıktır. Bu durumun tespit edildiği tarihten itibaren el dezenfektanları Bakkallar Odası tarafından toplatılmaya başlanmıştır. Üretici ile dağıtıcı hakkında da ilgili kurum tarafından idari işlemler gerçekleştirilecektir.

    4- İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından gıda işletmelerine dağıtımı yapılmak üzere herhangi bir firmadan el dezenfektanı alımı yapılmamıştır. 

    5- Komisyonumuzun almış olduğu kararlar COVİT-19  ile önemli mücadele yöntemlerini içerdiğinden uygulamalarımız ara verilmeksizin devam edecektir.

            Gerçeği yansıtmayan bahse konu haberle ilgili her türlü hukuki yollara başvuracağımızın bilinmesi hususunu bildirir; Kamuoyu ve ilgililere önemle duyururuz.”denildi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.