EKK, Kentlinin Taleplerini Sıraladı

EKK,  Kentlinin Taleplerini Sıraladı
13.12.2019
A+
A-

Kent Konseyi Başkanı Ziya Gökerküçük, Kent Konseyi Mevzuatı kapsamında Kent Konseylerinin kentlinin sorunlarının çözümünde katkı sunmakla yükümlü olduğunu söyledi.

EKK Başkanı Ziya Gökerküçük, “Bu anlamı ile de kentlinin soru ve sorunlarının çözümü amacıyla ilgili makamlara dilekçeler vermekte ve ziyaretler yapmaktadır.Son aylarda yürütme kurulumuza gelen ve yürütme kurulumuz tarafından da uygun görülerek ilgili makamlara verilen dilekçelerimiz oldu.Kentlilerimiz bayram ve cenaze günleri dışında yeni açılan kent mezarlığındaki yakınlarının ziyaretine gitmekte zorlanmaları nedeniyle Belediye’den bir çözüm istiyorlardı. Bu nedenle günün belirli saatlerinde yeni mezarlığa gidecek (örneğin iki-üç saatte bir) hat konması konusunda Belediye Başkanlığına dilekçe verdik. Dilekçemize gelen yanıtta; hatlar konusunda yapılan teknik çalışma sonucunda böyle bir hat önerisi oluşmadığı belirtilmiştir. Ancak Belediyemizin sosyal hizmet kapsamında, cenaze, dini bayramlar gibi önemli günlerde ücretsiz toplu taşıma hizmetinin planlandığı ve vatandaşlarımıza duyurulduğu bilgisi verilmiştir.

Belediye Başkanlığımıza verdiğimiz bir başka dilekçede ise kentimizin dışarıya açılan ve gelenleri karşılayan en önemli mekanı olan Otogar’ın görüntüsü ve hizmetlerinin önemine değinerek kentimiz hakkında izlenimleri etkilediği vurgusu yapılmıştır. Bu nedenle genel alanın sıcak olması ve ikram hizmetlerinden yararlanmak, zamanını olumlu geçirmek isteyen yolcuların bekleme süresinde rahatlığının sağlanması gereği vurgulanmıştır. Tüm bu ve benzeri eksikliklerin bir plan dahilinde giderilmesi ve acilen gazete dergi temininin sağlanacağı bir büfenin oluşturulması için gereği talep edilmiştir. Henüz yanıt gelmemiştir.Valilik makamına yazdığımız bir dilekçede ise kentimizin hava kirliliği durumu sorulmuştur. Kentte hava kirliliğini etkileyen önemli bir durumun da mesken ve işyerlerinde kullanılan yakıt olduğu vurgulanarak doğalgaza geçişin teşviki talep edilmiştir. Bu nedenle de kent merkezindeki kamu binalarından kaçının doğal gaza geçtiği ve geçmeyenler hakkında bir planlama yapılıp yapılmadığı sorulmuştur. Henüz yanıt gelmemiştir.

Son günlerde gündemimizi oluşturan Hasanağa Deresi kirliliği ile ilgili görüşmeler yapılmış ve dere suyunun tahlil sonucu beklenir olmuştur. Ancak talep edildiği halde tahlil sonucu ilgili makamlar tarafından kamuoyu ile paylaşılmamıştır. Bu nedenle yasal dilekçe hakkımızı kullanarak Valilik Makamı kanalı ile Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’nden Hasanağa Deresi ile ilgili son alınan su örneği ile birlikte geçmişteki süreci de kapsayan tahlil sonuçları talep edilmiştir.Bizler, bize gelen görüşleri, talepleri kurullarımızda değerlendirerek gerekli yerlerden sormaya, sorgulamaya devam edeceğiz”dedi.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.