Evde alkol yapmaya yasak geldi

Evde alkol yapmaya yasak geldi
02.10.2020
A+
A-

Edirne Eczacı Odası Denetleme Kurulu Başkanı Şükrü Ciravoğlu, pandemi sebebiyle dezenfektan için kullanılması serbest bırakılan etil akolün, özellikle internetten satın alınıp içki üretiminin önüne geçilmesi için yasaklandığını açıkladı.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın “ Etil Alkol ve Metanolün Üretimi” ile ilgili yönetmeliği duyurmasıyla evsel kullanım amaçlı etil alkolün satışının intenetten yasaklandığını duyurdu. Bu etil alkol satış işleminin ise eczaneler için geçerli olmadığı belirtildi. Etil alkol satışının pandemi sebebiyle gevşediği için,  bazı vatandaşların bunu farklı sebepleriçin kullandığını söyleyen Edirne Eczacı Odası Denetleme Kurulu Başkanı Şükrü Ciravoğlu “alkol fiyatlarının artmasıyla birlikte vatandaşlar kendi içkilerini üretmeye başladı ve ölümler oldu bu sebepten dolayı. Buna önlem olarak da bakanlık tarafından etil alkolün internet satışı yasaklandı”dedi

“İÇKİ YAPIMI İÇİN İNTERNETTEN SATILAN ETİL AKOL SATIŞI YASAKLANDI”

Edirne Eczacı Odası Denetleme Kurulu Başkanı Şükrü Ciravoğlu “Etil alkol tıbbı bir ürün aslında bizim alanımızda iyi bir antiseptik. Etil alkol laboratuvarlarımızda çözücü olarak kullandığımız bir ürün. Ama tabi bunun dışında başka kullanım alanları da var. Evsel ya da sanayi olarak ayırabiliriz. Bunların dışında bir de içki üretiminde kullanılan ana madde olarak karşımıza çıkıyor. Bizi ilgilendiren bölümü tıbbı etil alkol. İlaç yapımında eczanelerde, hastanelerde kullanılıyor.  Bunun dışında yasal olarak kullanılan ve yasal olmadan kullanılan yerleri var. Bunları ayırt edebilmek için satışına kısıtlama getirildi. Kısıtlama getirilmeden önce sadece tekel üzerinden satışı vardı. Sanayiye ayrı üretim yapılırdı. Tıbbı etil alkol ayrı üretilirdi. Bizde kullanılan saf etil alkol. Tahıl ürünlerinden elde edilen etil alkol. Burada tabi bu kısıtlamalar tekel özelleştikten sonra biraz daha gevşedi piyasada satışları başladı. Buna paralel olarak alkol fiyatlarının artmasıyla birlikte vatandaşlar kendi içkilerini üretmeye başladı. Bununla birlikte çeşitli sakıncalar ortaya çıktı. Burada tıbbı olmayan etil alkollerin kullanılması çeşitli rahatsızlıklara yol açtı. Ölümler oldu bu sebepten dolayı. Koronavirüs süreci ile dezenfentan üretimi için kullanılan temel madde etil alkol ihtiyacı ortaya çıktı. Biraz da zorunluluk olduğu için bu etil alkolün satışı gevşedi. Dezenfektan yokluğu yaşanmasın diye satış denetimleri gevşedi. Pandemi süreciyle birlikte bu kısıtlamalar denetimler serbest bırakıldı. Biz de kendi laboratuvarlarımızda dezenfektan üreterek vatandaşlara sunduk. Sürecin başından beri dezenfektan yokluğu yaşatmadık.

Şimdi geldiğimiz süreçte etil alkolün gerek internet kanalından gerekse başka kanallardan satıldığını gördük. Buna önlem olarak da bakanlık tarafından etil alkolün internet satışı yasaklandı. Eczaneler için böyle bir durum söz konusu değil”dedi.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.