HEPATİTLER SESSİZDİR, SİZ SESSİZ KALMAYIN!

HEPATİTLER SESSİZDİR, SİZ SESSİZ KALMAYIN!

Babaeski Devlet Hastanesi’nde, hepatit hastalığı ile ilgili toplumu bilinçlendirmek amacıyla; poliklinik giriş katında stant açılarak, hasta ve hasta yakınlarına broşür dağıtılıp, bilgilendirme yapıldı.

Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Tonguç Yılmaz, “Hepatit, son yıllarda adını kanser ve AIDS’den sonra en çok duyuran hastalık, tedavi edilmezse siroz, karaciğer yetmezliği ve daha pek çok hastalığa yol açarak dünyada her yıl yaklaşık 1 milyon kişinin hayatını kaybetmesine neden oluyor.” dedi.

Başhekim Yardımcısı Dr. Tonguç Yılmaz, Hepatit (Sarılık) Hastalığı ile ilgili şunları söyledi; “Hepatit karaciğerin iltihabıdır. Hepatitler; hepatit virüsü olan A,B,C,D, E ve diğer bazı virüsler ile meydana gelir. Hepatit virüslerinin ortak özelliği, karaciğer hücrelerine zarar vermeleri ve karaciğerin işlevlerini bozmalarıdır.”

“Hepatit (A) ve Hepatit (E) Hastalığı; Hijyenik şartların Kötü olduğu bölgelerde hastalık riski yüksektir.

Virüs hasta olan insanların dışkısında bulunur. Bu kişiler ellerini yıkamazsa virüs çevreye ve yiyeceklere bulaşır, virüsün bulaştığı alanlara elle dokunulur ve yıkanmadan ağıza götürülürse hastalık, sağlıklı kişiye bulaşır.”

“BULAŞMA YOLLARI”

“Dışkı ve kanalizasyon sularıyla kirlenmiş su ve gıdaların tüketilmesiyle, Deniz ürünleri ve etin çiğ tüketilmesi ile Yemek hazırlayan ve gıda sektöründe çalışanların temizlik önlemlerine dikkat  etmemesi ile bulaşır.”

“HASTALIK BELİRTİLERİ”

“Açık renkli dışkı, Yorgunluk, Karın ağrısı, İshal, Bulantı kusma, İştah kaybı, Halsizlik, Kilo kaybı Gözlerde ve ciltte sararma, Koyu renkli (çay rengi) idrar.”

“TANI NASIL KONULUR”

“Basit kan tetkiki ile konulur.”

“HASTALIĞIN TEDAVİSİ”

“Hekim tarafından verilen ilaçlar kullanılır. Bitkisel katkı maddesi ve alkol kullanılmamalıdır. Hepatit (A) enfeksiyonu kronikleşmez, ancak nadiren karaciğer yetmezliği ve ölüme neden olabilir.”

“HASTALIKTAN KORUNMANIN YOLLARI”

“Hepatit A’nın aşısı vardır.(Çocukluk çağı takviminde 18. ve 24. aylarda 2 doz olarak Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz olarak uygulanmaktadır.) Genel hijyen kurallarına uyulmalıdır. Özellikle yemek yemeden önce, tuvaletten önce ve sonra su ve sabun ile eller yıkanmalıdır. Temiz olduğundan ve iyice piştiğinden emin olunan yiyecekler tüketilmelidir. Çöpler ağzı kapalı çöp kutularında toplanmalı ve çöp poşetlerinin ağzı kapatılarak bırakılmalıdır.”

“Hepatit B ve Hepatit C Hastalığı; Hepatit B ve Hepatit C siroz, karaciğer kanseri gibi ciddi hastalıklara yol açabilir. Virüsü taşıyan kişilerde hiçbir belirti olmasa bile hastalığı başkalarına bulaştırabilirler.”

“BULAŞMA YOLLARI”

“Kişiden kişiye, kan nakli, Korunmasız cinsel ilişki ile Hasta kişiyle kan teması oluşturacak ortak eşya kullanımı ile( Diş fırçası, Tırnak makası, Jilet, Manikür, Pedikür) Hasta kişini kullandığı enjektörü ortak kullanmayla (Damar içi uyuşturucu kullanımı) Anneden bebeğe doğumda veya sonrasında Açık yara veya kesilerden bulaşabilir.”

“HASTALIK BELİRTİLERİ”

“Halsizlik, İştahsızlık, Bulantı, kusma, Baş ağrısı, karın ağrısı, kas ağrısı, eklem ağrısı, Deri döküntüsü, Koyu renkli idrar.”

“TANI NASIL KONULUR”

“Basit bir kan tetkiki ile konulur.”

“HASTALIĞIN TEDAVİSİ”

“Hekim tarafından verilen ilaçlar kullanılır. Bitkisel katkı maddesi ve alkol kullanılmamalıdır.

Hepatitli bir hasta ziyaret edildiğinde nelere dikkat edilmelidir? Hepatit (B) ve (C) geçiren kişiyi ziyaret etmek veya taşıyıcı olan biriyle sosyal ilişkiler güvenlidir; çünkü bu virüsler gündelik el sıkışmak,kucaklaşmak, sarılmak, öpmek gibi olağan temasla bulaşmaz.”

“HASTALIKTAN KORUNMA YOLLARI”

“Hepatit B den korunmanın en etkili yolu aşılamadır. Çocukluk çağı takviminde; ilk dozu doğumda, sonrasında 1. ve 6. ayların sonunda, Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz olarak 3 doz aşı uygulanır.

 

Hepatit B hastalarının bebeklerine, doğum sonrası Hepatit (B) immunglobulini ve Hepatit B aşısı uygulanır. Enjeksiyon araç gereçleri ortak kullanılmamalıdır. Dövme, kulak delme, piercing, akupunktur gibi uygulamaların yapıldığı malzemeler tek kullanımlık olmalıdır. Tıraş makinesi, jilet, diş fırçası, tırnak makası, manikür ve pedikür için kullanılan malzemeler ortak kullanılmamalıdır. Cinsel yolla bulaşmanın önlenmesi için kondom kullanılmalıdır. Bilgilenin korunun tedavi olun.”

-Haber: Metin KARAKUŞ

 

 

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.