Kadın Platformu, “Suçluyu bulun”

Kadın Platformu, “Suçluyu bulun”
03.12.2019
A+
A-

Edirne Kadın Platformu üyeleri, Edirne’de son 3 gündür gündemi meşgul eden ve özellikle kadınlara elindeki sıvıyla saldıran şahsın bir an önce yakalanmasını istedi.

Sokakta gezdiği kadınlara elindeki kimyasal sıvıyı atan şahıs olay yerinden uzaklaşırken, hala yakalanamaması ise bir çok kadını da tedirgin etmiş durumda. Sorumlu kişinin derhal yakalanmasını istediklerini belirten Edirne Kadın Platformu üyeleri, bu yaşanan olayın basit bir yaralama, saldırı olayı olmadığını, kadın özgürlüğüne yapılan bir saldırı olduğunu söyleyerek takipçisi olacaklarını belirtti.

Edirne Kadın Platformu tarafından yapılan açıklamada “Ülkemizde her gün yüzlerce kadın evde , işte, sokakta erkek şiddetine maruz kalmakta ya da şiddet tehdidi altında yaşamlarını sürdürmektedir.Her yer, her mekan kadınlar için şiddet ve cinayet mahalline dönüşmüş durumdadır. Geçtiğimiz pazar günü kentimizde yaşanan, iki kadına saldırı olayı ise bu gerçeği bir kez daha gözler önüne sermiştir. Kadınlar her gün şiddete, tacize maruz kalıyor ve erkek adalet sistemi, şiddet uygulayan erkekleri değil, kadınların yaşam tarzını yargılamayı seçtiği, erkekleri aklamanın, iyi hal indirimi uygulamanın sayısız yolunu bulduğu için kadına yönelik şiddet olayları artış göstermektedir. Daha önce de basına yansıyan olaylarda, boşanmak istediği için veya ‘hayır’ dediği için erkek şiddetine maruz kalarak yüzünde kalıcı hasarlarla yaşamak zorunda bırakılan kadınların davasında, erkek yargı “basit yaralama” kararları vererek şiddet uygulayan erkekleri adeta ödüllendirmiştir.Kentimizde yaşanan bu olay basit bir saldırı veya yaralama olayı değildir. Kadın kimliğine, bedenine, özgürlüğüne yapılan bir saldırıdır. Bu saldırının karşısında ise biz kadınların hep birlikte, dayanışma içinde ve kararlılıkla duracağımızı ifade etmek istiyoruz. Kadınlar olarak talebimiz, sorumlu veya sorumluların bir an önce yakalanıp, yargı aşamasında gereken cezaları almalarıdır. Olayın takipçisi olduğumuzu bir kez daha belirtiyoruz. Arkadaşlarımızın yanındayız ve birlikte güçlüyüz”dedi       .

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.