MAHALLİ BASIN DERNEKLERİNİN HİÇ Mİ SUÇU YOK…

18.05.2020
A+
A-

Keşan Postası adıyla gerçekten basına hizmet verme amacı güden meslektaşımız bu girişimi ile il basınına ders verecek bir girişimde bulundu. Kardeşimiz önceki gün mahalli  basın dernek temsilcilerinin bazılarıyla mahalli basının sorunlarını kapsayan bir program yaptı.

Programa katılanlar kendi penceresinden sorunları gündeme taşıdılar. Yapılan konuşmalarda arkadaşlarımız basının açmazın bir nedenini Basın İlan Kurumuna bağladılar.

Tabii bunda gerçek payı var. Basının sorununu sadece o sebebe bağlamak çok doğru olan bir değil. Yaygın basın dediğimiz basındaki zaaflarının mahalli basında olmadığını kim iddia edebilir. Hangi basın mensubu arkadaşımız patron görüşleri hilafında haber yapabilir.  

Mahalli basının çoğu da güvenceye ya bir siyasi partiye veya işverene dayanarak varlığını sürdürüyor.

Sözcü ve onun gibi az sayıda basın kuruluşu benzeri kaç mahalli basınımız var? Acaba.  Böyle yapıda olan mahalli basından objektif doğru haber beklenebilir mi? Örgütsüz, iş bulamama korkusundan olan basın emekçileri bu uygulamaya karşı olsalar da geçim endişesine inanmasalar da buna katlanıyorlar.

Bu açmazda basın mensuplarının hakkını savunma  görevi olan Edirne’de sayıları bir elin parmaklarına ulaşan basın dernek yöneticilerinin bunda hiç suçu yok mu? Bugüne kadar işinden olan veya az ücretle çalışmak zorunda  bırakılan kaç meslektaşımızın sorununa  sahip çıktılar. Suçu başkalarına yüklemek  yerine bu eksikliklerin çözümünde önce iğneyi kendimize batırmak gerekmez. mi? Burada Erdoğan kardeşimizi suçlayamam.

Bu tür toplantılarda basının sorunlarının tüm boyutu ile gündeme getirilmesi gerekirdi. Bu görev ise dernek yöneticilerine düşer. Mahalli basının açmazda girmesinde  basın mensuplarının bir bölümü ile gazetelerin yaşamını sürdürmesi için arkasını güvenli çevrelere bağlamasının hiç mi suçu yok. Bu yaşananlardan sonra basın emekçilerinin birbiri  ile çekişmesi sorumlarına ilgisiz kalma yerine birlik ve beraberlik içine olmaları kaçınılmaz hale gelmiştir. Yoksa yine böyle bu bunalımlı bir dönemlerde bugün olduğu gibi yine kaderleriyle başbaşa kalırlar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.