Öğrencilere Kamu Stajı

Öğrencilere Kamu Stajı

Trakya Kariyer Fuarı TÜ Balkan Yerleşkesi Balkan Kongre Merkezinde gerçekleştirildi.

İlki Edirne Trakya üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşen kariyer fuarı açılışı 295 firmanın katılımıyla gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Salim Atay, “Hazine ve maliye bakanımızdan sözü aldık. Kamuda yaygın olarak staj imkanlarını arttırmak üzere çalışmalarımızı hızla sürdürüyoruz. Üniversite eğitimi alan her genç staj yapabilmeli, yapması gerektiği zaman onun stajını da mühendislik alanın da staj yapan gençlerimiz gibi onun sigortası, harçlığı karşılanabilmeli” dedi.

Trakya Kariyer Fuarının ilki Edirne Trakya Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Kariyer Fuarı TÜ Balkan Yerleşkesi Balkan Kongre Merkezinde Trakya Kariyer Fuarı açılışı gerçekleştirildi.

 Programa Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Salim Atay, Edirne Valisi Ekrem Canalp, AK Parti Milletvekili Fatma Aksal, TÜ Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Selçuk Çakır, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akgün, Aselsan Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Görgün, Kale Grup Ceo’su Zeynep Bodur Okyay, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süha Özden, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bülent Eşer, Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Şengörür, Bandırma 17 Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir, kurum ve kuruluş müdürleri, kamu kurumları, özel firma yetkilileri ve öğrenciler katıldı.

Etkinlik Balkan Kongre Merkezi Konferans Salonunda saygı duruşu bulunulup istiklal marşının okunmasıyla başladı. Ardından Balkan Senfoni Orkestrası tarafından TÜ Rektör Yardımcısı Prof. Hamdi Zafer yönetiminde açılış konseri gösterisi düzenlendi. Trakya Üniversitesi ve Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları ofisinin tanıtım filmleri izlendi.

“KULAĞINIZ SESTE OLSUN”

            Hazine ve Maliye Bakanından söz alındığını söyleyen Atay, “Kulağınız seste olsun hazine ve maliye bakanımızdan sözü aldık. Bu yıl inşallah çalışıyoruz tabi adet çok büyük olacağı için bunun alt yapısını kurmak adaletle herkesin içine sinecek şekilde hak edenlere fırsatı sağlandığı model üzerinden kamu da yaygın olarak staj imkanlarını arttırmak üzere çalışmalarımızı hızla sürdürüyoruz. Bunun da haberini muhakkak ki medyadan duyarsınız ki ama yetenek kapısı üzerinden çok daha rahat duyacaksınız, hepinizin bundan haberi olacak. Her meslek grubunun. Sadece mühendislik okuyanların stajlarının zorunlu olduğu Türkiye’yi 21. Yüzyılda yeterli görmüyoruz. Üniversite eğitimi alan her genç staj yapabilmeli, yapması gerektiği zaman onun stajını da mühendislik alanın da staj yapan gençlerimiz gibi onun sigortası, harçlığı karşılanabilmeli. Tabi bu bir finansman gerektiriyor. Onu da temin ettiğimizi düşünüyoruz. İnşallah organizasyonu başarıyla yapıp sizlere bu yıl içerisinde bu fırsatı sunmak istiyoruz” dedi.  

“İLKİNİ EDİRNE’DE BAŞLATTIK”

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Salim Atay, “Öncelikle 10 tane olacak o kariyer organizasyonlarımız. İlkini Edirne’de başlattık. Burada ki gerek şirketlerin katılımını gerek sizlerin coşkusunu görünce içimden iyi ki Trakya’dan başlamışız dedim. Sevgili gençler siz doğduğunuz yıllarda üniversiteye gitmek isteseydiniz, muhtemelen bu salonun 3’te 1’i ancak bu salonda olabilecekti.

O zamanın koşulları ülkemizde üniversite sayısı azdı ama devlet okudu karar verdi. Bu kadar gencimize daha fazla sayıda yükseköğretim imkânı tanımamız lazım dedi ve üniversite sayımız bugün 207’ye ulaştı. Şimdi tabi 70 üniversiteden 207 üniversiteye çıkınca doğal olarak bir tartışmada cereyan etti. Efendim 70 üniversite varken daha nitelikliydik şimdi 207 üniversite olduk nitelik düştü gibi bir tartışma. Şimdi hepimiz üniversite de eğitim almış insanlarız ve medeni olmanın temel kriterlerinden bir tanesi karşı karşıya kaldığımız sorunlarla öncelikle bir yüzleşirsiniz, masaya yatırırsınız en doğru araç ve yöntemlerle analiz eder ve ondan sonra da çözüm araçları geliştirir sonra da gereğini yaparsınız.

O gün üniversite açmak elzemdi iyi ki de açıldı, iyi ki de bu kadar gencimiz üniversiteye gidebiliyor. Bizim zamanımızda biz öğrenciyken dünyada en çok nerde üniversite var dendiğinde Amerika Birleşik Devletleri’nde var diyorduk, kaç tane 3000 tane. Şimdi dünyada en çok üniversite nerde Çin’de kaç tane 5000 tane. Nüfusu 1 buçuk 2 milyon civarında olan bir takım Avrupa ülkelerinde bile 40-50 civarında iken bizim 70 üniversiteyle devam etmeye çalışmamız 83 milyona haksızlık olurdu. Üniversiteler açtık onlara güzel kampüsler yaptık, barınabileceğiniz güzel yurtlarda yaptık. Şimdi o üniversitelerde yetişen öğrencilerin niteliğini iş fırsatlarını geliştirmeye yönelik projeler geliştiriyoruz. Sizlerin de gördüğü gibi yeteneği sadece İstanbul, Ankara’da adı çok bilinen bazı üniversitelerimizden mezun olan gençlerimiz olarak görmüyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhur Başkanlığı olarak, İnsan Kaynakları Ofisi olarak, biz bizim ülkemizde yaşayan üniversite eğitimi almaya hak kazanan her bir gencimizin yetenekli olduğuna inanıyoruz. Bunun için buraya bu kadar kamu kurumu bu kadar özel sektör bu kadar devlet erkânı buradalar. Biz size inanıyoruz. Lütfen sizde kendinize inanmayı ihmal etmeyiniz. Kendinize inanın güvenin, yeteneklerinizin farkına varın. Burada gördüğünüz şirketler siz bunlarda yarın işe başlayın diye var değiller. Aynı zamanda onları tanıyıp ne işlerde uğraştıklarını ne tür becerilere ne tür yeteneklere anlamanız ve burada ki eğitim öğretim hayatınızı ona göre dizayn etmeniz için buradalar. Size gönüllü rehberlik etmek için mesleki danışmanlık yapmak için buradalar ve aynı zamanda iş, staj gibi yarı zamanlı çalışma fırsatlarını sizinle doğrudan paylaşmak üzere buradalar. Lütfen bunu değerlendirin demeyeceğim çünkü şu an da ki online platformunuzda kayıtlı öğrenci sayısı sabah itibarı ile buraya gelmeden önce bakmıştım 20 bini geçmişti.

Evet arkadaşlar yetenek kapısı diye bir platform üzerinden kariyer merkezlerimizle sizi sürekli takip ediyor olacağız. Ülkemizde var olan kamuda ki özel sektörde ki iş fırsatlarını sizlere sürekli her medeni ülkede olduğu gibi yansıtacağız onları duymanızı haberdar olmanızı sağlayacağız. Sizde lütfen üzerinize düşeni yapıp o fırsatları edinebilmek için o fırsatları kazanabilmek için elinizden geleni yapın. Bunu yaptığımız zaman biz biliyoruz ki bin yıllardır varlığını sürdüren bu kadim millet bundan sonra da dünya milletleri arasında ki seçkin yerini korumaya devam edecektir. Arkadaşlar yetenek kapınızı takip edin, biz buraya yılda bir sefer gelip gitmeyeceğiz. Senenin 365 günü orada olacaksınız ve biz de orada olacağız, kariyer merkezleriniz orda olacak. Orası üzerinden fırsatları takip edebileceksiniz, kendinizi geliştirebilecek araç ve yöntemleri edinebileceksiniz.” dedi.

“DÜNYA DEĞİŞİYOR”

Vali Ekrem Canalp, “Cumhur Başkanlığımız İnsan Kaynakları ofisi Türkiye coğrafyasının tamamını kapsayacak şekilde 130 üniversitenin katılımı ile bir proje geliştirdi. Proje ismi: “Yetenek Her Yerde”. Gerçektende yetenek Türkiye coğrafyamızın 81 ilinde her yerinde 1000 ilçesinde. Yapılmış olan bu projenin bugün burada Trakya ayağını hep beraber gerçekleştirmek üzere sizlerle bir arada bulunuyoruz. Bu fuar vesilesi ile bir yanda kendilerine meslek seçimi yapmak isteyen gençlerimiz diğer yanda bu gençlerimize yapacakları meslek seçiminde kendilerine alternatifler sunan kamu kurum, kuruluşlarımız ve özel sektörden de firmalarımız ve iş insanlarımız bulunuyor. Değerli gençler, hayatınızda alacağınız en kritik kararlardan bir tanesi hangi mesleği yapacağınıza ilişkin almış olduğunuz karardır. İnsan ömrünün yaklaşık 60 bin, 80 bin saat arasındaki değişen bir kısmı çalışmakla geçiyor. Ancak 60 bin ile 80 bin saatlik bu zaman dilimi çalışmamız olduğumuz diğer zamanları da, diğer aktiviteleri de doğrudan yada dolaylı bir şekilde etkiliyor. Dolayısıyla şuanda hayatınızı derinden etkileyecek bir kararın arkasında bulunuyorsunuz. Hali hazırda dünyada da, Türkiye’de de kendi mesleğinden memnun olmayan insanların sayısı hiçte anımsanamayacak düzeydedir.

Hayatınızın en önemli kararını alırken bu fuar sizlere rehberlik edecektir. Hayatınızın en önemli kararını alırken sizlere bazı gözlemlerimi paylaşmak isterim. Bunlardan bir tanesi geleceği okumaktır. Meslek seçimi yapacağız ama meslek seçimi yaparken değişimi de değişimin dinamiğini de çok iyi okumak zorundayız. İnsanoğlunun yaşamış olduğu bu hızlı değişimin ivmesinin bu kadar artıyor olması meslek seçimi yaparken de bizleri çok dikkatli olmaya zorluyor. 20 yıl önce, 30 yıl önce rehavette olan bazı meslekler bugün eski yerlerini koruyamıyorlar.

Yine 30 yıl önce, 40 yıl önceki belli meslekler artık bugün hiç yapılmıyor. Bu mesleklerin gelecekte yeni mensupları hiçbir şekilde talep görmüyor ve muhtemelen önümüzdeki 20 yıl sonrası içinde bugün var olan pek çok meslek aslında var olmayacak ya da yüksek popüler olan meslekler popileritelerini kaybetmiş olacak. Bugüne bakarak ve geçmişe bakarak geleceği inşa etmek durumundasınız. Meslek seçiminizi de mutlaka geçmişin bilgisiyle, bugünün gözlemiyle geleceği çok iyi okumak suretiyle yapmak durumundasınız. Bakkallarla marketler arasında yaşanmış bu mücadele bir süre sonra bakkallar ve marketlere karşı yaşandı. Daha sonrasında da parekende, büyük AVM’ler ile diğerleri arasında yaşandı. Bunların hepsine karşı olarak şuanda da internet üzerinden alıveriş trendi tamamının da geleceğini tehdit edebilir hale geldi. Dünyada pek çok AVM’ de 20 yıl, 15, yıl öncesinin en popüler, en kâr getiren iş alanı olarak görülmüş olan AVM’ler bile şuanda internet üzerinden alışverişin riskleriyle karşı karşıya. Bu bize şunu gösteriyor; dünya değişiyor, bizde geleceğe yönelik kararlarımızı alırken mutlaka ama mutlaka bugünü değil geleceği de göz önünde bulundurmak suretiyle kararlarımızı almak zorundayız” dedi.  

“TÜRKİYE’DE BALKANLARDAN EN ÇOK ÖĞRENCİ AĞIRLAYAN ÜNİVERSİTEYİZ”

Gösterimlerin ardından açılış konuşmasını yapan TÜ Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, “gerçekten şimdiye kadar yapılmış Trakya’nın, bölgenin, üniversitemizin en önemli etkinliği bu yüzden heyecanlıyız, guruluyuz, onurluyuz. Bu büyük organizasyonu Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisinin destekleriyle Trakya Üniversiteler Birliği, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi, Kırklareli Üniversitesi, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi ve bu birliğin bir üyesi olan 17 Eylül Bandırma Üniversitesi ile hep beraber organize ediyoruz. Trakya Üniversiteleri zaten kardeş üniversiteler ama bu iyi çalışan bir birlik Bandırma Üniversitesini de bünyesine almıştı. Aslında Ege’de olması gerekirken ben Trakya’da olmalıyım diyen değerli rektörümüze çok teşekkür ediyoruz. 295 firma kamu, devlet, bakanlıklar aynı zamanda ülkemizin en saygın kamu kuruluşları aramızda bu ev sahipliği için mutluyuz, gururluyuz. Bu organizasyonda başta Edirne Valiliğimiz olmak üzere Tekirdağ, Kırklareli, Çanakkale Valiliğimiz ve Bandırma Kaymakamlığımızın da önemli katkıları oldu. Onlara teşekkürü borç biliyorum. Balkanlardan Türkiye’de en çok öğrencisi olan üniversiteyiz 3 bin 50 balkanlı öğrencimiz 63 ülkeden 4 bin 400 uluslar arası öğrencimiz 46 bin öğrencimizle bölgemizde hizmet veriyoruz. Aynı zamanda çok değerli diğer üniversitelerimiz de bu balkan öğrencileri ile bölgemizi ileriye götürmek için gayret gösteriyorlar. Aynı zamanda üniversiteler istihdamın da ana noktalarını oluşturuyorlar.

Şuanda akademik ve idari personel olarak 4 bin 200 kişiyi çalıştırıyor üniversitemiz ve bölgenin en büyük işvereni aynı zamanda ilgili kurumlarla teknopark aracılığıyla sürekli eğitim merkezi, sanayi kuruluşlarımızla pek çok faaliyetler yapıyoruz. 3+1 sistemi ile öğrencilerimiz bir dönemini sanayi de geçirerek hem iş bulma konusunda kolaylıklar sağlıyorlar hem de bölge sanayi kuruluşlarına üniversitemizin girişimini sağlamış oluyoruz. Bu şekilde istihdama önemli katkılarda bulunuyoruz. Tabi bu herkes soruyor un var, yağ var niye helva yok. İşte Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi gerçekten ülkemizde 10 farklı noktada yurtdışında da bu tür organizasyonlar yaparak var olan güçlerimizi birleştiriyor ve bu büyük buluşmayı bize sağlıyor. Bu yüzden kendilerine minnettarız, teşekkür ediyoruz. Özellikle bu faaliyet için çok az zaman içerisinde çok hızlı hazırlanan bir ekibimiz oldu. Ticaret odalarımız borsalarımız organize sanayiler bizlere destek oldu. Ekip başkanı olarak çok değerli hocam Trakya Üniversiteler Birliği Genel Sekreteri Ali İhsan Meşe hocamıza teşekkürlerimizi sunuyoruz. Kariyer merkezinin çalışanlarına onun dışında genel sekreter yardımcılığı, SKS müdürleri her anlamda uzun süredir çalışıyorlar ve bu büyük organizasyona hazırlanıyorlar. Türkan Sabancı ve 75’nci yıl’da olacak ve 82 farklı oturum gerçekleşecek. Pek çok öğrencimizi ilgilendiren konu belki istihdam olanakları sağlayacak. Onların ufuklarını açacak geniş açılar sağlayacağı önemli bir toplantı olacak. O yüzden önemli buluyoruz. Tekrar üniversitemizin bu etkinliğine katkı veren Trakya Üniversiteler birliğine ve Edirne valiliğimize, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisine teşekkür ediyorum” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından projeye destek veren kamu ve özel sektör temsilcilerine TÜ Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu tarafından plaket takdim edildi. Daha sonra Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Salim Atay, Edirne Valisi Ekrem Canalp, TÜ Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ve beraberindekiler ile şirketlerin açtığı stantları gezerek sohbet ettiler.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.