Sahip çıkılacak gençler

Sahip çıkılacak gençler
02.06.2020
A+
A-

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde okuyan iki genç girişimci, farklı bir proje için kolları sıvadılar. Gençler apayrı bir projeyi Çanakkale ve Türkiye’ye kazandırmak için yatırım arıyorlar! DIGIMENU, adlı uygulama başta pek bir şey ifade etmeyen bu kavram iki genç girişimcinin elinde farklı bir projeye dönüştü.

Edirne Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyesi Eren Harita Kadastro Mühendisliğin sahibi Harita Mühendisi Yılmaz Eren ve Ayşe Eren’in Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinde okuyan çocukları Edirneli Yalım Fırat Eren ve arkadaşı Berk Altuğ birlikte yaptıkları mobil uygulama ile göz doldurdular.  

ÇOMÜ’lü gençlerden Yalım Fırat Eren Harita Mühendisliği, Berk Altuğ ise Bilgisayar Mühendisliği bölümlerinde eğitimlerine devam ediyorlar.İkilinin üretmiş olduğu DIGIMENU nedir?

Digimenu, müşterilerin masalarda bulunacak olan QR kodlar aracılığıyla mobil uygulama üzerinden menü görüntüleyip sipariş verebilecekleri bir mobil sipariş sistemidir. Bunun yanında Digimenu, ön ödemeli ön sipariş yöntemi ile müşterinin restorana ulaşmadan siparişini verebilmesine imkan tanıyarak zamandan sağladığı tasarrufu daha da arttırır. Ayrıca çoklu dil desteği sayesinde yabancı turistlerin dil sorununa çözüm getirir. Bu cümleler Yalım Fırat Eren’a ait. Eren, projesi hakkında bu cümleleri ifade ederken, proje için yatırım arandığından bahsetti.Yatırım sorunundan dolayı projenin şu anda hayata geçememesi gençlerin en büyük sorunu olurken, proje oldukça beğeni topladı.

Proje hakkında Yalım Fırat Eren’e, “Bu uygulama garsonluk mesleğini bitirmez mi?” sorusunu yönelttiğimizde, “Bu proje sadece sipariş bekleme süresini ortadan kaldırmaktadır. Sonuçta yine yenecek yemeği mutfaktan masaya servis edecek olan garsondur. Ben bu uygulama ile garsonluğun son bulacağını değil, sipariş beklemenin son bulacağını düşünüyorum” yanıtını verdi.KAYNAK;ÇANAKKALE GÜNDEM

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.