Sanış, “Her indirime kanmayın”

Sanış, “Her indirime kanmayın”
18.11.2019
A+
A-

Edirne Tarihi Ali Paşa Çarşısı Dernek Başkanı Yılmaz Sanış, birçok marka ve büyük mağazanın fiyatlarını şişirip ardından normal fiyatına düşürerek bunu da indirim olarak ürünlerini satışa sunmasını eleştirdi.

Büyük markaların vitrinlerine büyük indirim adı altında yazdığı indirim reklamları konusunda Edirne Tarihi Ali Paşa Çarşısı Dernek Başkanı Yılmaz Sanış bir açıklamada bulundu. Bir çok isim yapmış ünlü firmanın önemli merkezi yerlerde mağaza vitrinlerine yazdığı yüzde 60-70 indirim politikasının aslında kendi gerçek fiyatına düşürülerek yansıtıldığı uygulama olarak belirtildi. Ürünü normal fiyatının üstünde gösterip sonra indirim adı altında satıldığını ve vatandaşların bu algıya düşmeyip araştırması gerektiğini belirten Başkanı Yılmaz Sanış” küçük esnaf her zaman için elinden geldiğince hesaplı davranmaya çalışıyor. Bizde pazarlık sünnettir. Fiyatı baştan şişirip sonra indirim yapmıyoruz. Bir gerekirse kar marjımızdan fedakarlık ediyoruz”şeklinde ifade etti.

“ÜRÜNÜ NORMAL FİYATINININ ÜSTÜNDE GÖSTERİP, İNDİRİM ADI ALTINDA SATIYORLAR”

Büyük mağazalarda indirim adı altında satılan ürünlerin kendi fiyatı olduğuna dikkat çeken Başkan Yılmaz Sanış “İnternetten alışverişler inanılmaz şeklide büyüyor. Bugün AVM’leri en büyük tehdit eden birinci ana unsur internet alışverişleridir. Sürekli yapılan kampanyalar var. Bunun bir şekilde bazı düzenlemeler altına alınması lazım. Devlet bu konuda çalışmalar yapıyor. Burada 365 gün indirim adı altında müşteri kandırmaca olayı var. Yani ürünü normal fiyatının üstünde gösterip daha indirip yapıp aslında olan fiyatına çekilerek ürünü satmaya çalışıyorlar. Burada insanların bir ürünü alırken mutlaka farklı farklı yerlerden araştırmaları gerekir. Özellikle yerelde bazı ürünleri internetten daha ucuza bulabileceklerini insanlar akıllarının bir kenarında bulundursunlar bazen internet daha cazip olabiliyor. Ama her ürün için bunu söyleyemeyiz. İnternetten alışveriş önümüze daha da büyüyerek geçecek. Artık herkes internetten satış yapmaya çalışıyor. Dediğimiz gibi bunu da bir düzenleme altına alınması lazım. Bir ayla günü aynı tarihe getirip 11. ayın 11. günü 12. ayın 12. günü işte günlere getirip indirim uyguladığını söylüyorlar bir indirim 365 gün olmaz zaten bu gerçeği yansıtmaz indirim yapılıyorsa o zaman ürünün gerçek fiyatının şişirilmiş olduğunu da gösterir. Normal fiyatının üzerinde göstertip daha sonra indirim adı altında gerçek fiyatına çekiyorlar. İnsanların bunlara dikkat etmesi lazım”dedi.

BİRİMİZ KAYBEDERSE HEPİMİZ KAYBEDERİZ

Küçük esnaflar olarak müşterilerle her zaman iyi diyalogta olduklarını, pazarlık sünnettir anlayışı ile ilerlediklerini ve gerekirse kar marjından fedakarlık ettiklerini belirten Başkan Sanış “ Biz küçük esnaflar olarak yüksek kar marjlarıyla çalışmıyoruz. Şu bir gerçek küçük esnaf her zaman için elinden geldiğince hesaplı davranmaya çalışıyor. Mutlaka içimizde çürük elmalar var. Bunların bir an önce temizlenmesi lazım ki birinin yaptığı bir hata hepimize mal ediliyor. Çünkü şuanda biz ticaretle para kazanma devrini geçtik ayakta kalmak için uğraşıyoruz. Fiyatları hakikatten de yüksek seviyelerde tutmuyoruz. Çünkü müşterilerle birebir temas da olduğumuz için neye ne kadar vereceklerini aşağı yukarı tahmin edebiliyoruz. Her geçen gün ekonomik durum içerside de insanların alım gücü düştüğü için insanları mağdur etmemeye çalışıyoruz. Çoğu zaman kar marjımızdan fedakarlık edip ürünlerimizi müşterilerimize satmaya çalışıyoruz. AVM ‘ler de olan mağazalar kurumsal çalıştıkları için etiketin dışında satış yapamıyorlar bizim eskiden gelen bir geleneğimiz var. Bizde pazarlık sünnettir. Bizde her zaman için bir indirim var. Tabi ki fiyatı baştan şişirip sonra indirim yapmıyoruz. Ürün belli orada biz kar marjımızdan fedakarlık ediyoruz. Aşağı yukarı ürünler belli bir fiyatlarda bir ürünü hiçbir zaman ulaşmadığı bir fiyata çekip de ondan sonra normal piyasa şartlarına getirmiyoruz. Mağazalar daha kurumsal olduğu için bazı ürünlerini yurtdışından getiriyorlar. Biz ürünlerimizin hemen hemen tamamını Türkiye içerisinden temin ediyoruz. Zaten esnaf kalkıp da uzak doğudan ürün getiremez o kadar bütçesi yok. Yerli olsun bizim olsun mantığıyla gidiyoruz. Bu ülke hepimizin birimiz kazandığı zaman hepimiz kazanacağız. Birimiz kaybettiği zaman hepimiz kaybedeceğiz. Unutulmaması gereken bir klişe vardır. Hepimiz aynı gemideyiz”dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.