TÜRKİYE ÜRÜN İHTİSAS BORSASI FAALİYETE GEÇTİ

TÜRKİYE ÜRÜN İHTİSAS BORSASI FAALİYETE GEÇTİ

Öztürk, TÜRİB’in faaliyete geçmesiyle birlikte, lisanslı depolara teslim edilen ürünler için oluşturulan tüm Elektronik Ürün Senetlerinin (ELÜS) alım ve satımları sadece TÜRİB bünyesinde yapılıyor. Alıcı ve satıcıların sistem üzerinde yatırımcı olarak kayıtlarının yapılması gerekiyor” dedi.

TÜRKİYE ÜRÜN İHTİSAS BORSASI FAALİYETE GEÇTİ

Elektronik Ürün Senetlerinin (ELÜS) güven, serbest rekabet ve istikrar içinde şeffaf ve kolay bir şekilde işlem görebilmesini temin etmek amacıyla, 27 Şubat 2017 tarih ve 2017/9986 sayılı Bakanlar Kurulu kararı gereğince kurulan Türkiye Ürün İhtisas Borsası A.Ş. (TÜRİB) faaliyete geçti.

Edirne Ticaret Borsası (ETB) Yönetim Kurulu Başkanı Özay ÖZTÜRK konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Çağdaş pazarlama ve ticaret sistemi olan Türkiye Ürün İhtisas Borsası’nın (TÜRİB) ülkemize hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz. TÜRİB’in faaliyete geçmesiyle birlikte, lisanslı depolara teslim edilen ürünler için oluşturulan tüm Elektronik Ürün Senetlerinin (ELÜS) alım ve satımları sadece TÜRİB bünyesinde yapılıyor. Alıcı ve satıcıların sistem üzerinde yatırımcı olarak kayıtlarının yapılması gerekiyor. Bu kapsamda üye ve üreticilerimize daha iyi hizmet verebilmek amacıyla Edirne Ticaret Borsası olarak TURİB Acentesi olarak yetkimizi aldık. Ülke tarımının geleceği olarak gördüğümüz Lisanslı Depoculuk Sistemi ve Türkiye Ürün İhtisas Borsası’nın faaliyete geçmesinde büyük emekleri olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Ticaret Bakanlığımıza teşekkür ediyoruz.” dedi.

TÜRKİYE ÜRÜN İHTİSAS BORSASI (TÜRİB) NEDİR?

Türkiye Ürün İhtisas Borsası; 5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kanunu’nun 53.ncü maddesi, 5300 sayılı Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Kanunu ve ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na tabi olarak faaliyette bulunmak üzere, T.C. Ticaret Bakanlığı ve Sermaye Piyasası Kurulunun teklifi üzerine 06 Nisan 2017 tarihli ve 30030 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan 2017/9986 sayılı Bakanlar Kurulu Kararına istinaden 08.06.2018 tarihinde kurulmuştur.

Kuruluş amacı; Elektronik Ürün Senetlerinin (ELÜS) güven, serbest rekabet ve istikrar içinde şeffaf ve kolay bir şekilde işlem görebilmesini teminen ELÜS ve ELÜS’e dayalı vadeli işlem sözleşmelerinin işlem gördüğü piyasaları işletmektir. Depolanması amacıyla teslim edilen ürün için lisanslı depo işletmesince düzenlenen ELÜS’ü elinde bulunduran veya söz konusu senetlerin alım satımını gerçekleştirmek isteyen gerçek veya tüzel kişiler “Yatırımcı” olarak işlem yapabilmektedir.

Türkiye Ürün İhtisas Borsası hakkında detaylı bilgiye www.etb.org.tr ve www.turib.com.tr internet siteleri üzerinden ulaşılabiliyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.