Yüksek elektrik faturalarına yanıt Ak Parti İl Başkanı İba’dan geldi

Yüksek elektrik faturalarına yanıt Ak Parti İl Başkanı İba’dan geldi
25.04.2020
A+
A-

Bir anda sosyal medyada günü konusu olan yüksek elektrik faturalarına yanıt AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba’dan geldi.Yüksek elektrik faturaları üzerine  konunun muhatapları ile görüşen Ak Parti İl Başkanı Belgin İba, yazılı bir açıklama yaptı.

Başkan İba yaptığı açıklamada; “Koronavirüs salgını ile mücadele önlemleri kapsamında Edirne Valiliği tarafından alınan karar neticesinde Edirne merkezde elektrik faturaları sayaç okuması yapılmadan fatura kıyaslama yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Sayaçlar okunamadığı için tüketicilerin faturaları 35 ila 54 gün üzerinden hesaplanmıştır ve iki taksitle ödenebilmektedir” dedi.

AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba “Yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında Edirne Valiliği’nin aldığı karar neticesinde; Edirne merkezde elektrik faturaları sayaç okuması yapılmadan fatura kıyaslama yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Tüketicilerin elektrik faturaları 2018 ve 2019 yıllarının aynı dönemdeki günlük ortalamaları üzerinden hesaplanarak Trakya Elektrik Perakende Satış A.Ş (TREPAŞ) tarafından sms yoluyla bildirilmiştir.TREPAŞ tarafından kıyaslama yöntemine geçiş sürecinde ayın birinde okunması gereken elektrik sayaçları okunamadığı için tüketicilerin faturaları 35 ila 54 gün üzerinden hesaplanmıştır.  TREPAŞ tarafından tüketicilere sms yolu ile gönderilen faturalarda tüketim gün sayısı belirtilmemiş olup vatandaşlarımız gelen elektrik faturalarının kaç günlük olduğunu TREPAŞ’ın internet sitesine giriş yaparak öğrenebilir. Mevzuat gereği 35 günü aşan elektrik faturaları otomatik olarak vade farksız 2 taksitle tahsil edilmektedir.Ayrıca koronavirüsle salgını kapsamında işyerlerini kapatan esnafların büyük oranda TREPAŞ tarafından tespit edilerek elektrik faturası kesilmemiştir.Devletimiz tarafından topyekûn verilen mücadele kapsamında hiçbir vatandaşımız mağdur edilmeyecektir.

Faturalarının çok yüksek geldiğini düşünen hemşerilerimiz, sayacındaki son endeksi not alarak TREPAŞ’a itirazda bulunabilir ve güncel faturasını alabilirler. Ayrıca süreç bitimi ile kıyaslama yönetimi de sona erecektir. Daha önce olduğu gibi TREPAŞ yetkilileri tarafından vatandaşlarımızın elektrik sayaçları okunacaktır. Dolayısıyla sistemin fazla belirlediği kullanım bedeli bir sonra aydan otomatik olarak düşülmüş olunacaktır. Devletimiz tarafından topyekûn verilen mücadele kapsamında hiçbir vatandaşımız mağdur edilmeyecektir. İnşallah çok kısa sürede bu sürecin üstesinde el birliği ile geleceğiz “dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.