3D yazıcılarla maske yapıyorlar

3D yazıcılarla maske yapıyorlar
03.04.2020
A+
A-

Koronavirüs salgını sürecinde satışı artan maskeleri, piyasada bulmak da zorlaştı. Edirne Şehit Nefize Çetin Özsoy Bilim ve Sanat Merkezi’nde de Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi’nin ihtiyacı olan 1000 adet siper maskeyi üretimi başladı.

            Tüm dünyaya kısa sürede yayılan Koronavirüs maske satışlarını arttırırken aynı zamanda piyasada maske bulmayı zorlaştırdı. Edirne Şehit Nefize Çetin Özsoy Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü Sinan Yiğit, 3D yazıcılarla siper maske ürettiklerini ve Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi’nin ihtiyacı olan 1000 adet siper maskeyi üretmeye başladıklarından bahsetti ve şunları söyledi:”Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün başlattığı, Memur-Sen’in maddi destek sağladığı bir çalışma. Şu anda 3D yazıcılarla yüz koruyucu siperlik üretiyoruz. Bu siperlikleri, doktorların, sağlık çalışanlarının yüz bölgesinin zarar görmemesi adına üretiyoruz. Kurumumuzda 3 adet 3D yazıcı mevcut. 2 gönüllü öğretmen arkadaşımızla beraber çalışıyoruz. Bazı teknik programlar var, gönüllü çalışan arkadaşlarımız bu programları kullanarak 3D yazıcılarla birlikte siper maske üretiyor. Farklı tipte siperlikler denedik. Süngerli yapıldığı zaman siperlik katlanabiliyor veya buğu yapabiliyor, bu sorunları çözmek için gözlük tarzında ürettik. Programa verileri giriliyor, 3D yazıcılar 10 – 12 saatte 5’er tane üretiyor. Haliyle 24 saat çalışılmış olunuyor. İlk başta her yazıcıdan 5 adet olmak üzere günde 15 adet maske üretiyorduk. Yeni, farklı yöntemler deneyerek bu sayıyı 34 adete kadar çıkardık. Şu ana kadar 10 adet siperlik verdik. Yeniimaret Aile Hekimliği’nde görev alan 4 adet doktorumuza da siperliklerimizi teslim ettik. Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi’nin ihtiyacı olan 1000 adet siper maskeyi üretmeye başladık, ürettikçe ücretsiz bir şekilde teslim ediyoruz.”

1.Murat’a maske üretimi

            Öteyandan, Edirne Halk Eğitim Merkezi usta öğreticileri Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi’nin ihtiyacı olan siper maske ve normal maske dikimine başladı. Müdür İlhan Dinç, Koronavirüsü tedbirleri kapsamında usta öğreticiler ile birlikte günde maliyeti az 1000 siper, 500 normal olmak üzere bin 500 adet maske ürettiklerini söyledi.

            Koronavirüs salgını sürecinde piyasada satışı artan ve gün geçtikçe temini zorlaşan maskelerden, Edirne Halk Eğitim Merkezi de üretime katkı sunuyor. Merkez Müdürü İlhan Dinç, günde bin adet siper, 500 de normal maske ürettiklerini belirtti.

            Dinç, piyasada yok satılan maskeleri kısa sürede ve maliyetinin altında usta öğreticilerle maske ürettiklerini kaydetti ve şunları söyledi:”Sayın Valimiz Ekrem Canalp’in talimatları doğrultusunda İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı’nın desteğiyle Halk Eğitim Merkezindeki usta öğreticilerimizle birlikte Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi’nin ihtiyacı olan siper maske ve normal maske dikimine 13 arkadaşımızla birlikte başladık. Herhangi bir maliyet çıkarmıyoruz. Malzeme teminini, işçiliğini biz yapıyoruz, herhangi bir ücret talep etmiyoruz. Ücretsiz olarak yerine teslim etmeye çalışacağız. 3D yazıcılardan çıkan maskelerin doktorlarımızın yüz hatlarında tahribata yol açtığını öğrendiğimiz için biz siper maskelerini az maliyetli asetat, sünger, lastik ürünlerini birleştirerek  üretiyoruz. Günde siper maskeden 1000, normal maskeden de 500 adet üretiyoruz. Yapımı oldukça kolay. Usta öğreticilerimiz bu konuda çok deneyimli, kısa sürede istenilen adeti üretebiliyoruz. Ayrıca şu anda piyasada yok satılan maskeleri biz hem kısa sürede hem de maliyetinin çok çok altında üretiyoruz, ücretsiz olarak teslim ediyoruz.

            Aynı zamanda Sayın Cumhurbaşkanının yakın zamanda açıkladığı ‘’Biz Bize Yeteriz Türkiyem’’ kampanyasına da usta öğreticilerimiz ve Edirne Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü olarak herhangi bir kazanç elde ettiğimiz takdirde kazancımızı bu kampanyaya bağışlamayı düşünüyoruz.”

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.