97 yıllık Kurtuluş Coşkusu

97 yıllık Kurtuluş Coşkusu
26.11.2019
A+
A-

Edirne’nin Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 97’inci yılı büyük bir coşku içinde kutlandı.

            Edirne’nin Kurtuluşu’nun 97. Yıldönümü nedeniyle düzenlenen törenler, Edirne Valisi Ekrem Canalp, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 54. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Dündar Şahin Güngör, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin Atatürk Anıtı’na çelenk koymasıyla başladı. Edirne Belediye Bandosu eşliğinde saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Talat Paşa Caddesi’nde devam eden törende, Edirne’nin düşman işgalinden kurtuluşu temsili olarak öğrenciler tarafından canlandırıldı. Türk Ulusunun bağımsızlık simgesi olan Türk Bayrağı’nı temsili törenle teslim alan dönemin Valisi Şakir Bey’i canlandıran genç daha sonra Türk Bayrağını Vali Ekrem Canalp’e sundu.

            Kentin temsili olarak teslim alınmasının ardından Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kurtuluşun 97. Yılında Edirnelilere seslendi. Kurtuluş Bayramı’nı kutlayan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Birlikte 1. Dünya Savaşı’na girdiğimiz Almanya’nın yenilmesiyle bizde yenilmiş kabul edildik. Ama Türk Milleti ve Edirneliler bu yenilgiyi bir türlü kabul edemedi; bir türlü  içlerine sindiremedi”dedi.

EDİRNE’DEN 4 KAHRAMAN İNSAN ÇIKTI

Başkan Gürkan “ Birlikte 1.dünya savaşına girdiğimiz Almanya’nın yenilmesi ile bizde yenilmiş kabul edildik. Ama Türk Milleti ve elbette Edirneliler bu yenilgiyi bir türlü kabul edemedi, bir türlü içlerine sindiremedi. 30 Ekim 1918’de imzalanan ve bizim yenilgimizi onaylayan Mondros Mütarekesi’nden sadece 3 gün sonra, henüz Osmanlı coğrafyasının hiçbir yerinde daha mağlubiyetin şoku atlatılamamışken Edirne’den 4 kahraman insan çıktı.

Biri o dönemin belediye başkanı Şevket Dağdeviren, Yolageldili Kasım Bey, Faik Kaltakkıran, Mehmet Şeref Aykut. Bu 4 kahraman  Mondros Mütarekesi’nden sadece 3 gün sonra 1 Kasım 1918’de Havsa Necatiye’de  bir köyün bir samanlığında toplandılar. Dediler ki: Türk Milleti bu yenilgiyi kabul etmez. Edirneliler yenilmeyi kabul etmez. Edirne bugüne kadar 4 kez düşman işgaline uğradı, hepsini başından def etti ve tekrar bağımsızlığını kazandı. O gün 1 Kasım 1918’de bu 4 yiğit adam direnişin ilk sembolü olan Trakya Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’ni kurdular. Bundan 6 ay sonra 19 Mayıs 1919’da Gazi Mustafa Kemal Samsun’a ayak basarak, ilk kurtuluş kıvılcımı Edirne’de, bu topraklarda yapılmıştı. Ardından Mustafa Kemal, Anadolu Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’ni kurdu. Sonra dediler ki, Vatan bir bütündür bölünemez. Bu iki cemiyet birleşti Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti oldu. Ardından Kuvayi Milliye oldu. Ardından sel oldu çağladı, taştı. Kurtuluş Savaşı oldu. Emperyalistleri yendiğimiz bugün kurtuluşumuzu bir kez daha kutluyoruz.

ŞUHEDA FIŞKIRACAK TOPRAĞI SIKSAN ŞUHEDA

Vatan Şairimiz Mehmet Akif öyle diyordu ; bastığın yerleri toprak diyerek geçme tanı. Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı. Sen şehit oğlusun incitme yazıktır atanı. Verme, dünyaları alsan da bu cennet vatanı. Ve Mustafa Kemal’in önderliğinde Edirne’den Ardahan’a, Ardahan’dan Sinop’a, bütün Türk Milleti hepsi bir ağızdan, kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda. Şuheda fışkıracak toprağı sıksan şuheda. Canı cananı bütün varımı alsın hüda, etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.

Bu heyecanla, baş kaldırıyla Kurtuluş Savaşı başladı. Kurtuluş Savaşı’nın ardından 30 Ağustos 1922’de büyük zaferle, dünyada eşi benzeri görülmemiş bir galibiyeti yaşadı Türk Milleti. Kahraman Türk Ordusu Türk silahlı kuvvetleri dünyada ilk kez yedi düvele karşı emsali görülmemiş bir zafer yaşattılar bu millete. O gün, bu büyük millet, şanlı Türk Ordusu ve Türk Milleti hep beraber haykırdı. ‘Dalgalan sende şafaklar gibi ey şanlı hilal, olsun artık dökülen kanlarımızın hepsi helal’

Ve ardından 24 Temmuz 1923, Türkiye Cumhuriyeti’nin tapusu Lozan Antlaşması imzalandı. 29 Ekim 1923 Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Türkiye Cumhuriyeti kuruldu. Bu Cumhuriyet sadece Türklerin Cumhuriyeti değildi. Dünyada emperyalizmin hışmına uğramış, emperyalizmin ezmeye çalıştığı bütün mazlum milletlerin bir direnişi, bir baş kaldırışıydı. Edirne’nin bugün 97. Kurtuluş yılını kutluyorsak  bunu Mustafa Kemal Atatürk’e silah arkadaşlarına, aziz şehitlerimize ve kahraman gazilerimize borçluyuz. Ruhları şad olsun. Edirne’nin kurtuluşunun 97. Yıldönümünde Edirne’den hep beraber bir kez daha şunu söylüyoruz; Ey büyük Atatürk, açtığın yolda, gösterdiğin hedefe, durmadan yürüyeceğime ant içerim. Varlığım Türk Varlığı’na armağan olsun. Ne mutlu Türk’üm diyene”dedi.

Başkan Gürkan’ın konuşmasının ardından halkoyunları ekipleri gösteri sundu.  Program geçit töreniyle devam etti. Geçit töreninde yer alan sivil toplum örgütleri toplumsal mesajlara yer verdi. Geçit töreni büyük ilgiyle izlendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.