Açılıyorlar dikkat!…

Açılıyorlar dikkat!…
10.05.2020
A+
A-

Koronavirüs tedbirleri kapsamında kapanan  AVM’ler, berber ve kuaförler ile Edirne’deki tarihi çarşılar kontrollü olarak açılıyor.Valilik ve Belediye müşteri alımına başlayacak olan berber ile kuaförlere dezenfektan ve koruyucu ekipman desteğinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı ‘normalleşme planına göre AVM’ler, berber ve kuaförler bugün kapılarını kontrollü olarak açıyor. Bugün açılacak olan AVM’lerin girişlerinde ateş ölçümü yapılacak, maskesiz vatandaşların girişlerine ise izin verilmeyecek. Marketlerde olduğu gibi dükkanların içerisinde de belli sayıda müşteri alınacak. Koronavirüs salgınına karşı alışveriş merkezlerinde alınması gereken önlemler ile müşterilerin dikkat etmesi gereken tedbirler ise Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlandı. Yayınlanan maddeler arasında 10 metrekareye 1 müşterinin düşmesi gerektiği, maske şartı ve en uzun ziyaretin 3 saat olması gerektiğine dikkat çekildi.

Fiziksel temasın çok olması nedeniyle 21 Mart’ta faaliyetlerinin durdurulması üzerine kepenk kapatan berber, kuaför ve güzellik merkezleri de, faaliyetlerine bugün kontrollü olarak başlıyorlar. Randevu sistemi ile çalışacak olan berber, kuaför ve güzellik merkezlerinde maskesiz, eldivensiz çalışılmayacak. Yiyecek ve içecek ikramı olmayacak. Bir koltuk dolu, biri boş şeklinde çalışılacak. Bekleme salonunda ise müşteriler bekletilmeyecek.

 Kentte bugün tedbirli olarak müşteri alımına başlayacak olan berber ve kuaförlere ise Edirne Valiliği ve Belediye Başkanlığı tarafından dezenfektan ve koruyucu ekipman desteğinde bulunuldu. Belediye ekipleri tarafından kentte faaliyet gösteren 400 işyeri salgın bitene kadar düzenli olarak dezenfekte edilecek.Öte yandan İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından bir süre önce koronavirüs tedbirleri kapsamında faaliyetleri durdurulan Edirne’deki tarihi çarşılarda kapılarını açıyor.Ayrıca Bilim Kurulu  üyeleri,vatandaşların bu tür yerlerde sosyal mesafe kurallarına mutlaka uyulması gerektiği ve maskelerini takmalarının kendileri başta olmak üzere yakınlarının sağlığı için önemli olduğu vurgusu yaptılar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.