ADD, Pancarköy Şehitliğini ziyaret etti…

ADD, Pancarköy Şehitliğini ziyaret etti…
23.09.2020
A+
A-

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Babaeski Şube Başkanı Fatma Durak ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Pancarköy Şehitliğini ziyaret ederek, şehitleri 39. Yıl dönümünde kabirleri başında andı.

ADD Babaeski Şube Başkanı Fatma Durak ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Babaeski İlçesi’ne bağlı Pancarköyü’nde, 22 Eylül 1981 tarihinde 65’inci Piyade Tümen, 241’inci Piyade Alayı 2’nci Piyade Taburu Karargâhı ve Karargâh Destek Bölüğü, Ordugâh Bölgesi’nde içtima halinde iken, Tatbikata Bandırma Askeri Hava Alanından katılan F-5 Uçağının Bölüğün üzerine düşmesi sonucu şehit olan Mehmetçiklerin anısına yapılan anıta, gerçekleştirdikleri ziyarette şehitleri andı, kabirlerine çiçek koyarak dua ettiler.

Şube Başkanı Durak, burada yaptığı açıklamada; “22 Eylül günü saat 13.40 sularında Yıldırım Sonbahar 81 Tatbikatı için Pancarköy yakınlarındaki tatbikat alanındaki ve o esnada istirahat verilmiş olan 65. Piyade Tümeni 241. Alayına bağlı 2. Piyade Taburu Karargâh ve Karargâh Destek Bölüğü askerlerinin üzerine yine tatbikatta görevli olan Bandırma 6. Ana Jet Üssü’nden kalkan ve henüz 23 gün önce yeni rütbesine terfi eden Pilot Yüzbaşı Mustafa Özcan komutasındaki Nortrhop F-5 tipi akaryakıt yüklü uçağın düşmesi sonucu 65 vatan evladı yanarak şehit olmuş ve bir o kadarı da yaralanmıştı. Kaza anında 35 asker ve yaralanan 72 askerden de 30 tanesi daha sonra şehit olmuştu. Olayın iyice trajikleşmesinin ve şehit sayısının artmasının nedenleri olarak; askerlerin istirahat verilen bir arada o gün sürekli alçak uçuş yapan uçağın ve diğer görevli uçakların düşme anında da görev icabı alçak uçuş yaptığını sanmaları ve maalesef düşen F-5 uçağının akaryakıt yüklü olmasıdır. Akaryakıtın patlayıp alev alması sonucu şehit sayısı çok yüksek olmuştur. Silahlı Kuvvetler tarihinin en ölümlü kazası olarak kayıtlara geçmiştir.

Kazada şehit olanların sayısında bir belirsizlik görülse de, Genelkurmay’ın verilerine göre ve şehitler için yapılan anıtta şehit sayısının 64 (er ve erbaş) +1 (pilot) toplam 65 olduğu tespit edilmiştir. Bugün Pancarköy Karabatak Merası mevkiinde uçağın düştüğü yerde Pancarköy Şehitlik Anıtı dikilidir. 2000 yılında dikilen bu anıtta kazada şehit olan askerlerin isimleri mermer bloklara yazılmıştır. Her sene 22 Eylül günü Şehitlikte anma törenleri gerçekleşmektedir. Bizde bugün Yönetim Kurulu olarak Pancarköy Şehitliğini ziyaret ettik, şehitleri 39. Yıl dönümünde kabirleri başında andık, ruhları şad mekanları cennet olsun inşallah” dedi. Haber: Metin KARAKUŞ/BABAESKİ

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.