Ağa Selim, “Adam gibi biri çıkana kadar ağalık bende”

Ağa Selim, “Adam gibi biri çıkana kadar ağalık bende”
07.08.2019
A+
A-

10 senedir Kırkpınar Ağalığını yapan ve Sürekli Altın Kemerin sahibi olan 659. Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim düzenlediği Geleneksel Ağa Yemeğinde Basın mensuplarıyla bir araya geldi.Ağa Selim basın mensuplarına yaptığı açıklamada “Adam gibi  birisi çıkana kadar Ağalık bende”dedi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın da katılım sağladığı Yemekte konuşan Ağa Selim, “Kırkpınar Ağalığına iyi bir adam çıkana kadar sürekli aday olacağım. Sağlığım el verdiği sürece Ağalığı bırakmayacağım” dedi. Selim konuşmasında; “Bu sene Kırkpınar Yağlı güreşleri güzel geçti. Sıkıntı yok. Er meydanında Kıran kırana bir mücadeleler yaşandı. Gelen misafirlerimiz de güzel ağırlandı.

 

AĞALIK BENDE”

Ben Kırkpınar’a Sağlığım el verdiği sürece 10 sene yada 15 sene belki de 20 sene Ağalık yapmaya devam edeceğim. Kırkpınar Ağalığını yapacak kişinin bir siyasi beklentisi olmayacak. Siyaset yapmayacak. Bunun için devletin kurumlarıyla bir işi olmayacak. Devletten beklentisi olmayacak diyorum ve altına imza atıyorum.

Ağlık Başkasının parasıyla da olmayacak. Kendi parası ve kendi gücüyle bu işi yapacak. Ben 10 senedir Kırkpınar Ağalığını yapıyorum. Bu 11. Sene olacak. Bu konuda tecrübeliyim. Ağalığı bir kurumun müdürü, bankanın müdürü yapamaz. Bu işi şahıs yapacak. Bizim Kırkpınar’ımızın da 5-6 yüz bin liraya ihtiyacı yok. Bu bir formalitedir.

“KIRKPINAR’A KARŞI HİÇ BİR HATAM OLMAMIŞTIR”

Biz gittiğimiz her yerde ben Seyfettin Selim olarak, Kırkpınar Ağası olarak nereye gidersem gideyim, Ağalığın hakkını verdiğime inanıyorum.

Siz değerli Basın mensuplarına da teşekkür ediyorum. 15 senedir buraydım. Hiçbir kötü şey görmedim. Hatalarımız olmuş olabilir ama Kırkpınar’a karşı bir hatam olduğunu da düşünmüyorum. Yapmayacağım da. ” Dedi.

KIRKPINAR ONURLANACAK GURU DUYULACAK BİR MAKAM

Edirne Belediye başkanı Recep Gürkan ise “Kırkpınar onurlanılacak,gurur duyulacak bir makamdır.Ama siyasi ikbal için,ekonomik ikbal için kullanılacak bir makam değildir.Dolayısıyla Kırkpınar ağası olacak kişinin ekonomik durumunun iyi olması bir avantajdır,sadece ekonomik durum ile Kırkpınar ağalığı yapılmaz.

Sevgili Ağam Seyfettin Selim bunu 10 yıldır başarıyla yapmaya devam ediyor.Zaten 10 yıldır bunu başarıyla yapmasa altın kemerin Kırkpınar’ın tarihindeki bizim kayıtlarımıza göre,inşallah seneye üçüncüsünün ebedi sahibi olacak, 3 altın kemerli tek ağası olmazdı.Artık ağaların ağası Seyfettin Selim’e bu ünvanı yetmemeye başladı.

3 YILDIR AĞA

3 altın kemer olunca bu böyle gitmeye başladı.Bu beni aslında zarara ve zora sokuyor. Çünkü bütçede altın kemer belli ve her üç yılda bir üst üste ağalık yapana altın kemer vermek durumundayız.Sevgili ağamda 3 yıl üst üste sürekli olarak aldı için bizde kendisine sürekli olarak altın kemer vermek durumunda kalıyoruz. Göz açıp kapayıncaya kadar 3 yıl geçiyor ve yine yeni bir altın kemer yaptırmak zorunda kalıyoruz.

Seyfettin Selim bunu hakkı ile yaptığı için gözümüzde yok gönlümüzde. Allah ona da yakışanı veriyor.İnşallah bundan sonra da öyle olur. Tabii sevgili ağamızın da söylediği gibi Kırkpınar ağalığı sadece bir ekonomik ağalık değildir. Çünkü Türk’ün ata sporu olan ve 658 yıldan bu yana devam eden bu efsane bitmeyen güreşin devam eden efsanesi, Türk milleti ebediyen var olacak ve var oldukça da sürecek bir efsanedir.

GELECEK KUŞAKLARA EMANET

O yüzden diyorum ki; bizden sonraki kuşaklar da Kırkpınar ve yağlı güreşi bizden atalarımızdan aldığımızdan daha temiz bir şekilde gelecek kuşaklara emanet eder ve bu geleneği sürdürürler”dedi.Gece,basın mensupları ile sohbet eşliğinde devam etti.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.