Akgün, “Erken ekim Martta”

Akgün, “Erken ekim Martta”
17.02.2020
A+
A-

Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akgün, ayçiçeği ekimlerinde Mart ayını tavsiye etti. Akgün,”Erken ekim bölgeleri için Mart ayını tavsiye ediyoruz” dedi.

            Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Akgün, geçen sene erken ekimden dolayı sorunlar yaşandığını anımsattı. Bu dönem yaşanmamasını temenni eden Akgün, “En azından ekim için Mart ayının beklenmesinde fayda var diye düşünüyorum”dedi ve şunları söyledi:”Çiftçilerimizin daha bilinçli olduğuna inanıyorum. Erken ekim ve yağan yağmurlar neticesinde geçen sene sıkıntı olmuştu. Edirne’nin ayçiçeği ekimi hep Mart ayında olmuştur. Havalar iyi gidince Şubat ayında ekelim düşüncesi var. Bunun bir yanlış olduğunu inanıyorum. Ekim için mevsimsel zamanın olması lazım. Havalar bu ay bu kadar sıcak olursa verimler iyi olmaz.

MART ÖNERİSİ

            En azından ekim için Mart ayının beklenmesinde fayda var diye düşünüyorum. Bunu en iyi bilen çiftçilerimizdir. Bunun sonucuna katlanacak olan yine çiftçilerimizdir. Mart ayında ekim olursa durumun daha iyi olacağını düşünüyorum. Bazı bölgelerde Mayıs ayında ekim oluyor. Bu sene kuraklıktan dolayı sanki erken ekim olacakmış gibi bir durum var. Herkeste böyle bir temenni var. İnşallah yağmurlar yağar. Yağmurlar yağdığında verimler iyi olur. Geçen sene hem buğday hem de ayçiçeğinde iyi verimler aldık.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.