Altyapıda nokta atışı

Altyapıda nokta atışı
24.01.2020
A+
A-

Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Yaver Tetik, altyapı çalışmalarında gelinen aşmayı paylaştı. Kaçak ve patlak olduğunda dinlemenin geceleri sessizlikte onarımın da gündüz yapıldığını belirten Tetik, “Her hangi bir sorunda anında nokta atışı yapabileceğiz” dedi.

Edirne’de Karaağaç ve İstasyon Mahallesi’nde içme suyu ile ilgili çalışmalar sürüyor. Belediye Başkan Yardımcısı Yaver Tetik çalışmalarda gelinen noktayı paylaştı ve şunları aktardı: “Şu an içme suyuyla ilgili olarak Karaağaç ve İstasyon Mahallesinde çalışmalar yapılıyor. Karaağaç’ta çekmiş olduğumuz içme suyu borularının test deneyleri yapılıyor. Bugünlerde yapıyoruz çünkü geçtiğimiz günlerde hava sıcaktı. 5 derecenin altında olduğu için bu tür deneyleri yapamıyoruz. Bunun en az 15 ila 20 derece olmasını istiyoruz. Bu sıcaklıklar kaynak yapılırken yakalayabilmek için çadır kuruyoruz. O sıcaklığı bulduktan sonra imalat yapılıyor. Şükrüpaşa Mahallesi Abdi İpekçi Caddesi, Paşaçayırı dediğimiz yerde yağmur suyu çalışmalarımız devam ediyor.

GECE SESSİZLİKTE DİNLEME GÜNDÜZ ONARIM

İçme suyunda yaklaşık 12 bin metre döşeme yapıldı. Toplamda 380 kilometre’nin 12 kilometresi yapıldı. Yağmur suyunda şu an daha 2 bin metrelerdeyiz. Kanalizasyonda ise 4 binlerdeyiz. Aynı sokakta 3 borunun geçtiği var; 2 borunun geçtiği var. Farklı farklı işliyor o yüzden. Yavaş gitmemizin sebeplerine gelecek olursak; şu an çalıştığımız bölgeler doğalgaz, internet ve elektriğin altyapıda olan çalışan firmalarla ortaklaşa çalışıyoruz. İçme suyunda hızlı gitmemizin sebebi altyapıda sokaklar daha geniş. Orta yerden geçince bir karşılaşma olmuyor yer altında.

HER HANGİ BİR SORUNDA ARTIK NOKTA ATIŞI

Eski içme suyu ve kanalizasyon suyu boruların birçoğunun nereden geçtiği kayıt altında değil. Bunlara arkadaşlarımız uygulama yaparken dijital ortama işliyorlar. Fakat yaklaşık yüzde 40’a yakın işlenmemiş temiz su borusu var, o boruların nereden geçtiğini bilemiyoruz. Bir patlak olduğunda daha önce oralarda çalışmış ve emekli olmuş arkadaşlarımızdan yardım alıyoruz. Kaçak, patlak varsa toprak yüzüne çıkmamışsa cihazlarla kontrol ediliyor dinleme yapılıyor. Bu dinleme geceleri sessizlikte yapılıyor. Gündüz de onarım yapılıyor. Şu an içme suyu ve yağmur suyu tesisatlarımızı yaparken GPS ya da koordinatlarını alarak abone bağlantısının nerede olduğunu projelerimize işliyoruz. Dijital ortama işlemelerimizi tamamladıktan sonra herhangi bir sorunda anında nokta atışı yapabileceğiz. Döşeme esnasında bağlantıları günlük planladık. Bir günlük kesintiyle bölgesel olarak kesintiler olacak.

Edirne’nin altyapısı 80’li yıllarda yapılmış. Patlak olduğunda bölgeye gittiğimizde boruların 1930’lu yıllardan kaldığı, hatta Osmanlı döneminden kaldığı kanallarının bulunduğunu gördük. Bunları projelerimize işliyoruz. Edirne’de geçtiğimiz zamanlarda büyük bir su patlağı oldu. Bu patlak bizim projelerimizde olmayan bir bölgede çıktı örneğin. Bölgesel olarak Selimiye’nin önünde su yüzeye çıkınca kazdık, gördük. Bu yenileme çalışmalarıyla her şey elimizin altında olmuş olacak.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.