Arasta’da müşteri için dua…

Arasta’da müşteri için dua…
18.02.2020
A+
A-

Selimiye Arastası’nda esnaf geleneği bozmadan her sabah dükkânının  kapısını bereket duası ile açmayı sürdürüyor.

İki üç aydır işlerde hareketliliğin olmamasına yakınıp üzülen esnaf, çoğu gün siftahsız eve dönüyor. Çarşı Dernek Başkanı Adem Bayrak, “Çarşı bomboş. Öğle saatine kadar çoğu esnaf elektrikten tasarruf için dükkân açmıyor” dedi.

            Selimiye Camii Külliyesi’nde yer alan tarihi Selimiye Arastası esnafı geleneği bozmadan her sabah bereket duası yaparak işe ‘Bismillah’ diyor. Dün sabah da bereket duası yapılırken bazı esnafın insan yokluğundan dükkânını açmadığı görüldü. Esnaf, “Çarşı öğle saatlerine kadar bomboş. Hiç kıpırtı yok. Çoğu gün siftahsız eve dönüyoruz. Herkes her şeyi tasarruf etmeye çalışıyor. Dükkânının kapısını açmak demek masraf demek. İnşallah işlerimizde bundan sonra düzelme olur” şeklinde temennilerini dile getirdi.       

TASARRUF

            Çarşı Dernek Başkanı Adem Bayrak öğle saati gelmesine rağmen çarşıda insan olmadığını, iş yokluğundan çoğu esnafın dükkânını açmadığını belirtti. Kapalı dükkânları gösteren Başkan Adem Bayrak şunları anlattı:”Neredeyse öğle oldu ama dükkânların yüzde 20’si açık değil. iki aydır işler sıfır. Sifahsız dükkân kapatan çok. Bu nedenle çok erken dükkânını açmak istemiyor esnafımız. Yok para yok. Elektrikten tasarruf edelim düşüncesiyle erken gelmiyorlar.

İşler var var denildi. O iki üç aylık varlık 9 – 10 ayı beslemiyor. Her ay işler çok var diye düşünülmesin. Yetkililere sesleniyorum bugünlerde çarşımızı esnafımıza ziyarete gelsinler. İşler olsa niye açmasınlar? Arkadaşlarımızdan sabah saat 08.00’de de gelenler var. Öğleye kadar insan yok. Boş boş oturuyorlar. Niye açmayalım? Amacımız para kazanmak. İnsan yok kime satalım? Yok para kazanamıyoruz. Çoluk çocuk ne yiyecek içecek bir sürü ödemeler var. Ne yapacağız bilemiyoruz.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.