‘Askıda ekmek yaygınlaşmalı’

‘Askıda ekmek yaygınlaşmalı’
06.10.2019
A+
A-

Edirne Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği (EDESOB) Başkanı Kemal Cingöz, askıda ekmek projesini desteklediklerini ve yaygınlaşması gereken bir çalışma olduğunu söyledi. ‘Fırıncılar projeyi kendiliğinden desteklerse daha anlamlı olur” dedi.

            Sofraların temel gıdası ekmek askıya çıktığında ihtiyaç sahibinin de yüzü gülüyor. “Hayırlı bir proje” diyen EDESOB Başkanı Kemal Cingöz projenin yaygınlaşması gerektiğini belirtti ve şöyle dedi:

            “Hayırlı bir proje daha da yaygınlaşırsa iyi olur. İhtiyaç sahibi vatandaşı mutlu eder, katkı sunar. İhtiyaç sahibi olan halk adına projeyi destekleyen vatandaşa, uygulayan fırıncılarımıza teşekkür ediyorum. Fırıncılarımız da kendiliğinden destek olurlarsa daha da anlam kazanır. Yeri geldiğinde bazı fırıncılarımız artan ekmeğini çöpe gönderiyor. Çöpe gideceğine askıya koysun ihtiyaç sahibi vatandaş sebeplense fena mı olur? Bence mükemmel olur. Bu çalışmanın örnek olmasını diliyorum.”

            Ekmek israfı konusunda da Cingöz, her vatandaşın tüketeceği kadar ekmek alması gerektiğini vurguladı ve şunları söyledi:”Türkiye’de ekmek israfı sadece lokantalarda değil bireysel olarak evlerde de çok ekmek israfı oluyor. Türkiye yılda çöpe atmış olduğu gıdayla belki 2-2,5 milyon nüfuslu besleyebilecek kadar ekmek ve gıdamız var. Bu israfın önüne geçmek için her vatandaş tüketeceği kadar ekmek almalı.

Hizmet sektöründe dilimli ekmek ya da gramajı daha küçük ekmek satışına ilişkin dünyada örneği çok. Türkiye’de henüz böyle bir kültür oluşmuş değil dilim ekmek satılabilir mi bilemiyorum. Belki ekonomik yönden çok çok zorda olanlar alır düşüncesindeyim. Bilindiği gibi lokantalarda görüyoruz vatandaş yemekten veya çorbadan önce masaya ekmek getirilsin istiyor veya ilave talep ediliyor. Bu arada ekmek zammı en kısa zamanda yürürlüğe girecek. Fırıncılar tarifelerini aldıktan sonra ekmek zammı hayata geçecektir.”

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.