Atatürk Büstüne yapılan Saldırıyı Kınadı

Atatürk Büstüne yapılan Saldırıyı Kınadı
16.10.2020
A+
A-

İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir Sülecik Köyü’ne parti olarak yaptırdıkları Atatürk büstüne verilen zararın kendilerini derinden üzdüğünü söyledi. Süloğlu Belediye Başkanı Mehmet Ormankıran’ın talimatıyla boyası ve onarımı yapılarak büstün yeniden montajının yapılması da Başkan Demir’i mutlu etti.

İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir, Sülecik Köyü’ne parti olarak yaptırdıkları Atatürk büstüne zarar verildiği haberinin kendilerini üzdüğünü açıkladı. Başkan Demir üzüntüsünü paylaştığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:“Bilindiği gibi 5 Eylül 2020 tarihinde Süloğlu ilçesi Sülecik Köyü’nde bir Atatürk büstü monte ettik. Tüm işçiliğini ve alımlarını İYİ Parti olarak biz yaptık. Köylere yaptığımız ziyaretlerde Sülecik Köyü’ne uğradığımızda muhtarımız ve köylülerimiz ‘Köyümüzde Atatürk büstü yok’ diyerek Atatürk büstü yapılması yönünde talepleri oldu. Biz de bunu emir telaki ettik. Yönetici arkadaşlarımızla beraber hemen büstün kaidesini yaptık. Ardından büstün siparişini verdik. 5 Eylül 2020 tarihinde Uluslararası İlişkiler Başkanımız Emekli Büyükelçi Ahmet Kamil Erozan Bey ve Edirne Milletvekilimiz Orhan Çakırlar, Genel İdare Kurul Üyemiz Prof. Dr. Murat Karaman Bey ve köylülerimizle beraber açılışını yaptık. Böyle bir eseri köyümüze kazandırmak bizi çok sevindirdi. Teslim ettikten sonra artık koruması muhtarlığımıza ve köylülerimize ait.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk hepimizin baş komutanı. Bundan en ufak bir şüphemiz yok. Elbette bunu köylülerimize ve muhtarımıza teslim ettik. Sabah saatlerinde üzücü bir haber aldım. Atatürk büstüne zarar verildiği yönünde bir bilgi geldi. Hemen köyün muhtarını aradım. Köy muhtarı bu haberi doğruladı. Akabinde Süloğlu Belediye Başkanı ile görüştüm. Süloğlu Belediye Başkanımız da zarar gören büstün hemen yerinden sökülerek belediyeye aldı. Belediyede büstün onarımını başlattı. Üzerinde çizikler var. Altın renginde boyanmıştı. Dolayısıyla o rengi bulmamız zor. Hemen siparişini verdik. Boyamız yakın zamanda elimize geçecek. Boyasını yapacağız ve tekrar yerine takacağız. Bu üzücü bir haber. Son zamanlarda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e haddi aşan ifadeler kullanılıyor. Milli bayramlarda Atatürk’ün resminin ters asıldığı bir zaman yaşıyoruz. Bu elbette bizi son derece rahatsız ediyor ve üzüyor. Böyle bir zararın köydeki vatandaşlarımız tarafından verileceğini sanmıyorum. Hatta bölge insanımızın Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyet değerlerine ne kadar saygılı olduğunu bilen birisi olarak bölge insanlarımız tarafından da böyle bir zarar verilebileceğini aklımın ucundan bile geçirmek istemiyorum. Sonuç itibariyle böyle bir zarar verildi. Bu bizi son derece rahatsız etti. Umarım gerekli takibat yapılır ve bu zararı veren kişi bir an önce tespit edilir ve cezası verilir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türk milletinin lideridir. Dolayısıyla Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e zarar verecek olan milletimize zarar vermiş olur. Dolayısıyla milletimiz liderine sonuna kadar sahiptir. Sevgisinde en ufak bir azalma söz konusu değildir. Bundan sonra da takibini yapacağız. Durumdan son derece üzgünüz. Büstü yaptıktan sonra birçok köyden talep geldi. 3 tane köy muhtarımız bizi aradı. Onlar da aynı şekilde bizden büst talep ettiler. Bu köylerde de ziyaretlerimiz devam ediyor. Elimizden geldiğince muhtarlıklara yardımcı olacağız. Zaten belediyemiz de buna benzer örnek bir çalışma başlattı. Belediye Başkanımıza teşekkür ediyoruz. Köylerde kapanan okulların sahasında bulunan büstlerin onarımını yapıyor. Bu da güzel bir gelişme. Milletimiz Atatürk’e sonuna kadar saygılıdır. Ne kadar uğraşırlarsa uğraşsınlar milletimizin gönlünden liderimizin silinmesi söz konusu değil. Tam aksine gün geçtikçe daha bağlı olduğumuzu milletimiz her fırsatta ortaya koyuyor.”

Öte yandan Süloğlu Belediye Başkanı Mehmet Ormankıran’ın talimatıyla Sülecik Köyü’ndeki Atatürk büstünün boyanıp onarımdan geçirilerek yeniden montajının yapılmasının kendisini mutlu ettiğini bildiren Demir, “Süloğlu Belediye Başkanı Sayın Mehmet Ormankıran ve belediye çalışanlarına çok teşekkür ediyor, selam ve saygılar sunuyorum” dedi.

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.