Av.Kaçar, “FSRU’da hukuksuzluk ve görevi kötüye kullanma var”

Av.Kaçar, “FSRU’da hukuksuzluk ve görevi kötüye kullanma var”
17.05.2020
A+
A-

Keşan ilçesine bağlı Sazlıdere ve Gökçetepe köyleri arasındaki Saros Körfezi kıyısına BOTAŞ tarafından yapılması planlanan Likit Doğalgaz Taşıma Yükleme Limanı  (FSRU),Boru Hattı projesinin ÇED süreci büyük bir hukuksuzluk zinciriyle ilerletilmeye çalışıldığı belirtildi.

Saros Dayanışma Gönülleri Komisyonu ve Trakya Platformu Sözcüsü Avukat Bülent Kaçar, yaptığı açıklamada, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri uyarılarımıza rağmen 2009/7 sayılı Genelgeyi bu projenin yeni ÇED sürecine dayanak yaptılar. Doğayı korumakla görevli Bakanlıklar proje uğruna on binlerce imzayı, yazılı itirazları, bölge halkının tepkilerini görmezden geldiler.Uzman bilirkişi heyetince 90 ayrı nedenle bilime aykırı bulunmuş ve 14 ayrı hukuksuzlukla mahkemece iptal edilmiş bu projeye genelgenin uygulanmayacağını bilmelerine rağmen kurumlardan yazılı görüş alıp İnceleme Değerlendirme Komisyonu toplantısı yapmadan ÇED raporunun nihai şeklini 21 Nisan günü verdiler.

İnceleme Değerlendirme Komisyonu projenin 1.Derece Deprem Bölgesinde ve Ganos Fay Hattına çok yakın olduğunu bile bile Nihai ÇED Raporuna onay verirse hukuksuzluk daha da büyüyecektir.21 Nisan tarihli Bakanlık duyurusunu okuyan bir kişi ne düşünür? Saros FSRU Nihai ÇED kararı verilmiş der değil mi? Çünkü Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Çevresel Etki Değerlendirme ile ilgili tüm karar/toplantı duyuruları bu resmi siteden yapılıyor. Oysa duyuru içindeki ÇED dosyasını açtığınızda yayınlanın “Nihai ÇED Raporu” değil “Son Şekli Verilen ÇED Raporu” olduğunu görüyoruz.Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 21.04.2020 tarihli duyurusunda görevi ihmali aşan bir kasıtla olsa gerek Saros FSRU projesinin ÇED raporunun son şekli verildiği halde Nihai ÇED raporu kararı verilmiş gibi duyuru yapılmıştır. Bir genelgeye sığınılarak alelacele yürütülmek istenen ÇED sürecinde resmi duyuruyu olması gerekenden farklı yayınlamak suçtur. Bu basit bir yanlışlık değildir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu yanlış duyuruyu neden hala düzeltmiyor?

Daha önce her il müdürlüğü kendi sitesinin duyurular kısmında Edirne ili ÇED duyurularını da yayınlardı. Artık il müdürlüğü sitesinde ÇED duyuruları yayınlanmıyor. Herhalde fazla bilgiye/duyuruya gerek yok, e-çed portalına ulaşım için bir buton koyalım, bulan gören baksın dediler zannediyorum. Oysa Mahkemeler ve Danıştay bir çok kararlarında ÇED duyurularının köylere kadar etkin ve yaygın bir şekilde ilanen duyurulması gerektiğini hüküm altına aldılar.

Anayasa Mahkemesi bir kararında ÇED süreci hakkında, projeden etkilenecek veya etkilenmesi muhtemel halkın yaşadığı yerlerde ilan yapılmasının öngörüldüğünü, bu ilan ile kararın yöre halkına duyurularak kişi ve kurumların süreç hakkında bilgilendirilmesinin amaçlandığını ifade etmiştir.Dolayısıyla yöre halkına yapılacak bilgilendirmenin halkın haberdar olmasını sağlayacak şekilde ve doğru bilgi ile yapılması gerekmektedir. Çünkü herkesin internet bağlantısı ve bilgisayarı yok. Olsa bile köylerdeki yurttaşların ÇED sürecinden bilgi sahibi olmasını neden istemiyorsunuz ki?Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yeni ÇED sürecine dair Keşan ilçesinde, Sazlıdere ve Gökçetepe köylerinde ilan ve duyuru yapmamıştır. Bakanlık, Saros FSRU projesini alelacele ve halka rağmen inşa etmeye çalıştığı gibi Danıştay, İdare Mahkemesi ve Anayasa Mahkemesi kararlarını da tanımamaktadır.

Ergene nehrinin kirletilmesini engelleyemeyen yetkililer denizimize doğamıza yönelmiş bu hukuksuz ve akıl dışı projeyi ilerletiyorlar. Bu büyük hukuksuzluğa, kamu ciddiyetinden uzak gerçek dışı internet duyurularına, görevi kötüye kullanmalara kim dur diyecek?”dedi

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.