Babaeski’de, “10 Kasım Anma Töreni”

Babaeski’de, “10 Kasım Anma Töreni”
10.11.2019
A+
A-

KIRKLARELİ’nin, Babaeski İlçesi’nde, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 81. yıl dönümünde düzenlenen törenlerle anıldı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, ebediyete intikalinin 81. yıldönümü nedeniyle Ülke genelinde ve KKTC’de olduğu gibi Babaeski İlçesi’nde de bir anma töreni düzenlendi.

Atatürk Meydanı’nda düzenlenen Törene; Kaymakam Şenol Levent Elmacıoğlu, 1’inci Zırhlı Tugay Komutanı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ercan İlhan, Belediye Başkan Vekili Emine Şenol ve Cumhuriyet Başsavcısı Tevfik Emre Beşiktepe, Kırklareli Üniversitesi Babaeski Meslek Yüksek Okulu Müdürü Öğretim Görevlisi Kemal Taysı,  İl Genel Meclis Üyeleri, Belediye Meclis Üyeleri, Daire Amirleri, siyasi parti temsilcileri, askeri erkân, gaziler, kamu yararına çalışan Oda ve Dernek Temsilcileri, Banka Müdürleri, Okul Müdürleri, Öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Atatürk Meydanındaki tören alanında başlayan anma etkinlikleri, Kaymakam Şenol Levent Elmacıoğlu, 1’inci Zırhlı Tugay Komutanı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ercan İlhan, Belediye Başkan Vekili Emine Şenol, AK Parti İlçe Başkanı Fatih Yağcı, CHP Babaeski İlçe Başkanı Erol Mutlu,  MHP Babaeski İlçe Başkanı Emre Vural ve Atatürkçü Düşünce Derneği Babaeski Şube Başkanı Fatma Durak, Eğitim İş Sendikası Şube Başkanı Orhan Yarımkale, tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması ile başladı.

Tören Komutanı Babaeski Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Beden Öğretmeni Fırat Dizman’ın yönetiminde, Atatürk’ün ebediyete intikal ettiği saat olan 09.05’te Belediye hopörlerinden siren çalınarak 2 dakikalık saygı duruşunda bulunulmasının ardından, İstiklal Marşı okundu.Saygı duruşu esnasında cadde de bulunan bazı ailelerin minik çocukları selam durdu.

Babaeski Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrencileri tarafından hazırlanan “10 Kasım Atatürk’ü Anma” etkinlikleri, Cumhuriyet İlköğretim Okulu Salonu’nda düzenlenen program ile devam etti.

Burada ki program, saygı duruşunda bulunulmasının ardından Şehit Ersan Yenici Anadolu Lisesi Okulu Müzik Öğretmeni eşliğinde İstiklal Marşı okunması ile başladı.

Düzenlenen Anma Programının sunuculuğunu Şehit Ersan Yenici Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyat Öğretmeni Aysun Topaloğlu yaptı.Programda, Atatürk’ün, kişiliği ve devlet adamlığı hakkında konuşmayı İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadriye Tokat, yaptı.

Tokat, konuşmasında; “Uluslar, bağırlarından çıkardıkları, kahramanlardan güç alırlar. Bir ana çocuğuna nasıl bağlanırsa, uluslar da kahramanlarına öyle bağlanırlar, onları öyle bağırlarına basarlar. Bizde aynısını yapıyoruz. Evet, her yıl 10 Kasım törenlerinde Onu anıyor, hatırlatıyor, Onu anlatıyoruz. Aslında onu anlatmak hiçte kolay değil. En iyisi onu, kaynağından yani kendisinden dinleyelim.

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK soranlara diyor ki: İki Mustafa Kemal vardır: Biri ben; yani et ve kemik, geçici Mustafa Kemal, ikinci Mustafa Kemal’ ki onu “ben” kelimesiyle ifade edemem; o, ben değil, bizdir! O, memleketin her köşesinde yeni fikir, yeni hayat ve büyük ülkü için uğraşan aydın ve savaşçı bir topluluktur. Ben, onların rüyasını temsil ediyorum. Benim teşebbüslerim, onların özlemini çektikleri şeyleri, tatmin içindir. O Mustafa Kemal Sizsiniz, Hepinizsiniz. Geçici olmayan, yaşaması ve başarılı olması gereken Mustafa Kemal Odur! Mustafa Kemal Atatürk Türk Devletinin ulaşması gerektiği aşamayı, 20. yüzyılın başlarında şaşmaz bir sezgiyle görerek yaşamda en gerçek yol göstericinin bilim ve teknoloji olduğunu tespit etmiştir. Ayrıca gerçek kurtuluşun ekonomik bağımsızlıktan, ülkenin her bakımdan kalkındırılıp, güçlendirilmesinden geçtiğini belirtmiş, batı uygarlığının biliminden, teknolojisinden yararlanarak, bunları özümseyerek çağdaş uygarlık düzeyine çıkıp, bu düzeyi de aşmayı milletinin önüne amaç olarak koymuştur. Atamız bu amacı daha somut olarak “Büyük davamız, en medeni en müreffeh millet olarak varlığımızı yükseltmektir”. Şeklinde ifade etmiş ve refah toplumu olmayı hedef göstermiştir. Gerçekten de 1920 ile 1938 yılları arasında sağlanan gelişme ve değişmeler, hem milletin birbiriyle kucaklaşması hem de çağ ile yarışmak düşüncesiyle temellendirilmiştir. Uygulanması da milletin çağdaşlaşmaya katılması ve ona katkıda bulunması şeklinde olmuştur. Atatürk’ün, Türk Milletini büyük bir atılıma hazırladığı ve yönlendirdiği yüzyılda Avrupa ve Asya’nın pek çok ülkesinde, totaliter rejimler veya diktatörlükler bulunuyordu. Böyle bir dünyada Atatürk, yabancı bir gazetecinin sorusuna “Ben kalpleri kırarak değil, kazanarak hükmetmek isterim” diye cevap vermiştir. Aynı çağda yaşayan, gerek kendi milletleri, gerekse dünya için endişe ve korku kaynağı olan liderler, bugün ya unutulmuş ya da kötü miraslarıyla anılır olmuştur. Atatürk ise, sevgi ve saygı uyandırarak, Türk milletini, çağ ile tanıştırmaya gayret edip varlığını teminat altına almaya yöneltmiştir. “Muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkmak” hedefi ise çağın akışına yön verme düşüncesinin bir göstergesidir. Bursa’da kendisini karşılayan çocuklara diyor ki: Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler, hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı, bir mutluluk parıltısısınız! Memleketi, asıl aydınlığa boğacak sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli ve değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şeyler bekliyoruz; çocuklar! Yalnız 10 Kasımlarda değil, her daim, Atatürk’ün mücadele azmi, bizlere yüklediği sorumluluklar ve gösterdiği hedefler tekrar tekrar konuşulmalıdır.

Ülkemizin en zor anında bile düşünüp ortaya koyduğu milli hedef ve stratejilerin hatırlanması, bu tür çabaların anlam ve değerinin çok iyi bilinmesi, Büyük Atatürk’ün ebedi istirahatgâhında huzur içinde yatması bakımından da önemlidir. Konuşmama Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sözleriyle son vermek istiyorum. “Ben, manevi miras olarak hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır. Benden sonrakiler, bizim aşmak zorunda olduğumuz çetin ve köklü zorluklar karşısında, belki gayelere tamamen erişemediğimizi, fakat asla taviz vermediğimizi, akıl ve ilmi rehber edindiğimizi tasdik edeceklerdir. Benim Türk milleti için yapmak istediklerim ve başarmaya çalıştıklarım ortadadır. Benden sonra beni benimsemek isteyenler, bu temel eksen üzerinde akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse, manevi mirasçılarım olurlar. Sevgili Atam, 81 yıl önce nasıl özlemeye başladıysak seni, yine aynı hüzün ve bitmez azmimizle söz veriyoruz sana: Büyük Türk Milleti ve birlikte kurduğumuz Türkiye Cumhuriyeti Devleti dünya durdukça ayakta kalacaktır. Sevgi ve saygılarımla.”dedi.

Atatürk’ün Askeri kişiliği ile ilgili konuşmayı ise 1.Zırhlı Tugayı Topçu Komutanlığında görevli Topçu Yüzbaşı Murat Kıtlık yaptı. Daha sonra ise Atatürk Konulu sine vizyon gösterisi yapıldı.

 Şehit Ersan Yenici Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan program, Atatürk Oratoryosu ile son buldu.

 Anma Programı sonunda, protokol üyeleri öğretmen ve öğrencileri tebrik ederek, hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Haber: Metin KARAKUŞ/Babaeski   

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.