Babaeski’de, emekli ücretlerine yapılan zamlara tepki…

Babaeski’de, emekli ücretlerine yapılan zamlara tepki…
07.01.2020
A+
A-

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Emekli-Sen Babaeski Şubesi’nce, “Memur ve memur emeklilerine enflasyon farkıyla yapılan % 5,49 oranındaki ücret zammı ve Sosyal Sağlık Kurumu (SSK) ve Bağ-kur emeklilerine yapılan yüzde 6,49 oranındaki ücret zammı, 81 İl’de olduğu gibi Babaeski’de de eş zamanlı olarak protesto edildi.

Yaklaşık 2 milyon memur emeklisinin yüzde 4’lük Ocak zammı yüzde 1.5 enflasyon farkıyla birlikte yüzde 5.5’e çıkmasını protesto eden emekliler DİSK-Emekli Sen Babaeski Şube binasında basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını Disk Emekli-Sen Babaeski Şube Başkanı Ercan Eren okudu.

Eren; “Basına ve Kamuoyuna, TÜİK, Temmuz – Aralık enflasyonunu % 6,5 olarak açıkladı ve bu oran emeklilerin ücretlerine zam olarak yansıtılacak. Böylece memur ve memur emeklilerine gelen ücret zammı enflasyon farkıyla % 5,49, SSK ve BAĞKUR emeklilerine ise % 6,49 olacak. Tabii, inanırsanız! Çok değil, geçtiğimiz haftalarda, asgari ücrete yapılan ve asgari ücretlilerin yaşam hakkına açıkça saldırı olan zammın tartışması sürerken TÜİK bizi yine şaşırtmadı.” Dedi.

Eren, şöyle devam etti; “Ülkede dört kişilik bir aile için açlık sınırı 2 bin 162 lira 70 kuruş ve yoksulluk sınırı 7 bin 444 lira 62 kuruşken asgari ücretlilere yapılan zam ve bugün TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamlarıyla beraber emeklilere yapılacak zam oranları ortadadır. Birileri, işçi sınıfının kıt kanaat geçinerek patronlara, Hükümete boyun eğmesini istemektedir! Söylemiştik ve tekrar ediyoruz: Biz bir an olsun yılgınlığa düşmeyeceğiz. Her kriz ortamında ilk iş olarak patronlara teşvikler ve vergi indirimleri gibi yollarla arka çıkanlar; şimdi de emeklilere 100 küsur liralık zamları bir müjde olarak sunma gayretindeler. Gayret ediyorlar, ama çarşı-pazar alışverişinde her şey gün yüzüne çıkıyor. Temel gereksinim kalemlerinin fiyatları her geçen gün artarken ve alışveriş sepetlerimiz gittikçe boşalırken patronların cepleri ödemedikleri primlerle, vergilerle ve aldıkları teşviklerle her geçen gün şişiyor. Nasıl patronları kızdırmamak için asgari ücretli işçileri açlık sınırının altında yaşamaya mahkûm ediyorlarsa bizlerden de yıllarca verdiğimiz emeğin karşılığını çalmak için her yolu deniyorlar. İşçi sınıfına tam boy saldırıyı sürdürüyorlar; susup köşemize sinmemizi, sınıf mücadelesinden de emekli olmamızı bekliyorlar. Biz, farklı işkollarında, ülke ekonomisine yıllarca hizmet etmiş emeklilerin değeri her zam döneminde ortaya çıkıyor. Sesimizi duymak istemiyorlar. Sesimizi kısmak için Sendikamızı defalarca kapatıyorlar, biz inatla tekrar kuruyoruz. Tüm bunlar bizi emekli etmek için, üstelik işlerimizden değil; sınıf mücadelesinden! Biz sınıf mücadelesinden emekli olmayacağımızı tekrar tekrar haykırıyoruz! Haykırmaya devam edeceğiz. Bugün gelinen noktada, Hükümetin emeklilere yaptığı zam göstermiştir ki toplu sözleşmeli sendikal hak talebimiz çok yerinde, haklı ve meşru bir taleptir. İlan ediyoruz; biz hem asgari ücretli işçilere yapılan zulmü hem de bize reva görülen bu insanlık dışı zamların karşısında yılgınlığa kapılmayacağız. DİSK / Emekli Sen örgütlenmeye ve işçi sınıfı mücadelesini sürdürmeye devam edecektir. Taleplerimizden bir adım geri atmadan daha güçlü ve örgütlü bir şekilde mücadelemizin bayrağını yükselteceğiz. İnsan onuruna yaraşır bir ücret mücadelemizi kazanacağız. İnsan onuruna yaraşır bir yaşamı kendi nasırlı ellerimizle öreceğiz. Kurtuluş yok tek başına, Yaşasın DİSK, Yaşasın Emekli Sen, Yaşasın örgütlü mücadelemiz.”

Haber: Metin KARAKUŞ/BABAESKİ

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.