Babaeski’de Gaziler Günü Kutlandı…

Babaeski’de Gaziler Günü Kutlandı…

Kırklareli’nin Babaeski İlçesi’nde 19 Eylül “Gaziler Günü”; Anma Programı ve Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’e 1921 yılında Mareşallik rütbesi ile Gazilik Unvanı’nın verilişinin 98’inci yıldönümü düzenlenen törenle kutlandı.

Atatürk Meydanında düzenlenen “Gaziler Günü Anma” programına; Kaymakam Şenol Levent Elmacıoğlu, CHP Kırklareli Milletvekili Türabi Kayan, 1’inci Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Ercan İlhan, Belediye Başkan Vekili H.Gül Bingöl, Cumhuriyet Başsavcısı Tevfik Emre Beşiktepe, Muharip Gaziler Derneği Başkanı Namık Kahraman, Kamu Kurum ve Kuruluşların Daire Amirleri, Askeri Erkan, Siyasi Parti Temsilcileri, Kamu yararına çalışan Oda, Birlik ve Dernek Temsilcileri, Banka Müdürleri, Muhtarlar ve Gaziler katıldı.Tören Kaymakam Şenol Levent Elmacıoğlu, 1’inci Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Ercan İlhan, Belediye Başkan Vekili H.Gül Bingöl ve Muharip ve Gaziler Derneği Başkanı Namık Kahraman,tarafından Atatürk anıtına çelenklerin sunulması ile başladı.

Atatürk Anıtına çelenk sunumundan sonra ise aziz şehitlerimizin anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve ardından İstiklal Marşı okundu.

Törende Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Tank Teğmen Yusuf Cankı, yaptı.Teğmen Cankı, konuşmasında şunları söyledi; “Bugün, her karışı şehit kanıyla sulanmış mukaddes vatan topraklarının savunulması uğruna hayatlarını feda etmeyi göze alarak, gazilik onuruna erişen kahramanların kıvanç gününü kutlamanın derin heyecanı içindeyiz.

 Bugün aynı zamanda sergilediği üstün komutanlık dehası, cesaret ve kahramanlığı kadirşinas milletimizce takdir edilişinin bir nişanesi olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından ebedi başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e “Gazi”lik unvanı ve mareşal rütbesi verildiği gününde yıldönümüdür. Sakarya Meydan Muharebesi’nin kazanılmasına müteakip 19 Eylül 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 79. Birleşiminde alınan karar ve 153 Sayılı kanunla ebedi başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e mareşallik rütbesi ve gazilik unvanı verilmiştir. Muhaberenin en büyük rütbesi şehitliktir.

Vatan ve vazife uğruna seve seve ölüme giden aziz ulusumuzun şehadet şerbetini içemeyen evlatları hak ettikleri gazilik unvanını büyük bir gurur taşımaktadır. Gazilik; Türk vatanseverliğinin, Türk kahramanlığının, Türk fedakârlığının yaşayan destanı, Gazi ise; bu destanının adını yazan kahramandır. Ulu Önder Atatürk’e de gazi unvanı ile anılmaktan büyük bir gurur ve şeref duyduğunu şu sözleri ile ifade etmiştir: ‘Kahraman Türk ordusu! Sizin kahramanlılığınızla kazanılan Büyük Zafer’in millet tarafından takdimine delalet eden bu unvan ve rütbeyi ancak size izafet ederek, bütün askerlik hayatımı en büyük iftiharı olarak taşıyacağım.” Gazi Mustafa Kemal Atatürk, kendisine verilen yeni unvanı ve rütbesi vesilesiyle Türk Ordusu’na ithaf en yayınladığı bildiride ‘Büyük Millet Meclisi’nin hakkında yeni bir rütbe ve gazi unvanı ile tecelli eden iltifatları doğrudan doğruya sizindir.

Milletin verdiği bu rütbe ile yükselen ordudur. Sizin kahramanlılığınızla, sizin gösterdiğiniz nihayetsiz fedakârlıklar pahasına kazanılan bu büyük muzafferiyetin millet tarafından takdiri gösterilen bu rütbe ve unvanı ancak size mal ederek tüm askerlik hayatımın en büyük iftihar sermayesi olarak taşıyacağım’ ifadeleriyle muzaffer ve gazi Türk Ordusu’nu yüceltmiş ve bu unvanın bizim kültürümüzde taşıdığı müstesna değeri veciz bir şekilde ortaya koymuştur.

Fedakârlık timsali değerli gazilerimiz ulusumuzun birbirine bağlayan değerlerinin başında tarih sayfalarına altın harflerle yazılan kahramanlıklar; toprak, bayrak ve vatan uğruna verilen canlar gelmektedir. Ülkemizin bugün ulaştığı seviye başta Kurtuluş Savaşı olmak üzere Kore’de, Kıbrıs’ta, teröristle mücadele harekâtında, 15 Temmuz hain darbe girişiminde, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekâtlarında, Cerablus’ta, El-Bab’ta ve Afrin’de hayatlarını kaybeden aziz şehitlerimiz ve gazilerimizin eseridir.

Dünya’nın en hassas bölgelerinden birinde yer alan ülkemiz bölgede bir istikrar unsuru ve uluslararası toplumun saygın bir üyesi olarak birlik ve beraberliğin bütün tehditlere rağmen sürdürebiliyor ve bu güzel topraklarda bağımsız ve şerefiyle yaşayabiliyor ise; bunu aziz şehitlerimize ve siz gazilerimize borçludur. Türk toplumun yüksek ve ahlaki özelliklerini oluşturan değerlerin başında şüphesiz ki; vefa duygusu gelmektedir. Bu duygu aynı zamanda Türk Silahlı Kuvvetlerinin sahip olduğu değişmez değerlerinin merkezinde yer almaktadır.

Bu bilinçle; şundan emin olunuz ki, sahip olduğumuz en önemli değerlerimiz olan birlik ve beraberliğimizin yaşayan sembolleri olarak daima gönlümüzde yaşayacaksınız. Yüce Türk ulusu ve onun gözbebeği Türk Silahlı Kuvvetleri sizlere olan vefa borcunu hiçbir zaman unutmayacaktır. Sizler kutsal vatan görevinizi hakkıyla yerine getirebilmek için 2300 yıllık tarihin şerefli tanığı şanlı üniformanızı kanlarınızla taçlandırıp gazi unvanı alarak vatanının milletin, bayrağın ve istiklalin ne denli paha biçilemez değerler olduğunu Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kahraman mensuplarının bu ulvi değerlerini yaşatmak uğruna neleri göze alabileceğinizi gösterdiniz. Kahraman gazilerimiz! Yüce milletimizin göstergesinin bir asaleti olarak büyük bir vakar sergiliyorsunuz. Kayıplarınızın karşısında gösterdiğiniz sabır ve metanetin kaynağının gönüllerinizde yaşattığınız vatan, millet ve bayrak sevgisi olduğunu çok iyi biliyoruz. Sergilediğiniz kahramanlık cesaret ve fedakârlıklarla bizlere her zaman güç ve ilham kaynağı olmaktasınız.

Sizler için yapılan hiçbir şey bu eşsiz hizmetlerinizin ve fedakârlıklarınızın bir karşılığı veya bedeli olamaz. Binlerce yıllık şanlı tarihimiz boyunca en ağır ve zor şartlar altında dahi asil milletimizin esareti kabul etmeden ve istiklalinden taviz vermeden yaşamasının temelinde bugün sizlerin temsil ettiği bu anlayış ve bu duruş vardır. Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak; uğrunda ölen varsa vatandır diyerek bu vatanları vatanlaştıran atalarımızın emanetine sahip çıkmak için ölürsek şehit, kalırsak gazi oluruz düşüncesiyle her türlü düşmana karşı kahramanca mücadele veren Türk askeri ve taşıdığı bu yüce ruh var olduğu müddetçe, bölünmez bütünlüğümüze ve milli birliğimize kast edenlerin kirli emelleri asla gerçekleşemeyecektir.”

Gaziler adına konuşmayı ise Muharip Gaziler Derneği Başkanı Namık Kahraman yaptı. Kahraman, konuşmasında şunları söyledi. “19 Eylül Gazileri Günü, Türk kahramanlığının cesaret ve fedakârlığının, en büyük Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şahsında taçlandığı bir gündür. Kahramanlar Gaziler! Gaziler Günü’nüz kutlu olsun. Sizler en büyük Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşayan birer temsilcilerisiniz. Sizler şehitlerimizle birlikte Cumhuriyet’imizin teminatı ve temel taşlarısınız. Gururla taşıdığımız gazi unvanı Ata’mızdan biz gazilere kalan en büyük mirastır. Değerli konuklar, şanlı tarihimizin zaferleri hiçbir zaman unutulmamalıdır. Zafer günlerine ve bu zaferlerin kahramanlarına layık oldukları değer, her zaman her yerde verilmelidir. İlgisizlik, şanlı tarihimizle olan bağı koparır.

Aziz şehitlerimiz ve Gazilerimiz her zaman, her yerde hatırlanmalıdır. Şehit ve Gazi Türk toplumunun ortak değerleridir. Değerli konukla, Gaziler Günümüzde mutluluğumuzu bizlerle paylaştığınızdan dolayı sizlere teşekkür ederim. “Konuşmalardan sonra ise, Öğrenciler tarafından şiirler okundu.Törenin sona ermesinin ardından Kaymakam Şenol Levent Elmacıoğlu tarafından, Tansa Kır Lokantasında Gazi ve eşlerine bir öğle yemeği verildi.

Haber: Metin KARAKUŞ/BABAESKİ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.