Babaeski’de İlköğretim Haftası Kutlandı

Babaeski’de İlköğretim Haftası Kutlandı

Babaeski İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan “2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı İlköğretim Haftası” programı bir dizi etkinlikle kutlandı.İlköğretim Haftası, dolayısıyla iki ayrı yerde tören düzenlendi.

Atatürk Meydanında düzenlenen törenin ilki, saat: 10.00’da, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadriye Tokat tarafından, Atatürk Anıtına çelenk sunulması, ardından saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başladı. “İlköğretim Haftası”, dolayısıyla düzenlenen ikinci tören ise saat: 10.30’da Cumhuriyet İlkokulu Bahçesinde düzenlendi. Burada ki tören de saygı duruşu ve ardından istiklal marşının okunması ile birlikte başladı.

Düzenlenen törene, Kaymakam Şenol Levent Elmacıoğlu, Garnizon Komutan Vekili Tank. Alb. Ufuk Özcumalı, Belediye Başkan Vekili H.Gül Bingöl, Kırklareli Üniversitesi Babaeski Meslek Yüksek Okulu Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Kamil Malkoçlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadriye Tokat, İlçe Emniyet Müdür Vekili Celalettin Oğlakçı, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Teğmen Serhat Özfidan, Resmi

Kurumların Daire Amirleri, Siyasi Parti Temsilcileri, İl Genel ve Belediye Meclis Üyeleri, Banka Müdürleri, Kamu Yararına Çalışan Oda, Birlik ve Dernek Temsilcileri, Muhtarlar, Okul Müdürleri,Öğretmenler, Öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Törende, Cumhuriyet İlkokulu Müdürü Hüseyin Ceylan’ın açılış konuşmasından sonra, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı ise İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadriye Tokat yaptı.

Tokat konuşmasında; “Sayın Kaymakamım, Sayın Garnizon Komutanım, Sayın Belediye Başkanım, Değerli Misafirler, Kıymetli Mesai Arkadaşlarım, Öğretmenlerim, Değerli Veliler ve Geleceğimiz Gözümüzün Nuru Çok Kıymetli Öğrencilerim, 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı İlköğretim Haftası Kutlama Programına Hepiniz Hoş geldiniz. İnsanın en değerli varlık, Sevginin en hünerli güç, Bilginin en yenilmez kuvvet, Emeğin en yüce değer, Eğitimin en vazgeçilmez hizmet  olduğuna inanan ve her şeyin insanı sevmekle başladığını temel edinen Babaeski İlçe Milli Eğitim Ailesi olarak sizleri en kalbi duygularımla saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Halk ozanımız Âşık Veysel bir şiirinde şöyle diyor: “Dünyanın en zengin aklını gördüm, Sermayesini sordum, dedi ki: Okul.” İnsanın diğer canlılardan ayıran en önemli özellik, aklı ve zekâsıdır. Fakat akıl, kendiliğinden gelişemez. Aklı geliştiren, kullanılmasını öğreten bilgilerle zenginleştiren okuldur. Çünkü okul, bir eğitim ve öğretim yuvasıdır,insanın yetiştirildiği yerdir. Kuşkusuz eğitim; üzerinde titizlikle durulması ve her şeyden fazla sahiplenilmesi gereken, kararlılık isteyen ve süreklilik taşıyan uğraş dolu bir süreçtir. Bu noktada “İnsan Olma, Millet Olma Davası” olarak benimsediğimiz İlköğretim Davası süreci, Başöğretmen Atatürk’ün bize gösterdiği Çağdaş Medeniyete ulaşma ülkümüzün temelidir. Bu temel, eğitimin ilk ve en önemli basamağıdır. Ne kadar sağlam atılırsa o kadar güvenilir ve o kadar ümit vaat eder olacaktır.

Bu nedenle; öğrencilerimizin daha çok çalışması, bilgiyi sorgulamaları, öğretmenlerimizin bilgiyi aktaran değil, bilgiye ulaşma yollarını sunan kişiler olmaları, velilerimizin ise her alanda evlatlarına verdiği desteklerle aslında Geleceğimizi, Geleceğin Türkiye’sini desteklediklerinin idrakinde olmaları gerekmektedir. Görevlerimizin bilincinde olarak yeni Eğitim-Öğretim yılına başlıyoruz, toplumun eğitime katılımını artırmada, öğretimde farkındalık oluşturmada hepimize büyük sorumluluk düşmektedir. “Herkesin eğitim için yapabileceği bir şey vardır. “ sözünden yola çıkarak, Veli, öğretmen ve okul yönetimi iş birliğini tam olarak sağlamak eğitim/öğretimde başarının en önemli hazırlayıcısıdır. Eğitimin kalitesinin temel belirleyicileri olan siz değerli öğretmenlerimizin, mesleğin gereklerine göre yetişen, sürekli kendini geliştirme isteğinde  bulunan, işini ve öğrencisini seven, öğrenciyi merkeze alan, bu yöndeki amaçlarını açıkça belirleyen ve buna ulaşmanın ısrarlı çabası içinde bulunan kişiler olması; yöneticilerin ise öğretim konularında güçlü liderlik gösteren, öğrenci ve öğretmenlerden beklentilerini açıkça ortaya koyan ve bunları onlara ulaştıran, öğretim programlarının başarısı için yeni bir yönetim sistemi geliştiren kişiler olması hedefimizdir.

Amacımız bilgi aktarmak değil, bilgiye ulaşmanın yollarım araştıran, bulabilen, bilgiyi paylaşabilen, teknolojiyi üretebilen ve insanlığın yararına kullanabilen dinamik, özgüvenli bir nesil yetiştirebilmek olmalıdır.

Ülkemizin geleceği, geleceğimizin güvencesi sevgili öğrencilerim. Ülkemiz, okuyabilmek uğruna yirmi kilometreyi çıplak ayakla yürüyen  öğrencilerden, bir sınıfta doksan,  bir sırada  birlikte  oturan  beş öğrenciden, bilgisayarın ancak adının bilindiği günlerden bu günlere geldi. Sizler, ilçemizde ortalama 22 kişilik sınıflarda, tek kişilik sıralarda, çağın teknolojik araçlarıyla donatılmış okullarda, yetkin öğretmenlerin elinde eğitim görüyorsunuz. Siz sevgili öğrencilerimizden tek isteğimiz Çok Çalışmanızdır. Atatürk’ün dediği gibi “tek bir şeye ihtiyacımız  vardır;  çalışkan  olmak”; Saygıdeğer Veliler; Devletimizin, öğretmenlerimizin ve sizin ortak amacı öğrencilerimizi geleceğe en donanımlı şekilde hazırlayabilmektir. Bu ortak amacı gerçekleştirmede sizlerin görevi öğrencinize, okulunuza sahip çıkmak ve desteklemektir. Bu nedenle sürekli okullarınızı, öğretmenlerinizi ziyaret ediniz. Öğrencinizle ilgili olunuz. Öğrencinizin yalnızca öğretim yönünden değil, eğitim yönünden de gelişmesi için imkânlarınızı sonuna kadar kullanınız.

Babaeski İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak yeni eğitim ve öğretim yılının Ülkemize, Milletimize,İlçemize Hayırlı Olmasını Diliyor, Tüm Yönetici, Öğretmen, Anne, Baba ve Sevgili Öğrencilerimizi  Saygı ve Sevgi ve Muhabbetle Selamlıyorum. Yeni Öğretim Yılı Hepimize Hayırlı Olsun.” Dedi.

Tören, 1.Sınıf Öğrencilerine Hoş geldiniz çiçeğinin sunulması, şiirlerin okunması, “Bir Başkandır benim Memleketim” adlı isimli müzikli gösterisi. Daha sonra öğrenciler tarafından; ”Müzikli Dans Gösterisi”,“Kaşık Oyunu” isimli gösteri ve son olarak ta Halk Eğitimi Merkezi Halk Oyun Ekibi, Kırklareli Yöresi Oyunlarını sergilediler.

-Haber: Metin KARAKUŞ/BABAESKİ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.