Babaeski’de Kıbrıs gazilerine madalya töreni…

Babaeski İlçesi’nde Kıbrıs Barış Harekâtı’na katılan 22 gaziye Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Milli Mücadele Madalyası ve Beratı verildi.

Babaeski Kaymakamlığı’nca, Kıbrıs Barış Harekâtının 45’inci yıl dönümü dolayısıyla, Kıbrıs Barış Harekatı’na katılan 22 gazi için Milli Mücadele Madalyası ve Berat tevcih töreni gerçekleştirildi.

Askeri Gazinoda düzenlenen törene; Kaymakam Hakan Özarslan, 1.Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Ercan İlhan, Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı, Cumhuriyet Başsavcısı Emre Beşiktepe, Kırklareli Üniversitesi Babaeski Meslek Yüksek Okulu Müdür Vekili Kemal Taysı, İlçe Emniyet Müdür Vekili Celalettin Oğlakçı, İlçe Jandarma Komutanı Vekili Jandarma Yüzbaşı Ömür Gökmen, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadriye Tokat, Babaeski Muharip Gaziler Derneği Başkanı Emekli Astsubay Namık Kahraman, resmi kurum ve kuruluşların daire amirleri, askeri erkân, şehit aile yakınları ve gaziler katıldı.

Tören, Saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı'nın okunması ile birlikte başladı.Düzenlenen törende, sine vizyon eşliğinde Kıbrıs Barış Harekatı Belgeseli gösterildi. Kaymakam Hakan Özarslan, yaptığı günün önlem ve önemini belirten konuşmasında şunları söyledi. “Çok kıymetli kahraman gazilerimiz, gazilerimizin eşleri, çocukları ve yakınları sizleri saygı ile selamlıyorum. Bugün burada bu törenimiz Kıbrıs Barış Harekatında bulunan Babaeski’de ikamet eden kahraman gazilerimize şilt ve madalyalarını vermek üzere bir aradayız. Tabi biraz önce izlediğimiz Kıbrıs Barış Harekatı Belgeseli’nde sizler orada 45 sene önce o hissiyatı tekrar yaşamışsınızdır. Oraya Türk Ordusu sizler, Yavru Vatan Kıbrıs Türk’ünün yaşadığı zulme son vermek için bulundunuz.

Rumların Enosis hayallerini yıkmak ve orada ki soydaşlarımıza can ve mal güvenliğini sağlamak için gittiniz ve bunu çok kısa süre içinde büyük Türk Ordusu amacına ulaşarak, oradaki garantörlüğümüzü yerine getirmiştir. Biz değerli arkadaşlar Kıbrıs’ta bu barış harekatını uluslar arası hukuka uygun olarak yaptık. Eğer ki Uluslar arası hukuka uygun olarak yapmasaydık, şuanda devam eden uluslar arası alanda mahkemelerde davalar olurdu. Ayni zamanda diplomasinin gerektirdiği tüm yollar sona erdirilmiş. O nedenle içimiz rahat, çünkü oradaki Kıbrıs halkı, burada ki Türk halkımızdan hiçbir farkı yok. Orada Kıbrıslı Türk’ün bir evi yansa, biz burada o aynı acıyı hissederiz. O nedenle Rumlara nasıl sahip çıkıyorlarsa Ulusal Ticaretler, bizim hassas noktamızda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetidir. O nedenle bu hassasiyet yer yüzünde Türkiye Cumhuriyeti var olduğu müddetçe devam edecektir.

Tabi hala oradaki varlığımızdan rahatsız olan büyük emperyalist devletler hala amaçlarını ve o amaçlarını gerçekleştirmek için zayıf düşmemizi bekleyen Rum yönetimi muhakkak var. Ama biz zaten 45 yıl önce, Edirne’den Kars’a, büyük Türk Milleti tek vücut olmuştur. Ve bunu kısa bir zaman içinde yaşadığımız 15 Temmuz Darbe girişiminde de büyük Türk Milleti nasıl kenetlendi ise bizler bu kenetlenme duru munu devam ettirdiğimiz müddetçe arkadaşlar hiçbir şekilde sırtımızı yere değdiremezler ve bu dünya döndükçe yaşamaya devam ederiz. O zamanki devlet adamlarımıza ayrıca minnetlerimizi, şükranlarımızı sunmamız lazım. Rahmetli Bülent Ecevit’e, rahmetli Necmettin Erbakan’a, o zamanki Dış İşleri Bakanımız Turhan Güneş’e ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’;nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’a, Allah rahmet eylesin.

Onların yaptıkları bu vefakarlığı Türk Milleti hiçbir zaman unutmayacaktır. Ben bir kez daha o topraklarda şehit düşen, aziz şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum. Başta Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete intikal etmiş kahraman gazilerimize Allahtan rahmet diliyorum. Hayatta olan sizler gibi değerli Gazilerimize ise sağlıklı, huzurlu aileniz ile çocuklarınız ile torunlarınız ile beraber yaşamayı nasip etmesini diliyorum rabbimin. Bir kez daha burada davetimize icabet ettiğinizden dolayı hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum ve 45.yılında buluştuğumuz bu günde her yıl burada buluşmayı rabbimin bize nasip etmesini diliyor ve hepinizi bu duygu ve düşünce ile sevgi ve saygı ile selamlıyorum.”

Konuşmanın ardından, 22 Kıbrıs gazisine protokol üyeleri tarafından “Milli Mücadele Madalyası ve Şilti” verildi.

Törende, Babaeski Muharip Gaziler Derneği Başkanı Emekli Astsubay Namık Kahraman, madalya ve şiltini torunu ile birlikte aldı.

 

Haber: Metin KARAKUŞ/BABAESKİ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.