Başkan Gürkan belediyenin Korono virüs tedbirlerini anlattı

Başkan Gürkan belediyenin Korono virüs tedbirlerini anlattı
16.03.2020
A+
A-

Başkan Gürkan, Edirne Belediyesi’nin Korona Virüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında yapılan çalışmalar hakkında belediye meclis salonunda basın toplantısı düzenledi.

Belediye meclis salonunda düzenlediği basın toplantısında, korona virüs tedbirleri kapsamında kentte yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Başkan Gürkan, “Edirne merkezde özel ve kamu kurumları başta olmak üzere ayrım yapmadan tüm alanlarda dezenfeksiyon çalışmasının yapıldığını Türkiye bazında belediyeler arasında ilk çalışmaları yapan belediyelerden biri olduklarının altını çizdi.

Tedbirler kapsamında 17 bin litrelik dezenfektan malzemesi temininin yapıldığını da vurgulayan Gürkan, ” Edirne’mizde 28 Şubat tarihinden bu yana düzensiz göçmenlerle ilgili bir çabamız var. Bunun üzerine bütün dünyayı etkisi üzerine alan maalesef son birkaç gün içerisinde ülkemizde de ortaya çıkan (Kovid 19) korona virüs tedbirleri ile ilgili Edirne belediyesi olarak yaptığımız çalışmaları sizlerle paylaşacağız. korona virüs tedbirleri ulusal düzeyde ve vaka tespiti Türkiye’de yapılmadan önce Edirne belediyesi olarak aslında biz Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu’nun koordinasyonunda özellikle dezenfektan malzeme temini ve bunları uygulayacak ekipler ile ilgili halk sağlığı birimimizde ciddi çalışmalar yapmıştık. Şimdi geldiğimiz noktada bakıyorum ki iyi ki o çalışmaları o malzeme hazırlıklarını dezenfektan, maske, personel hazırlıklarını yapmışız. Çünkü tüm Edirne’de ilçeler de dâhil her yere Edirne belediyesi olarak yetişiyoruz. Yetişmeye çalışıyoruz. Bu konuda tabi ki ciddi bir çalışma da söz konusu yani kelimenin tam anlamıyla 7/24 bir çalışma içerisindeyiz. Korona virüs tedbirlerinin ulusal düzeyde uygulanmaya başlamasından önce aslında biz başlamıştık. Hem yaptığımız açıklamalar ile hem de başladığımız fiili uygulamalarla buna biz geçen hafta başladığımızda öncelikle son dönemde toplu taşıma araçlarında özellikle taksilerde çok sayıda düzensiz göçmenin taşınmış olması nedeniyle ilk önce şehrimizdeki 513 taksinin 58 taksi durağının ve 234 toplu ulaşım minibüsünün dezenfekte edilmesiyle çalışmalara başlamıştık. Bizim o çalışmalara başladığımız günün gecesi de Türkiye’de ki ilk vaka tespit edildi. Biz sabah başladık. Tabi ki bilgimiz yoktu. Bu da Edirne belediyesinin virüs tehlikesine karşı zamanlamasının ne kadar yerinde ve anlamlı olduğunu ortaya koyan bir çalışma oldu. Türkiye genelinde baktığınızda da belediyeler bazında da hemen hemen ilk çalışmaya başlayan belediye olduğumuzu gururla söyleyebilirim. ” dedi.

“BİZ BİLE TEREDDÜDE DÜŞÜYORUZ”

Gürkan, Edirne’de korona virüs vakası bulunduğu yönündeki iddialarında gerçeği yansıtmadığını söyledi. Resmi kurumların verdiği bilgilere ve önerilere uyulması gerektiğinin altını çizen Gürkan, şu ifadeleri kullandı; “Sayın Sağlık Bakanının paylaşımını photoshop’la bozarak ‘Edirne’de korona virüs var.’ yazıyorlar. Böyle bir ahlaksızlık, şerefsizlik olur mu? Bu hangi vicdana uyar, hangi namus bu. Diğer yandan bir tane yazı çıkarıyorlar genelge gibi. Biz bile tereddüde düşüyoruz. Acaba böyle bir genelge geldi de biz mi atladık diye. Aslında hiç öyle bir şey yok. O yüzden bir devletin resmi kurumlarına, resmi yazılara ve bilim insanlarının gösterdiği yolda yürümeye devam edeceğiz.”dedi.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.