Başkan ütüledi…

Başkan ütüledi…
20.11.2019
A+
A-

Kadınlara umut ışığı olan Edirne Belediyesi Meslek Edindirme Kurs Merkezi (EDMEK)in açılışında Belediye Başkanı Recep Gürkan, ütülerin yapıldığı bölüme geçerek dikime hazırlanacak kumaşları ütüledi. Gürkan’ın ütü yapması açılışa katılanlar tarafından evinde eşine ütü yaparak destek olduğu yorumları yapıldı.  

Kadınlara umut ışığı olan Edirne Belediyesi Meslek Edindirme Kurs Merkezi (EDMEK) Yıldırım Beyazıt Mahallesi’nde törenle açıldı. Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Edirne’de işçi ve işveren buluşma günleri yapacağız” dedi.

10 dikiş, 4 overlok makinesi ve 1 sanayi tipi ütü ile donatılan EDMEK Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın katılımıyla açıldı. Katılımların ücretsiz olduğu ve kurslar sonunda sertifika verilerek fabrikalara ara eleman yetiştirecek olan EDMEK açılışına İŞ KUR Müdürü Şengül Çildam, sanayi tesislerinin yöneticileri, muhtarlar, ve yıldırım halkı katıldı.

“KADINLARA UMUT IŞIĞI OLMAYA DEVAM”

Belediye Başkanı Recep Gürkan ‘Kadınlara umut ışığı olmaya devam edeceğiz” dedi ve şunları söyledi: “Belediyenin çok uzun süre üzerinde çalıştığı fakat bir türlü hayata gerçekleştiremediği benim de çok önemsediğim bir projeyi hayata geçiriyoruz. Bu projede neredeyse pes etmiş neredeyse olmayacak demiştim. Çünkü uzun çalışmalar yapıldı ama hayata geçiremedik. Emeği olanları bir defa aha kutlamak istiyorum.

Cumhurbaşkanı da söyledi, istihdamda ciddi sıkıntımız var. İşsizlik oranında yüzde 14 gibi ciddi bir oran var. Bu fiili olarak ne oranda bilemiyoruz. Edirne için şöyle de garip bir durum var. Belli işlerde iş imkânı açıldığında bazı yerlere onlarca, yüzlerce başvuru oluyor. Ama bunun dışındaki işlerde bırakın başvuruyu neredeyse yoldan adam toplamaya çalışıyor işverenler, böyle bir garabet var. Evlatlarımız iş bulsun ekmek parası kazansın istiyoruz. Ama bunların hepsinin belediye, valilik, hastane gibi kurumlarda çalışma şansı yok. Keşke olsa.

Bir siyasetçi olarak bir gerçeği söylemek istiyorum. Herkesi belediyede çalıştırma şansımız, kabiliyetimiz yok. Teknik ve ekonomik olarak imkânsız. O yüzden eli iş tutan veya bir meslek sahibi olmuş kişiler yetiştirmeliyiz. Edirne İŞ Kur Müdürlüğü bu konuda çok çalışıyor. Fakat yetmiyor. Biz burada bir başka kurumun yapma derdinde değiliz. Biz burada kurumlarla halkın, işverenlerin buluşmasını istiyoruz. Çünkü herkes her vatandaş İş Kur’ a gitmesi gerekiyor ama gitmiyor veya kursları bırakıyor.

Halkın belediyesi olarak halkla İş Kur’u işverenleri buluşturup, hangi alanda ihtiyaç varsa o alanda hızlı bir şekilde belediyenin dinamizmini de kullanarak, insanlarımızı bir meslekle ilgili bir giriş kapısından içeri alacağız. Eğer İş Kur da uygun görürse onları sertifikalandıracağız. İşverenlere buluşturup, iş bulmalarını sağlayacağız.

Bu sistem oturduğunda Edirne’de işçi ve işveren buluşma günleri yapacağız. Orada işverenler istedikleri nitelikte elemanları sistem içersinden bulacaklar, biz onların istedikleri doğrultuda eleman yetiştirmeye hız vereceğiz”dedi. Açılış sonrası Gürkan merkezi gezdi ve kursiyerlerin diktiği ürünlerden birine ilk ütüyü yaptı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.