Başpehlivan heykelleri yine gündem de!

Başpehlivan heykelleri yine gündem de!
28.09.2020
A+
A-

Ata sporumuz Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde, Babaeski’den güreşlere katılarak, 1928 yılı başpehlivanı Ahmet Kayıkçı, 1943-1945 yılları başpehlivanı İbrahim Erdi, 1948 yılı başpehlivanı Mustafa Yenici ve 1969 yılı başpehlivanı Nazmi Uzun’un heykellerinin yapılması ve isimlerinin cadde ve sokaklara verilmesi yine gündeme geldi.

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Altın Kemerli Baş Cazgırı Şükrü Kayabaş, Babaeski’li başpehlivanların heykellerinin yapılıp, isimlerinin cadde ve sokaklara verilmesi,  onların isimlerini ölümsüzleştirsinler bu hizmet Babaeski belediyesine düşüyor.” Dedi.

Kayabaş, yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Trakya’mın bereketli toprakları olan huzurun ve mutluluğun yaşandığı şirin ve güzel ilçem Babaeski bugüne kadar birçok başpehlivan çıkarmış bir İlçe’dir. Bunlardan bahsedecek olursak; 1928 yılı başpehlivanı Ahmet Kayıkçı, 1943-1945 yılı başpehlivanı İbrahim Erdi, 1948 yılı başpehlivanı Mustafa Yenici ve 1969 yılı başpehlivanı Nazmi Uzun,  ilçemizin Kırkpınar’da başpehlivan olmuşlar yıllarca Babaeski’nin ismini ülkemizin dört bir tarafında duyurmuşlar ve görevlerini yapmış olarak ebediyete intikal etmişlerdir. Kendilerini rahmet ve minnetle anıyorum,  mekânları cennet olsun. Şimdi görev Babaeskilere düştü, bu başpehlivanların heykellerinin yapılıp, isimlerinin cadde ve sokaklara verilmesi,  onların isimlerini ölümsüzleştirsinler bu hizmet Babaeski belediyesine düşüyor. Haydi, Babaeski bu hizmeti yap ta Ülkemizde örnek bir hizmet olsun. Mutluluğunun ve toprakları bereket fışkıran ilçeme selam ve saygılarımla, hepinize şimdi den çok teşekkür ediyorum.”

MANDIRALI AHMET KAYIKÇI KİMDİR?

Babaeski İlçesi’ne bağlı Büyükmandıra Beldesi Pehlivanı Mandıralı Ahmet KAYIKÇI, 1928 Yılında gerçekleşen 567.Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde Başpehlivan olmuştur.

İBRAHİM ERDİ KİMDİR?

Babaeski İlçesi’ne bağlı Ertuğral Köyü (Kozpınarlı) İbrahim ERDİ 1943 ve 1945 yılları arasında gerçekleşen 582 ve 584.Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde Başpehlivan olmuştur.

MUSTAFA YENİCİ KİMDİR?

Babaeski İlçesi’ne bağlı Kuleli Köyü’nden Mustafa YENİCİ, 1948 yılında gerçekleşen 587. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde Başpehlivan olmuştur.

NAZMİ UZUN KİMDİR?

1937 yılında Babaeski’nin Minnetler Köyü’nde doğdu. İlkokulu köyde okudu. Anne sülalesinde güreşçi vardı. Ailesi aslen Bulgaristan göçmenidir. 1955 yılında Alpullu Şeker Fabrikasına girdi. 1957’de Deste boyunda güreşti.1958-60’da Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde askerliğini yaptı.

Askerlik dönüşü Alpullu Şeker Fabrikasında çalışırken hem minder güreşi, hem de yağlı güreş yaparak Küçük Orta Boyunda güreşti. 1963 yılında Alpullu Şeker Fabrikasından ayrılarak ülkenin değişik yerlerinde yapılan yerel güreşlere katıldı.

1963’yılında Kırkpınar’da başaltı boyunda ( 2.) olarak Başpehlivanlık boyuna çıktı. 1964 yılında başa güreşmeye başladı. 1967 yılında Kırkpınar’da 4. oldu,1968 yılında Kırkpınar’da 4. oldu,1969 yılında Ordulu Mustafa Bük ile 4 saat 40 dakika süren final güreşi sonrası 608.Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde BAŞPEHLİVAN oldu. Trakya 18 yıllık bir aradan sonra Kırkpınar Başpehlivanı çıkarıyordu ve Nazmi Uzun’un Başpehlivanlığı sonrası Rumeli ve Trakyalı Başpehlivanların hakimiyeti sona eriyor ve 48 yıldan bu yana Trakya bir Başpehlivan çıkaramıyordu.1970 yılında Kırkpınar’da 4. oldu,1971 yılı Kırkpınar Güreşlerinde Başpehlivanlar yarı final müsabakalarında iki saatlik mücadeleye rağmen yenişemediler. Güreşlerin sonucu, Hakem Heyeti tarafından kura ile belirlenmek istenince başpehlivanlar verilen bu karara itiraz ettiler ve itiraz nedeniyle itirazcı Başpehlivanlara Kırkpınar’da güreşmeme cezası verildi;  Nazmi Uzun’ da ceza alan 5 kişi  (Nazmi Uzun, Kara Ali, Davut Yılmaz, Sabri Acar, Aydın Demir) arasında yer aldı.

1971 yılında verilen ceza nedeniyle 1972’de Kırkpınar Güreşlerine katılamadı. 1974’de Kırkpınar’da final güreşi Pazar günü iki saat süren güreşlere rağmen yeniş olmayınca güreşler pazartesi gününe kaldı, pazartesi günü ise iki buçuk saatlik güreş sonunda Kara Ali’ye pes ederek Kırkpınar’da 2. oldu, 1976 yılında Kırkpınar’da Arap Mustafa ile yaptıkları 2. tur güreşi iki buçuk saat sürmüş ve yeniş olmaması üzerine çekilen kura sonucu kurayı kaybederek 2. turda elenmiştir.1978 yılında Kırkpınar’da 3. Oldu,1979 yılında kura çekimine yaptıkları itiraz nedeniyle Kara Ali’ye üç, Nazmi Uzun’a iki, Ahmet Güneş’e de bir yıl Kırkpınar’da güreşmeme cezası verildi.Nazmi Uzun bundan sonra bir daha Kırkpınar’a katılmadı. Daha sonra Kırkpınar Güreşlerinde Kule Hakemi olarak görev yaptı. Nazmi Uzun evli ve 3 çocuk babasıdır.2002 yılında vefat etti. -Özel Haber: Metin KARAKUŞ/BABAESKİ

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.