“Bu kurs ekmek kapısı”

“Bu kurs ekmek kapısı”
16.11.2019
A+
A-

Edirne Terziler Odası, Edirne Halk Eğitimi Merkezi ve İŞ-KUR İl Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenen istihdam garantili Düz Dikiş Makineciliği kursları çok sayıda kadını iş sahibi yaparak yüzleri güldürmeyi sürdürüyor. 600 vasıflı eleman belgesinin verildiği kurslar sonunda 450 kişi fabrikalarda aktif olarak çalışıyor. Kursiyerler, “Bu kursta ekmek var” dedi.

            Edirne Terziler Odası’nın 2014 yılından bu yana ara vermeden yürüttüğü istihdam garantili Düz Dikiş Makineciliği kursu Edirne Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği’nin (EDESOB) giriş katında kadınlara umut kapısı oluyor. Kiminin öğrendiği kiminin daha fazla pratik yapmasına olanak sağlayan kurslarda kadın kursiyerler fabrikalardaki makinelerin aynısıyla donatılan atölyede temel ve teknik bilgileri uygulamalı alıp fabrikada çalışacak düzeye geliyor.

            EDESOB Başkanı Kemal Cingöz ve Terziler Odası Başkanı Hakan Fındıklı kurs atölyesini ziyaret etti. Başkan Fındıklı istihdam garantili kurslara ilişkin şunları söyledi. “2014 yılında Trakya Kalkınma Ajansı ile Odamızın yaptığı konfeksiyon alanında vasıflı eleman eğitimi merkezli projesinde beraberdik. Üç yıl onlarla olan birlikteliğimiz bitti fakat eğitimimiz 2015’ten bu yana aralıksız devam ediyor. İŞ-Kur, Halk Eğitim, Edirne’deki fabrikalar destek veriyor. Yetiştirdiğimiz elemanlara sertifika veriyoruz. Bu sertifikalarla arkadaşlarımız kalifiye çalışan olup daha kolay iş bulmalarını sağlıyoruz. Kendilerini işe de yerleştiriyoruz. 600’e yakın arkadaşımıza vasıflı eleman belgelerini verdik. Bunların 450 tanesi aktif olarak fabrikalarda çalışıyorlar. EDESOB binasıyla destek veriyor, Edirne’de ki sivil toplum kuruluşları da desteğini esirgemiyor. Milli Eğitim Müdürlüğümüzün de desteği var.

            Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nün görevlendirdiği Kurs Öğretmenleri Mustafa Kahraman ve Nagihan Ertop, “2019-2020 döneminin ilk kursu 30 kursiyerimiz var. Düz dikiş makine kursunda makine kullanımı öğretiyoruz. İlk defa gelenler makine kullanımını öğreniyor, bilenler becerisini geliştirip daha fazla pratik kazanıyor. Amaç hiç bilmeyenlere bu işi öğretip meslek sahibi yapmak işyerlerine yerleştirmek” dedi.

            Kursiyerler açılan kursların işsiz bu alanda bilgisi becerisi olmayanlar için umut olduğunu belirtirken çoğu kursiyerde “Bu kursta ekmek var” deyip kursu düzenleyenlere teşekkür etti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.