Bu Kuyruk Korona Test Kuyruğu

Bu Kuyruk Korona Test Kuyruğu
06.08.2020
A+
A-

Kapıkule Gümrük Kapısından yurt dışına çıkıştan önce PCR (Polymerase Chain Reaction) testini yaptırmak isteyen yolcular, Eski Devlet Hastanesi önünde uzun kuyruk oluşturdu. Güneşin altında test için örnek vermeyi bekleyen yolcular işlemlerin çok ağır ilerlediğini söyledi. Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden bay­ram tatili için Tür­kiye’ye gelen çok sayıda işçi geri dönüşlerdeki git­tikleri ülkenin gümrük görevlilerine sunmak zo­runda oldukları PCR tes­tini yaptırmak için eski Devlet Hastanesi’ne gidi­yor. Test için sürüntü ör­neği vermeden önce, ücretini yatırmak için kuyruğa giren yolcular ardından sıra numarası almak için ikinci bir kuy­rukta bekliyor.

Sıra numarasının ardından da üçüncü bir kuyruğa girerek test için sürüntü örneği veriyorlar. Para tahsilatı, sıra verme­nin aynı kuyrukta yapıl­maması nedeniyle üç ayrı kuyrukta beklemek zo­runda kalan yolcular, ka­vurucu güneş altında saatlerde beklemek zo­runda kalıyor. CİHAZ BAKIMA ALINDI.Eski Edirne Dev­let Hastanesi’nde alınan örnekler daha sonra uygun ortamda Edirne Tıp Fakültesi’ne gönderi­liyor. Fakültede PCR testi yapan cihaz Salı günü bakıma alındı. Bu ne­denle alınan örnekler İs­tanbul’a gönderilmeye başlandı. Bu durum da,sonuçların alınma süre­sini daha da uzattı.Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi’nde test yapılan cihazın kapasite­sinin düşük olduğu, Tıp Fakültesi’ne günde orta­lama 300’ün üzerinde ör­neğin incelenerek sonuç raporu verildiği bildirildi.Yoğun testler nedeniyle,Tıp Fakültesi’nde bula­nan cihazın bakıma alın­ması üzerine yeni bir cihaz alındı. Yeni cihazın ise kalibrasyon ayarları­nın yapıldığı ve henüz aktif olarak çalışmadığı öğrenildi.

TESTLER KARIŞTI  İDDİASI . Bayram tatili için Türkiye’ye gelen ve yeni­den yurt dışına çıkmadan önce PCR testi için örnek vermek üzere eski Devlet Hastanede kuyrukta bek­leyen Ümit Güneş, kendi­sine yanlışlıkla coronavirüs teşhisi konuldu­ğunu öne sürerek şunları söyledi:“Pazartesi günü corona virüs testi yaptır­dım. Çünkü Bulgaristan hükümeti benden istiyor ki; önce test yaptırayım sonra karantinaya düş­meden, normal hayatıma devam edeyim. Test yap­tırdım 12 veya 24 saat arasında sonucun çıka­cağını söylediler. Saat sa­baha karşı 05:00 gibi e-nabız’ uygulamasına baktığımda testimin pozi­tif çıktığını öğrendim.Bunu öğrenince Bursa’ya ailemin yanına gideyim dedim, karantina sürecini geçirmek için. Sonra bar­kotta bir yanlışlık oldu­ğunu fark ettim. Bunun akabinde beni coronavirüs laboratu­varından aradı­lar. Nerede olduğumu sorup, beni ka­rantinaya alacak­larını söylediler.Bende barkotta bir yanlışlık olduğunu has­talıkla alakalı hiçbir semptom göstermediğimi anlattım. Daha sonra bana hata yaptıklarını kabul ettiklerini, gerçek­ten yanlış yaptıklarını,coronavirüs testlerinin karıştığını söylediler. Tes­tin yarı pozitif yarı negatif çıktığını oraya pozitif yaz­dık gibi şeyler anlattılar.”

“LABORATUVAR  ÇALIŞMIYORMUŞ” Güneş, Trakya Üniversitesindeki test la­boratuvarının çalışmadı­ğını öğrendiğini, son iki gündür toplanan örnek­lerin gönderilmediği şek­linde bilgilerin dolaştığını, ancak yetkili­lerin sağlıklı bir bilgilen­dirme yaptığın ıanlatarak, “Bu sabahtan sonra da normal sistemin devreye girdiğini söyledi­ler.

Ama bu saatten sonra ne değişir bilmiyorum.Üzerinden geçiyor 72 saat benim testimi aldılar 48saat önce, ne yapacağımı inanın ki bilmiyorum.Buraya Pazar günü gel­dim hala buradayım bu akşam içinde otelde yer ayırttım. Sınırlı sayıda parayla geldim ve param bitiyor. Ne yapacağımı bilmiyorum. Ne Bursa’ya geri dönebiliyorum, ne de Plovdiv’e gidebiliyorum.Buradaki insanlar bo­şuna bekliyor çünkü bu­rada test yapılmıyor.”şeklinde konuştu.

“ÇOK SIKINTI  ÇEKİYORUZ” Almanya’ya gide­ceğini ve PCR testi yaptır­maya çalıştığını ve sürecin çok sıkıntı çekti­ğini anlatan Mehmet Ata Olcay ise “Dün akşamdan beri burada PCR testi için bekliyorum. İşlemlerin uzun süreceğini söyledi­ler. Hastane girişinde sıra sistemi belli değil, ban­kaya para yatıranlar yada dün sırada olanlar öne geçiyor. Sabah 06:30 da sıraya girdik en arkaya düştük. Berlin’e geri dön­meye çalışıyoruz. Çok sı­kıntı çekiyoruz.” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.