Bulgar geldi, yüzler güldü

Bulgar geldi, yüzler güldü
04.09.2020
A+
A-

Yaklaşık 6 ay sonra Bulgaristan’ın kapıları açması ile beraber Bulgar vatandaşlar Ulus pazarına akın etti. Bulgarların yavaş yavaş geldiğini söyleyen Ulus Pazarı Kooperatifi Başkanı Bülent Reisoğlu  bir iki ay sonra yoğunluktaki artışın yüzde 50 olmasını beklediklerini söyledi.

Ulus Pazarı Esnaf Kooperatifi (UPEK) Başkanı Bülent Reisoğlu, “ bugün itibari ile Bulgar vatandaşlar Edirne’ye gelmeye başladı. Ticari hareketlilikte yoğunluk görünüyor. Pazarda ve çarşıda çok ciddi anlamda ticari hareketlilik var. Bundan biz esnaflarda memnunuz tabi bu hareketliliği de düşünerek önlemlerimizi arttırdık. Maske takılması, hijyen kurallarına riayet edilmesi Edirne valiliği Edirne belediyesi, Edirne il sağlık müdürlüğü tarafından kontrollerin sürekli yapılmakta. Pazarımıza dezenfektasyon yapılmakta. Bu kontrollerin yapılması sonrasında ticari hareketlilik başladı.

Yavaş yavaş Bulgar vatandaşlar geliyor ama onlarda temkinli geliyor. Eski günlerdeki yoğunluk yok. Yüzde 30 yüzde 40 bir iki ay sonra yüzde 50 artmasını bekliyoruz. Zannediyoruz ki 5-6 ay içerisinde herhangi bir aksilik olmazsa pandemi salgını sureci çok ciddi boyutlara ulaşmazsa normal eski sürece 5-6 ay gibi bir zamanda Edirne eski günlerine dönecektir”dedi.

Esnaflara açılan dil kurslarının şu anki sürecini değerlendiren Reisoğlu, “zaten bu kursları zaman zaman yapıyoruz. Esnafımızı dil konusunda bilgilendirmek daha iyi anlaşabilmeleri açısından dersler ve seminerler düzenliyoruz. Aynı zamanda pazarın içerisine de hem Yunanca hem Bulgarca pandemi süreci dolayısıyla maske ve sosyal mesafe anonsları da yapıyoruz ki gelen turistler de daha dikkatli olsunlar risk oranını azaltalım”dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.