Buruk hasat

Buruk hasat
01.07.2020
A+
A-

Buğday hasadıyla birlikte Edirne Ticaret Borsası bahçesinde ve satış salonunda da hareketli günler yaşanıyor. Proteini yüksek olup kalitede sıkıntı gözükmeyen buğdayın veriminde ise yüzde 20 – 30 civarında düşüş olduğu gözleniyor.

Edirne Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk,”Bu yıl hasat biraz burukluk yarattı, kalitede sıkıntı gözükmüyor” dedi. Edirne merkez ve köylerde buğday hasadı sürüyor. Buğdayını biçen ürününü borsaya satışa sunuyor ve ürününü paraya çevirmek istiyor. Edirne Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk, bu yıl verimlerde yüzde 20 – 30 civarında düşüşün yağışlarla ilgili olduğunu belirtti ve şunları aktardı:“Geçen Cuma günü itibariyle borsaya gelen buğday miktarları artmaya başladı. Yağışlardan dolayı biçim faaliyeti kısmen yapılıyordu. Geçtiğimiz yıl buğday üretimi açısından altın yıl diyebileceğimiz bir yıldı. Yağışların zamanında gelmesi, rekoltenin, verimin, kalitenin yüksek olması bu yılki hasada bakıldığında biraz burukluk yarattı. Bu sene verimlerimizde geçtiğimiz yıla göre %20-%30 civarında düşüklük var.

        Kaliteye bakacak olursak protein yüksek. Kalitede bir sıkıntı gözükmüyor.  Hektolitre ( özgül ağırlık) dediğimiz buğdayın tonajını etkileyen değerde de düşüklük görüyoruz. Buğday harmanının başındayız. İlerleyen günlerde gördüğümüz bu tablo daha şekillenecek. Havalar açıyor. Bundan sonra buğday harmanı hızlanacaktır. İnşallah bereketli bir harman olur.

        Yüzde 20- 30 civarında düşüklük yağışlarla ilgili. Bölgemizde tarım faaliyeti çok düzgün olarak yapılıyor. Üreticilerimiz çok bilinçli. Ancak tarım faaliyeti belli bir yere kadar yönetilebiliyor. Üretici yapması gerekenleri yapıyor ama iklimi yönetemiyor. Yağışların zamanında gelmemesi, bazı bölgelerde dolu felaketinin olması olumsuz etkiliyor.  Üretici, iklim kısmını yönetemediği için negatif yönde etkilerini görüyoruz.”

        Alım fiyatlarını da değerlendiren Başkan Öztürk, iyi fiyatta alım yapıldığını kaydetti ve şöyle devam etti:“Oluşan fiyatlara baktığımızda alım fiyatları şu anda yüksek. İyi fiyatta alım yapılıyor. Üreticilere tavsiyemiz harman döneminde ihtiyacı kadar mal satışı yapmaları yönünde. Malın arzı çoğaldıkça fiyatlar etkileniyor. Fiyatlar düşüyor. Alternatif olarak lisanslı depomuz da var. Lisanslı depoya da mal bırakabilirler. Lisanlı depoya mal bıraktıklarında elektronik ürün senediyle gidip bankadan finansman da sağlayabilirler. İhtiyacı kadar harman döneminde satıp ondan sonraki süreçte ihtiyacı olduğu dönemlerde satmaları menfaatlerine olacaktır.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.