Büyükmandıra’da, ‘Koleda’ Gecesi…

Büyükmandıra’da, ‘Koleda’ Gecesi…

Kırklareli’nin Babaeski ilçesine bağlı Büyükmandıra Beldesi’nde Balkan geleneği olan ‘Koleda’, kutlandı. Trakya’nın çeşitli bölgelerinde farklı isimlerle bin yıldır kutlanan geleneksel ‘Koleda’ gecesine katılanlar, beyaz çarşaf giyip yüzlerini boyayarak evlerin camlarını çalıp, mahalleliyi korkuttu.

Trakya’nın çeşitli bölgelerinde yöre halklarınca farklı isimlerle kışın en soğuk zamanlarında düzenlenen korku geceleri, Kırklareli’nin Babaeski ilçesine bağlı Büyükmandıra beldesinde ‘Koleda’ adıyla kutlanıyor.

Büyükmandıra Belediyesi’nce düzenlenen geceye katılan kalabalık yüzlerini boyayıp, beyaz çarşaf giydi. Koleda kutlamaları öncesi evlerinde toplanan halk, yüzlerce yıldır olduğu gibi korku hikâyeleri anlattı. Korku hikâyelerin anlatılmasın ardından kabak tatlısı pişiren belde halkı ellerinde meşalelerle evlerin camlarını çalarak içeridekileri korkuttu. İnanca göre evlerinde kabak tatlısı pişirip yiyenler korkmazken, kabak pişirmeyenler korkuyor.

“BİN YILDIR DEVAM EDEN GELENEK”

Geleneksel ‘Koleda’ gecesinin bin yıldır devam eden Balkan geleneği olduğunu söyleyen Büyükmandıra Belde Belediye Başkanı Ersan Çölgeçen, “Koleda bizim belde halkının bin yıldır kutladığı gelenek. Kışın soğuk gecelerinde evlerde toplanan yöre halkı korkunç hikâyeler anlatarak korkutuluyor. Daha sonra kabak tatlısı pişirip yeniyor. Koleda gecesinde kabak tatlısı yiyenler korkmuyor. Biz de burada bu geleneği canlandırmak için toplandık.” dedi.

“BU GECE KORKU GECESİ”

Geceye farklı korku film karakterleri ile katılanlar ‘Koleda’nın en korkunç gece olduğunu söyledi. Usta makyözler tarafından yüzlere yapılan korkutucu makyajlar ve ellerinde meşalelerle kadından erkeğe, çocuktan yaşlıya hemen herkesin eğlendiği gecede ayrıca hazırlanan korku maketleri dikkat çekti. Koleda’ya giydiği korkutucu kostümle katılan Özlem Kara, “Bu gece Balkan geleneğini canlandırmak için buradayız. Bu gece çok korkunç bir gece olacak” dedi.

Belediye önünde kortej oluşturan grup, evlerin camlarını çalıp, belde halkını korkuttu. Kalabalık daha sonra eğlencenin yapılacağı Kültür Parkı alanına geçti. Büyükmandıra Cumhuriyet Ortaokulu Okul Aile Birliği Başkanı Arzu Menekşe ve Atatürk İlkokulu Okul Aile Birliği Başkanı Melike Çetin, Koleda Gecesinde Okul Yararına stant açarak, kabak tatlısı ve sucuk ekmek sattılar. Koleda gecesi müziğin eşliğinde çeşitli etkinliklerle devam etti.

Koleda Gecesine; Hayrabolu Belediye Başkan Yardımcısı Zekeriya Uzun, Karahalil Belediye Başkanı Aykut Yakut, Babaeski Ziraat Odası Başkanı Şahin Arslan, Babaeski Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Türkay Topal, AK Parti Babaeski İlçe Başkanı Fatih Yağcı, İlçe Başkan Vekili Beyazıt Örgel, İlçe Başkan Yardımcısı Metin Kaçak, Belde Mahalle Muhtarları, Köy Muhtarları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Metin KARAKUŞ/BABAESKİ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.