Çakmak Barajı Sulama İnşaatına Devam

Çakmak Barajı Sulama İnşaatına Devam
13.04.2020
A+
A-

DSİ,Çakmak Barajı Sulaması 1. Kısım İnşaatının devam ettiğini  açıkladı.Yapılan açıklamada, “Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için tüm gücüyle çalışırken, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla da suyun her damlasına sahip çıkıyor.

Edirne ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Edirne Çakmak Barajı Sulaması 1. Kısım İnşaatı Devam Ediyor…

Devlet Su İşleri 11. Bölge Müdürlüğü sorumluluğunda yürütülmekte olan Çakmak 1. Merhale Projesi kapsamında ki Çakmak Barajı Sulaması 1. Kısım İnşaatı yapım işinde 3.312,60 ha taban arazisi ve 13.140,90 ha yamaç arazisi olmak üzere toplam 16.453,50 ha tarım arazisi suya kavuşturulacaktır. İş kapsamında toplam 30.650 metre açık kanal ve 399.503 metre borulu şebeke imalatı bulunmaktadır. Toplamda 5 adet ASG yapısı, 6.175 metre kazı-dolgu çalışmaları ve 2.250 metre sulama kanalı imalatı tamamlanmıştır. Sulama İnşaatı devam etmektedir..

Bölge İnsanına Ek Gelir Sağlanacak

Çakmak Barajı Sulaması 1. Kısım İnşaatı işinin tamamlanması ile hem tarlalardaki verim artarak, hem de yörede ürün çeşitliliği sağlanacaktır. Bununla birlikte bölgede istihdama katkı sağlanması ve yapılacak sulu tarım ile birlikte 2020 fiyatları 833,14 TL/da gelir artışı sağlanması hedeflenmektedir”denildi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.