Çeker, “ev almanın zamanı”

Çeker, “ev almanın zamanı”
14.11.2019
A+
A-

Edirne Emlakçılar Derneği Başkanı Serhat Çeker, faizlerin aşağı çekilmesi ile ev almak isteyenlerin ya şimdi alması gerektiği yada 2020’de alacak olanların hemen değil bahar döneminde ev alması konusunda açıklamada bulundu. İnşaat sektörü içerisinde konuşulan inşaat maliyetlerinin yükselmesi ile vatandaşlar acaba konut fiyatları ve konut kredi faizleri yükselecek mi sorusu ile düşünürken, inşaat sektöründeki bir çok müteahhitte elindeki daireleri zarar etmeden satmak niyetinde.

 Bu süreçte 2019’u bekleyen vatandaşlar ise 2020’de ev alma hayali kurmaya devam ederken bütçesini de hem giderlerine hem alacakları konutun ödemelerine göre ayarlamayı hedefliyor. Konut alımı konusunda vatandaşlara seslenen Edirne emlakçılar Derneği Başkanı Serhat Çeker “ mevduat faizleri aşağı çekildi, kenarda belli miktar parası olan 2020’yi beklemesin kredi kullanmak için uygun zaman. 2020 yılında almayı hedefleyenler ise piyasanın ilk 3 dalgalanma olacağı için yatırımlarını bahar dönemi yapmaları daha mantıklı olacaktır” şeklinde belirtti.

Edirne Emlakçılar Derneği Başkanı Serhat Çeker, 2019 yılının bitmesine kısa bir süre kaldı. Piyasa şartlarına baktığımız zaman 2020 yılı ekonomik anlamdan daha zorlu geçecek gibi gözüküyor. 2019’un sonlarından sonra birçok şeye zam geliyor. Bu zamlar da inşaat sektörünü etkileyecek. Zamlarla birlikte tabi ki her sektör etkilenecek. Her türlü konuta zamlar yansıyacak. Şu anda mevduat faizleri düşmüş durumda olunca emlak sektöründe kıpırtı ve hareket arttı. Bu da faizlerin aşağı çekilmesiyle oldu. Herkes mevduatlarını çekip mala ve mülke çeviriyor. Şu anda satışlar artma durumuna geldi. Kasım ayının sonunda emlak vergilerimizin de son ödemeleri var. Benim tavsiyem yatırım amaçlı ve ya farklı amaç için mülk almayı düşünenler varsa kenarında da belli miktar parası varsa bence 2020 yılını beklemesinler. Şimdiden alması daha avantajlı. Yıl sonu yaklaştığında ticaretle uğraşanların vergi ödeme, faizle bir iş yapıyorsa ya da kredi kullanıyorsa onu kapatma süreci derken tam paranın ihtiyacı olduğu dönem oluyor. Kış şartları daha ağır geçecek. Zam furyası da gelecek. Fiyatlar oldukça yükselecek. Kredi kullanmak isteyenler için de şu anda uygun bir zaman. Resmi bankalarda baya bir düşüş oldu. Gayrimenkul almanın tam zamanı diyorum. Zam furyası ile birlikte en az yüzde 20 zam gelecek”Dedi.

Bütçesini 2020 yılında oturtabilecek, ve yeni yılda konut almayı hedefleyenlerin ise yılbaşı sonrası 3 aylık dilimde bir dalgalanma ve piyasanın oturması sonrası bahar dönemine yatırım yapılması konusunda tavsiyede bulunan Başkan Çeker “ Önümüzde kış olduğu için sıkıntılı aylara giriyoruz. Yeni yıla girerken o sistemin oturması piyasanın dalgalanmasının oturuşması en az 3 ay olacaktır. 2020 yılına kalan vatandaşlar bence 3 ay beklesinler. Değerlendirmek istedikleri yatırımları bahara doğru yaparlarsa daha mantıklı hareket etmiş olurlar ve zarar etmemiş olurlar. O zamana kadar da sistem oturmuş olur. Piyasa dengesi sağlanmış ve fiyatlar yerine oturmuş olur. Kısacası özetlemek gerekirse imkanı olan ve yatırım yapmayı düşünenler şimdi yapsın, sonrasını düşünenler ise 2020 yılına girdikten 3 ay sonra bahara doğru yani Mart ayından sonra yatırım yapsınlar”dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.