Cem Vakfı, Sivas Katliamında ölenleri andı…

03.07.2019
A+
A-

Cem Vakfı Babaeski Şubesi, 2 Temmuz 1993′ te Sivas Madımak Otelinde yakılarak öldürülen 35 kişi için Türkiye’ nin birçok yerinde olduğu gibi Babaeski’de de anma etkinliği düzenledi.

Cem Vakfı Babaeski Şubesi binası önünde bir açıklama yapan Şube Başkanı Hüseyin Yeşilbaş, “Katliamı gerçekleştirenlerden hesap sorulmadı” dedi.

Yeşilbaş, “Türkiye tarihine kara bir leke olan Sivas Katliamının üzerinden 26 yıl geçtiğini, 2 Temmuz 1993’de Sivas Madımak Oteli’nin ateşe verilmesiyle başlayan katliam ateşinin, 26 yıldır yürekleri yakmayı sürdürdüğünü söyledi.

Sivas Katliamının aydınlığa, demokrasiye, halkların kardeşliğine ve bir arada yaşama kültürüne yapılan bir saldırı olarak gerçekleştiğini söyleyen Yeşilbaş, “Bugüne kadar Sivas katliamını gerçekleştirenler ile bu katliamı engellemek için kılını kıpırdatmayanlardan hesap sorulmadığı gibi, halkları birbirine düşürmeyi hedefleyen provokasyonlar ve gerici-ırkçı saldırılar artarak devam etmiştir. 2 Temmuz 1993’te aydınların diri diri yakılmasına neden olanları korumaya çalışanlar, yaşanan acıları unutturmaya ya da gerçek katilleri yalan haberlerle aklamaya çalışmaktadırlar.” dedi.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.