CHP’li Gündoğdu’dan, TBMM’ye Soru Önergesi

CHP’li Gündoğdu’dan, TBMM’ye Soru Önergesi
19.06.2020
A+
A-

Cumhuriyet Halk Partisi Kırklareli Milletvekili ve Çevre Komisyonu Üyesi Vecdi Gündoğdu, “Kırklareli ve çevresinde afetten zarar gören üreticilerin ve çiftçilerin zararlarının karşılanması için Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yazılı olarak cevaplandırılması gerekçesi ile bir soru önergesi verdi.

Gündoğdu, verdiği soru önergesinin gerekçesinde ise şunları kaydetti; “15-16 Haziran 2020 tarihlerinde Kırklareli ve çevresinde etkili olan yoğun yağış, dolu, fırtına ve sel bölgede evlerin çatılarının uçmasına, on binlerce dönüm ekili, hasada hazır tarım arazilerimizin, kabak, karpuz, buğday, ayçiçeğinin sular altında kalmasına neden olmuştur. Covid-19 salgını ve ekonomik zorluklarla mücadele ederek, can siper hane üretmeye çalışan üreticilerimiz, çiftçilerimiz yaşadıkları bu doğal afet sonucu ağır bir darbe daha almışlardır. Özellikle fırtınanın, yoğun yağışların ve selin en çok etkilediği; Kırklareli Merkeze bağlı, Kızılcıkdere, Deveçatağı, Yündalan, Üsküpdere, Bayramdere, Kavakdere, Karıncak, Babaeski Erikleryurdu köylerimizde ve Üsküp Beldemizde zarar gören çiftçilerimizin acil destek ve yardıma ihtiyacı bulunmaktadır.

Bu doğrultuda; 1-Kırklarelimizde yaşanan doğal afetten zarar gören üreticilerimizin zararları tespit edilmiş midir, ne kadar ekili alan zarar görmüş, ne kadar çiftçimiz, hangi oranlarda zarar görmüştür?2-Afetten zarar gören üreticilerimizin, çiftçilerimizin zararlarının karşılanması için neler yaptınız, neler yapacaksınız?3-Kırklarelimizin vefakâr, eli nasırlı, emeğinin, alın terinin karşılığını alamayan çiftçisinin yeniden üretmesini ve ürettiğinden para kazanmasını sağlayacak neler yaptınız, neler yapacaksınız? Haber: Metin KARAKUŞ/Kırklareli

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.