Ciravoğlu,”Korona virüsü eczacıları olumsuz etkiledi”

Ciravoğlu,”Korona virüsü eczacıları olumsuz etkiledi”
07.09.2020
A+
A-

Koronavirüs sal­gını vakalarla direk temasta bulunan sağlıkçılar kadar eczacıları da etki­ledi. Ülkemizde ilk va­kanın görüldüğü 10 Mart tarihinden bu yana aralarında Edirneli eczacı Süreyya Zıp­kınkurt’un da olduğu 8 eczacı ile 2 eczane çalı­şanı olmak üzere 10 kişi hayatını kaybetti. Eczacı Şükrü Ciravoğlu, birçok vakayla karşılaşan eczacılarında risk altında olduğuna işaret ederek, yüklerinin dev­let tarafından azaltılmasının olumlu olacağını söyledi.Eczacı Şükrü Ciravoğlu “  bir çok vakayla karşılaşan eczacılarında risk altında bulunduğu açık bir olgu. Biraz daha yükümüz azaltılırsa devlet tarafından daha olumlu olacağını düşünüyoruz”şeklinde sözlerine yer verdi.

Eczanelerin pozitif vakalarla temas halinde olduğunu söyleyen Eczacı Şükrü Ciravoğlu “ pandemi süreci nedeniyle bütün sağlık çalışanlarının olduğu gibi halkla birebir temasta olan ve bir çok vakayla karşılaşan eczacılarında risk altında bulunduğu açık bir olgu. Burada eczacılara kurumsal olarak herhangi bir yerden test yapılması söz konusu olmamıştır bugüne kadar. Koruma olanaklarına gelince bunda da kurumsal bir destek söz konusu değil. Edirne Belediyesi bir defa toplu olarak merkez ilçede eczaneleri dezenfekte etti. Sonra bir kez daha salgının başlangıç sürecinde dezenfekte etti. Valilikten ise  dezenfekte pompası bırakıldı. Eczaneler kendisi gidip alırsa bu dezenfektanın verildiğini söylediler. Biz kendi olanaklarımızla eczanelerimizi dezenfekte ediyoruz. Ya kendi hazırladığımız dezenfektanlarla yada bilinen genel yüzey dezenfektanlarıyla ediyoruz. El dezenfektanlarını kendimiz çok sık olarak kullanıyoruz. Maske  ve sosyal mesafe kurallarına kesinlikle uymak zorundayız. Çünkü çok sayıda vaka ilede karşılaşıyoruz. Pozitif vakalar reçeteleriyle eczanelere başvuru yapıyorlar doğal olarak. Taşıyıcı yada pozitif olduğunu bilmeyen vakalarda mutlaka var toplum içinde. Onlarlada eczaneler sık sık temasta. Bu nedenle son derece dikkatli olarak kendimizi korumak zorundayız. Çünkü kendimizi korumamız demek toplumu korumamız demek. Biz sadece kendimizi değil vatandaşlarıda korumuş oluyoruz. Kendi olanaklarımızla kendi önlemlerimizle azami şekilde dikkat ederek devam ediyoruz”dedi.

Ciravoğlu “Test yapılmasında yarar var. Hiç değilse belli periyodlarda eczanelere test yapılmasında yarar var. En azından öncesinde durumu kavrayabilmek için. Daha önemlisi herkesin bilinçli şekilde kendini korumaya çalışması. Burada ortam dezenfeksiyonu için kurumsal olarak ekiplerin desteği bekliyoruz. Kendi olanaklarımızla yapıyoruz ama devlet tarafından düzenli olarak yapılmasında yarar var. Nöbetlerde falan çok farklı sayıda farklı çeşitte hastalarlada eczaneler karşılaşıyorlar. Dolayısıyla burada dezenfektan olsun, ortam dezenfeksiyonu olsun, koruyucu giysi, maske vs malzemelerle eczanelerin desteklenmesinde yarar var. Biz tüm eczaneci arkadaşlarımız bu sorumluluğu taşıyoruz. Her türlü sorumluluğu maddi manevi kendileri üstlenerek şartları yerine getiriyorlar. Biraz daha yükümüz azaltılırsa devlet tarafından daha olumlu olacağını düşünüyoruz”dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.