Çocuklar gölete balık saldı

Tarım ve Orman Bakanlığınca başlatılan “Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi” kapsamında Edirne Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Tayakadın Göleti’nde öğrencilerinde katılımıyla gölete yavru sazan balığı salım töreni düzenlendi.

Öğrencilere Edirne İ l Tarım ve Orman Müdürü Atilla Bayazıt tarafından balıklar ve göletler hakkında bilgiler verildi. Bayazıt’ın verdiği bilgilerin ardından Öğrenciler küçük kepçe yardımıyla sazanbalığı yavrularını gölete bıraktı .Öğrencilerin balıkların ardından el sallayıp ‘güle güle’ demesi törene katılanları gülümsetti.

Gazetecilere açıklamada bulunan Edirne İl Tarım ve Orman Müdürü Atilla Bayazıt, bu yıl yapılmakta olan balıklandırma çalışmalarıyla birlikte son 10 yılda Edirne’de 2 milyon 546 bin 400 adet Sazan balığı yavrusunun su kaynaklarına bırakıldığını söyledi.

Türkiye’de toplamda 60 milyon balık yavrusunun göl ve göletlere bırakıldığını vurgulayan Bayazıt, “Balıkçılığımızın sürdürülebilir olması kurallara bağlı avcılık ile mümkündür. Tüm balık türleri stoklarının gelecek nesillere aktarılabilmesi için av aracı, balık boyu,av zamanı ve yer yasaklarına uyulması ve en az bir kez üremelerine imkan tanınması sürdürülebilir balıkçılık yönetimi açısından büyük önem arz etmektedir. Bakanlığımız,yürütülen farklı türlerden yavru balık elde etme çalışmaları çerçevesinde,gelecek yıllarda yeni balık türlerini de deniz ve iç sulara bırakarak, vatandaşlarımızın sağlıklı ve kaliteli proteine ulaşmasına katkı sağlamaya devam edilecektir” dedi.

Tayakadın Şehit Cem Havale İlkokulu 4’üncü sınıf öğrencisi Mert Can Yusuf da babasıyla birlikte gölette balık tuttuğunu söyledi.Tuttukları küçük balıkları tekrar gölete bıraktıklarını söyleyen Yusuf,“Balık tutmayı da yemeyi de seviyoruz ama küçük balıkları geri salıyoruz,büyümeleri için. Bugünde balık yavrularını gölete bıraktık, büyüyünce onları yakalamaya geleceğiz” dedi.

Bir başka öğrenci Berkin Ali Deveci ise balık yemeyi sevdiğini belirterek, “Burada yaz kış herkes balık tutuyor. Bizim suya saldığımız balıklardan ileri de çok kişi faydalanacak” dedi.

Törenin ardından Edirne Tarım ve Orman Müdürü Atilla Bayazıt’ın kullandığı Su Ürünleri Kontrol teknesine can yeleklerini giyerek binen öğrencilere gölette gezdi. Öte yandan Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretme ve Eğitim Enstitüsü’n de üretilen 5,1 milyon sazan balığı yavrusu, ülkemiz genelindeki 727 adet göl ve göletlere bırakılacak.

Bunlardan 154 bin adedi ise Edirne’ye tahsis edildi. Bu kapsamda Çakmak Barajı, Gala Gölü ve 64 adet gölete toplam 154 bin sazan balığı yavrusu bırakıldı.

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.