Çoğal, “Edirne’de Ağaçlar Neden Korunamıyor!”

Çoğal, “Edirne’de Ağaçlar Neden Korunamıyor!”
31.10.2019
A+
A-

TEMA Vakfı Edirne İ l Temsilcisi Şirin Çoğal, belediyenin Kocasinan Mahallesi’nde yaptığı kaldırım çalışması sırasında zarar gören ağaçlarla ilgili olarak gelen şikayetler üzerine belediye yetkilileri görüştüklerini belirterek, zarar gören ağaçların yaralarının macun ile kapatılacağı bilgisini aldıklarını söyledi.

TEMA Vakfı Edirne İl Temsilcisi Şirin Çoğal, Edirne Belediyesi’nin Kocasinan Mahallesi’nde yaptığı kaldırım çalışmaları sırasında iş makinelerinin bazı ağaçların kök ve gövde kısımlarına zarar verilmesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

 Zarar gören ağaçlarla ilgili olarak temsilciliklerine gelen şikayetler üzerine Edirne Belediyesi yetkilileri ile görüştüklerine belirten Çoğal, “Belediye yetkilileri, gerekli önlemlerin alınacağı ve zarar gören ağaçların bir an önce macun işlemi ile yaralarının kapatılacağı bilgisini halkımızla paylaşmak isteriz” dedi.

Çoğal  açıklamasında “Edirne Belediyesi tarafından Kocasinan Mahallesi’nde yapılan kaldırım çalışmaları sırasında   kaldırımlar üzerinde bulunan bazı ağaçların kök ve  gövde kısımlarına iş makineleri tarafından dikkat edilmeden zarar verilmesi  ile ilgili  temsilciliğimize gelen şikayetler üzerine Edirne  Belediyesi yetkilileri ile görüşülmüş , gerekli önlemlerin alınacağı ve  zarar gören ağaçların bir an önce  macun işlemi ile yaralarının kapatılacağı  bilgisini halkımızla paylaşmak isteriz.

Unutulmamalıdır ki kentlerin doğal ve kültürel değerleri korunduğu ölçüde kimlikleri güçlenir. Kentlerin doğal kimliğini oluşturan yeşil alanlar, ekosistem bileşenleri; yapılaşma ve kirlilik gibi nedenlerle tahrip edildiğinde veya değiştirildiğinde kentsel kimlik de değişmektedir. Sonuç olarak kentlerde yaşayanların belleği ve yaşadıkları yer ile kurdukları ilişki de zarar görmektedir. Günümüzde yaşadığımız yerlere ve doğaya sahip çıkmak yalnız yasalarla değil, toplumsal duyarlılıkla da mümkündür.“Mevcut ağaçların korunmasını ve ağaç kökleri etrafında gerekli düzenlemelerin yapılmasını  talep ediyoruz.

TEMA Vakfı  Edirne İl Temsilciliği olarak ağaçlık ve yeşil alanların korunması ve geliştirilmesi gereken değerler olarak kabul edilmesini talep ediyoruz. Yerel yönetimler aynı zamanda doğayla uyumlu kentler yaratabilecek en önemli karar alıcı organlardır. Doğayla uyumlu, sürdürülebilir kentler yaratmak öncelikle belediyelerdeki yöneticilerin ve çalışanların doğayı anlayıp, doğanın parçası olduklarını fark etmeleri ile gerçekleşebilir. Ayrıca kaldırım, refüj gibi kamusal alanlarda bulunan ağaçlar da peyzaj değeri bulunan varlıklardır. Yol genişletilmesi, yeni düzenlemeler yapılması gibi çalışmalarda mevcut ağaçların korunmasının esas alınmasını ve bölgede yaşayan insanların hassasiyetinin de göz önünde bulundurulmasını tüm belediye başkanlarından talep ediyoruz” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.