Covid-19 ile Grip Hastalığının Buluşması

Covid-19 ile  Grip Hastalığının Buluşması
10.10.2020
A+
A-

Her dönem olduğu gibi bu yıl da Sonbahar ve kış mevsimlerinde girp vakalarının artması bekleniyor. Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu bir hekim olarak pandemide Covid-19 ile grip vakalarının karşılaşabileceğine dikkat çekti.Dr. Tanrıkulu halkı uyardı ve “Düzenli beslenme ve bol su tüketimi çok önemli” dedi. Mevsimsel olarak grip vakalarının da artması bekleniyor. Pandemide en çok grip vakalarının Covid-19 ile nasıl ayrıt edilebileceği merak ediliyor. “Pandemi sürecinde Covid 19 ile grip vakaları karışacaktır” diyen Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu halkı uyardı ve şu bilgiyi paylaştı:

“GRİP COVİD 19’LA BULUŞACAK”

Sonbahar, Kış aylarında mevsimsel grip vakaları daha da artacak. Aynı zamanda da pandemi süresince Covid-19 hastalığıyla karışacaktır. Çok önemli olan maske, hijyen ve sosyal mesafeyi koruyarak aynı zamanda da 65 yaş üstü ve kronik hastalıkları olan Pnömoni aşısı yaptırmalarını öneriyorum. Bu dönemlerde özellikle soğuk havalarda insanların bireysel korumalarını yapmaları gerekiyor. Hava şartlarına göre kıyafetlerini giymeleri gerekiyor. Pandemi ve mevsimsel grip birbirlerine karışarak hastanelere ve sağlık çalışanlarına yönelik artan vaka sayıları hastanelerimize ciddi bir şekilde yoğunluğa sebebiyet verebilir. Bu yüzden yapılması gereken sistemin güçlü bir hale getirilmesi. Bol bol su içilmesi, sigaradan uzak durulması, beslenmeye dikkat edilmesi ve uykunun düzenli olması çok önemli. Bu nedenle bu grip mevsiminde yapılması gerekenler pandemi süreciyle beraber vakaların daha da birbirine karışabileceği ve bu karışmadan dolayı hastanelerde ve aile sağlığı merkezlerinde çok ciddi bir yoğunluk olacağını hesaba alırsak kişinin kendi bireysel korumalarını maske, el dezenfeksiyonu ve sosyal mesafeye dikkat edilmesi gerekiyor. Düzenli beslenmek ve bol su içilmesi gerekiyor.

“DÜZENLİ BESLEN VE BOL BOL SU İÇ”

Su içmek çok önemli. Günde 2-3 litre su içilmesi gerekiyor. Su destekleyici bir içecektir. Temiz havalarda evlerin ve kapalı alanların havalandırılması gerekiyor. Bu süreci de özellikle sonbahar, kış mevsimlerini hep birlikte atlatabileceğimizi düşünüyoruz. Sağlık sisteminin yoğunluktan dolayı zora girmemesi için kişilerin bireysel korumalarını yapmaları çok önemli. Grip aşısı yapılması gerekiyor. Riskli gruplar, 65 yaş üstü, diyabet ve kronik rahatsızlıkları bulunanların da zatürre aşısı yaptırmaları çok önemli. Bu dönemde kişilerin kendi bireysel sağlıklarına daha dikkatli olarak mevsimler gribe yakalanmayı azaltması ve aynı zamanda sağlık sisteminin işlemesine ve yoğunluğa sebep olmamasını sağlayacaktır.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.