Cumhuriyet Halk Partisi 97 Yaşında

Cumhuriyet Halk Partisi 97 Yaşında
09.09.2020
A+
A-

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 97. Kuruluş yıldönümü dolayısıyla CHP Kırklareli İl Başkanlığı ile Babaeski  genelinde eş zamanlı kutlama programı gerçekleştirdi.

Kırklareli Vilayet Meydanı’nda Atatürk Anıtına çelenk sunumuyla başlayan il başkanlığının 97. Kuruluş yıldönümü kutlama programı saygı duruşu, istiklal marşı ve CHP Kırklareli İl Başkanı Alaaddin Güncer’in basın açıklamasıyla tamamlandı. Koronavirüs pandemisi dolayısıyla daha önceden Kırklareli İl Başkanlığı tarafından tam gün olarak çeşitli etkinliklerin yapılması planlanan kutlama programı CHP Genel Merkezi’nin yayınladığı genelge kapsamında iptal edildi.

CHP Kırklareli İl Başkanı Alaaddin Güncer: “Partimizin 97. Kuruluş yıldönümünü kutlamanın onurunu yaşıyoruz” Atatürk Anıtına çelenk sunma programından önce partililer ve basın mensuplarıyla yaptığı sohbette bazı açıklamalarda bulunan CHP İl Başkanı Güncer şunları söyledi: “Bugün gerçekten çok heyecanlıyız. Partimizin 97. Kuruluş yıldönümünü kutlamanın onurunu yaşıyoruz. Türkiye’nin dev çınarı olan Cumhuriyet Halk Partisi bugün 97 yaşında. Geride kalan 97 yılda Türkiye’nin baştan aşağıya yenilenmesinin öncüsü olan CHP, bu ülkenin kökleridir. Kırklareli İl Örgütü olarak Partimiz ve Cumhuriyetimiz ikinci yüzyıla adım atarken Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun tarafından 37. Olağan Kurultayımızda okunan ve delegeler tarafından onaylanan ‘İkinci Yüz Yıla Çağrı Beyannamesinde” koymuş olduğu 13 temel ilke doğrultusunda çalışmalarımıza başladık. Bugün, Kırklareli il örgütü olarak il genelinde il ve ilçe örgütlerimizle eş zamanlı olarak tüm ilçelerimizde Ülkemizin ve Partimizin kurucusu Atatürk Anıtına çelenk sunumlarını gerçekleştireceğiz” ifadelerini kullandı.

Kırklareli Vilayet Meydanı’nda gerçekleşen CHP 97. Kuruluş yıldönümü programı kapsamında Atatürk Anıtına çelenk sunumunun ardından basın açıklamasında bulunan CHP Kırklareli İl Başkanı Alaaddin Güncer’in açıklaması şu şekilde: “Temelleri 4 Eylül1919 da Sivas Kongresinde atılan 9 Eylül 1923 tarihinde “Halk Fırkası” adıyla kurulan Cumhuriyet Halk Partisi’nin 97. Kuruluş yıldönümünde, Cumhuriyet Halk Partisinin bugünkü mirasçıları olarak atamızın huzurundayız.

GÜNCER: CHP, TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN TEMELLERİNİ OLUŞTURUYOR

Köklerini Anadolu ve Rumeli Müdafa-i Hukuk Cemiyeti’nden alan, Kuvayı Milliye’nin devamı niteliğinde olan Cumhuriyet Halk Partisi; Atatürk’ün önderliğinde ulusal bağımsızlığımızı kazanan, Cumhuriyeti kuran, saltanatı kaldıran, hilafete son veren, ulusal birliği sağlayan, demokratik, laik ve çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini oluşturur. Anadolu ve Rumeli Müdafai Hukuk Cemiyeti’nin emperyalizm karşısındaki kararlılığını, Kuvayı Milliye’nin işgal orduları karşısındaki azmini 97. Kuruluş yıldönümümüzde yüreğimizde taşıyoruz.

“CHP, TÜRKİYE’NİN DEMOKRATİKLEŞMESİNDE ÖNCÜDÜR”

Ulusal sanayinin ve ekonominin gelişmesinde öncü olan CHP’nin aynı zamanda Türkiye’nin demokratikleşmesinde de öncü olduğunu ifade eden Güncer, basın açıklamasına şöyle devam etti:“Başta hukuk ve eğitim gibi toplumsal alanlarda gerçekleştirdiği reformlarla çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ni biçimlendiren Cumhuriyet Halk Partisi, ulusal sanayinin ve ekonominin gelişmesine de öncülük etmiştir. İkinci Dünya Savaşı sonrasında tek parti konumunun tüm olanaklarına karşın, çok partili rejime geçişi sağlayarak Türkiye’nin demokratikleşme sürecindeki öncü misyonuyla tüm Dünyaya demokrasi dersi vermiştir”

“CHP, DÜNYADAKİ BÜTÜN MAZLUM MİLLETLERE UMUT OLMUŞTUR”

Kurulduğu günden bu yana Cumhuriyetin, demokrasinin ve aydınlanmanın savunucusu olan Cumhuriyet Halk Partisi, kimsesizlerin kimsesi, mağdurların güvencesi ve aynı zamanda dünyadaki bütün mazlum milletlerin de umudu olmuştur.

“AMACIMIZ HİÇBİR ÇOCUĞUN YATAĞA AÇ GİRMEMESİ”

Yegâne amacımız Atatürk ve silah arkadaşlarının kurduğu güzel Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandırarak, hiçbir çocuğun yatağa aç girmeyeceği bir Türkiye’yi inşa etmektir” dedi.

“İKİNCİ YÜZYILA ÇAĞRI BEYANNAMEMİZİN IŞIĞINDA YOLUMUZA DEVAM EDİYORUZ”

CHP 37. Kurultayında Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı ve kurultay delegeleri tarafından kabul edilen 2. Yüzyıla Çağrı Beyannamesine de değinen CHP Kırklareli İl Başkanı Alaaddin Güncer “Atatürk İlke ve devrimleri ile 2. yüzyıla çağrı beyannamemiz ışığında kuracağımız halkın iktidarında, ülkemizi, muasır medeniyetler seviyesinin de ötesine taşıyacağımıza söz veriyoruz. Bu duygularla birlikte Cumhuriyet Halk Parti’mizin 97. yaşını kutluyor, Mazlum milletlerin umut ışığı olan Anadolu Devriminin mimarı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına, hayatını kaybetmiş tüm Cumhuriyet Halk Partililere, demokrasi mücadelesinde yaşamını yitiren yurttaşlarımıza şükranlarımızı sunuyor, aziz şehitlerimiz ile milli mücadele kahramanlarımızı saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz” dedi.

BABAESKİ’DE CHP’NİN 97.KURULUŞ YILDÖNÜMÜ KUTLANDI…

Öte yandan, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)’nin 97.Kuruluş yıldönümü ülke genelinde olduğu gibi Babaeski İlçesi’nde de düzenlenen törenle kutlandı.Babaeski’de Cumhuriyet Halk Partisi’nin 97.Kuruluş yıldönümü, Atatürk Anıtı ve İnönü Anıtı olmak üzere iki ayrı yerde düzenlenen törenle ayrı ayrı kutlandı.Yeni tip koronavirüs salgın hastalığı tedbirleri kapsamında, maske ve sosyal mesafe kurallarına uyularak Atatürk Meydanında düzenlenen ilk tören, CHP Babaeski İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Aycan Üzülmez’in sunduğu program ile başladı.

CHP Babaeski İlçe Başkanı Erol Mutlu’nun, Atatürk Anıtına çelenk sunumundan sonra emekli öğretmen Mehmet Can Önder eşliğinde saygı duruşunda bulunularak, ardından ise istiklal marşı okundu.Daha sonra ise günün anlam ve önemini belirten konuşma ise CHP Babaeski İlçe Başkanı Erol Mutlu tarafından yapıldı.İlçe Başkanı Mutlu, burada yaptığı konuşmada; “Büyük Atatürk, Sayın Genel Başkanım; Temellerini 4 Eylül 1919’da Sivas Kongresi’nde attığınız, 9 Eylül 1923’te kurduğunuz Cumhuriyet Halk Partisi’nin, bugünkü mirasçıları olarak bugün huzurunuzdayız. Anadolu ve Rumeli Müdafa-i Hukuk Cemiyeti’nin, emperyalizm karşısında ki kararlılığını, Kuvayi Milliye’nin işgal orduları karşısındaki azmini, 97.Kuruluş yıl dönümümüzde de yüreğimizde taşıyoruz. Yegâne amacımız, sizin ve silah arkadaşlarınızın kurduğu güzel cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandırmak, hiçbir çocuğun yatağa aç girmeyeceği bir Türkiye’yi inşa etmektir. İlke ve Devrimlerimiz ile 2.Yüzyıla Çağrı Beyannamemizin ışığında kuracağımız halkın iktidarında, ülkemizi, işaret ettiğiniz muasır medeniyetler seviyesinin de ötesine taşıyacağımıza söz veriyoruz. Mücadelemiz, hâkimiyet kayıtsız şartsız milletin olana dek sürecektir. Mazlum milletlere umut ışığı olan Anadolu Devrimi’nin mimarları olarak size ve silah arkadaşlarınıza, hayatını kaybetmiş tüm Cumhuriyet Halk Partililere, demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirmiş yurttaşlarımıza şükranlarımızı sunuyoruz.”

Burada ki törenin ardından kortej eşliğinde toplu olarak Fatih Caddesinde yürüyerek, İnönü Meydanında ki İsmet İnönü Anıtına geldi. Burada düzenlenen ikinci törende de CHP Babaeski İlçe Başkanı Erol Mutlu tarafından İsmet İnönü Anıtına çelenk sunuldu. Daha sonra emekli öğretmen Mehmet Can Önder eşliğinde saygı duruşunda bulunularak, ardından ise istiklal marşı okundu.CHP Babaeski İlçe Başkanı Mutlu, burada da bir konuşma yaparak, şunları söyledi. “Ülkemizin ikinci Cumhurbaşkanı, ilk Başbakanı, Partimizin ikinci Genel Başkanı, Kurtuluş Savaşı kahramanımız, Lozan Fatihi, Milli Şef İsmet İnönü anıtından hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Kendi ikbalini düşünmek yerine milletin ikbalini düşünerek ülkemizin demokrasiye geçişinde tarihi adımlar atan Milli Şef İsmet İnönü Türkiye’nin demokratikleşmesi için en önemli adımlardan biri olan “çok partili sisteme” geçilmesi bizzat isteyerek büyük bir devrimi hayata geçirmiştir. 33,5 yıl Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanlığı görevinde bulunarak, partimizin ve ülkemizin demokratikleşmesinde tarihi sorumluluklar alan, namusluları da namussuzlar kadar, cesur olmaya çağıran Milli Şef İsmet İnönü’yü saygı ve minnetle anıyorum.”

Düzenlenen törene; Babaeski Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı, Karahalil Belediye Başkanı Aykut Yakut, CHP Babaeski İlçe Başkanı Erol Mutlu, CHP Babaeski İlçe Kadın Kolları Başkanı H.Gül Bingöl, CHP Babaeski İlçe Gençlik Kolları Başkanı Cemre Savaş, İl Genel Meclis Üyeleri Hüseyin Taşkın, İlhan Okumuş, CHP’li Belediye Meclis Üyeleri, bazı Sivil Toplum Kuruluşlarının Temsilcileri ve Pandemi nedeni ile sınırlı sayıda partili üye katıldı. Haber: Metin KARAKUŞ/Babaeski-Kırklareli

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.