Cumhuriyet Tır’ı Babaeski’de…

Cumhuriyet Tır’ı Babaeski’de…

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Babaeski Şubesi, “47.Tarım Festivali’nin”, 2’inci günü, ADD Genel Merkezi tarafından hazırlanan Proje kapsamında gezici “Cumhuriyet Sergi Tırı” Babaeski’ye geldi.Atatürkçü Düşünce Derneği’nin (ADD) kuruluşunun 30’uncu yılı ve Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100’üncü yılı nedeniyle yola çıkan gezici “Cumhuriyet Sergi Tırı” Gündüz Onat Festival Alanında düzenlenen törenle açıldı.

Düzenlenen törene; Kaymakam Hakan Özarslan, Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı, Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Türkay Topal, ADD Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri Melek Esmer, Binnur Güdücüler, Şube Başkanı Fatma Durak, Bulgaristan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Fatma Özcan, Emekli-Sen Babaeski Şube Başkanı Ercan Eren, Cem Vakfı Babaeski Şube Başkanı Hüseyin Yeşilbaş, Hakan Dedeoğlu, Yazar Rafet Seçkin, CHP’li Belediye Meclis Üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Şube Başkanı Durak, açılış öncesi yaptığı konuşmada şunları söyledi. “Milli mücadelenin 100. Yılını bu yıl Samsun’da kutlamış bulunmaktayız. Atatürk’ün ilke ve inkılâplarından asla vazgeçmeyeceğiz. Ülkemizin uygarlık yolunda ilerlemesi için bilgi ile yolumuza devam edeceğiz. Bağımsızlık mücadelemizin 30.yılı dolayısıyla Atatürkçü Düşünce Derneği’nin, projesi ile yola çıkan gezici sergi Tırı bugün Babaeski’de. O nedenle Babaeski halkının Cumhuriyetimize gezici müzemizi ziyaret etmelerini bekliyoruz. Bu Ülkeyi bize armağan eden, Türkiye Vatandaşı olmamızı sağlayan, başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını ve Gazilerimizi saygı ve minnetle anıyoruz. Yolumuz cumhuriyetin kurucusu Atatürk’ün yoludur.”

Konuşmaların ardından Kaymakam Hakan Özarslan ve Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının ülkemizin kurtuluşu için başlattığı milli mücadelenin 100. yılında Samsun’dan yola çıkan gezici Cumhuriyet Sergi Tırı’nın kurdelesinin sökerek, Babaeski halkının ziyaretine açtı. Sergi açılışında, Cumhuriyet İlkokulu Öğrencisi Duygu Sezer (10) yaşında, Kemanı ile “İzmir Marşı’nı”, 15 Yaşında ki Yağmur Özdinler ise Gitar’ı ile “Ankara’nın taşına bak, gözlerimin yaşına bak” marşını seslendirdiler.

Haber: Metin KARAKUŞ/BABAESKİ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.