Demir: Hükümeti uyarıyoruz

Demir: Hükümeti uyarıyoruz
03.01.2020
A+
A-

İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir, Libya konusunda hükümeti uyardıklarını açıkladı. Demir, “Türk askerini; Türk Devletine kara sınırı olmadığı bir iç çatışmaya gönderemeyiz”dedi.

İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir, hükümetin Libya’ya asker gönderilmesi konusunda bir bataklığa çekildiğini öne sürdü. Demir, Libya konusunda yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:“Burada ucu açık nereye varacağı belli olmayan bir iç savaş var.Türkiye Cumhuriyeti Devleti Libya’da savaşın içinde yer alıp asla taraf olmamalıdır, ara bulucu olabilir. Türk askerini; Türk Devletine kara sınırı olmadığı bir iç çatışmaya gönderemeyiz. Müslüman iki tarafın iç savaşında hangi kardeşten yana olacağız? Alacağımız kararların bize ödeteceği bedellerin millet ve kendi vicdanımızda da izahını yapabilmemiz lazım. Suriye meselesinde; Suriye’den sonra en büyük zararı Türkiye gördü.

5.2 milyon Suriyeli Türkiye’ye geldi. 40 milyar doların üzerinde bize maliyeti oldu. Daha da olacaktır. İdlip’ten 2 milyon insanın hareket halinde olduğu söyleniyor. Bir savaş bitmeden ikinci savaşa taraf olmak! Arap düşmanlığını körükleyeceği gibi, ülkemiz 7 milyonun üzerinde sığınmacıya daha bakmak mecburiyetinde kalacak.

Bu durum ülkemizi çok ciddi sıkıntılarla karşı karşıya bırakacaktır.Üzülerek belirtiyorum ki TBMM meclisindeki milletvekilleri aklı ve vicdanı ile hareket etmeyerek bu teskerenin geçmesini sağladılar.

Buradan soruyorum ve cevaplıyorum. Libya’da göndereceğimiz askere Saldırı ihtimali var mı? Mümkün! Bizim oraya göndereceğimiz askerimiz eğitim birliği askerleri değil, muharip birliği olacaksa, bu birlik orada çatışan taraflardan Hafter’in direkt saldırısına konu olması tehlikesi var mı? Var!

Peki ne zaman bitebilir diye bir ön görüsü olan var mı? Suriye 9. yılına giriyor. Burada ucu açık nereye varacağı belli olmaz! Devletimizin ve milletimizin ulusal çıkarları için her türlü meselede elimizi değil vücudumuzun taşın altına koymaya hazırız.

Libya konusunda kafamızdaki sorulara iktidar tarafından net cevaplar alamadığımız İçin İYİ Parti Gurubu olarak TBMM deki oylamada HAYIR oyu kullandığımızı kamuoyu ile paylaşır,saygı ile duyuruyoruz. Allah vatanımızı, milletimizi her türlü kötülüklerden korusun. Rabbim Mehmetçiğe muvaffakiyetler versin.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.