Denetim yapan polislere saldırdılar

Denetim yapan polislere saldırdılar
23.09.2020
A+
A-

Edirne’de koronavirüs denetimleri kapsamında polis, maske takmadıkları için uyardığı iki kişiden kimlik isteyince ortalık karıştı. Polislere saldıran iki kişi takviye ekiplerin gelmesiyle gözaltına alındı. Edirne Valiliği de olayın bütün yönleriyle ele alınacağı idari bir tahkikatın başlatıldığını açıkladı. Olay Sabuni Ma­hallesi Tahmis Meydanı yakınla­rındaki işlek bir cadde üzerinde iddiaya göre; İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Yunus polisi ekipleri koronavirüs nedeniyle maske denetimi yaptığı sırada B.A ve A.I isimli iki kişinin maskesiz oldu­ğunu görüp uyarıda bu­lundu. Maske takmak istemeyen B.A ve A.I kim­liklerinde göstermeyip po­lise hakaretler savurup saldırdı. Çevrede bulunan esnafında polise yardımcı olmak isteyip olaya karış­masıyla arbede yaşandı. Bu anlar olayın yaşandığı çevredeki bir iş yerinin güvenlik kamarasına sa­niye saniye yansıdı.

Polisler yaklaşık 4dakika süren ar­bede sonunda tak­viye ekiplerin gelmesiyle B.A ve A.I etkisiz hale ge­tirip, kelepçeleyerek polis merkezine götürdü. Bu­rada ifadeleri alınan şa­hıslar, cumhuriyet savcı­sının talimatıyla görevli memura mukavemet ve kasten yaralama suçla­rından gözaltına alındı.

VALİLİK OLAYLA İLGİLİAÇIKLAMA YAPTI

Öte yandan Edirne Valiliği de konuyla ilgili yaptığı yazılı açıkla­mada, yaşanan olayda iki polisin hafif şekilde yara­landığı, konuyla ilgili ge­rekli çalışmaların başla­dığı belirtildi. Valiliğin açıklamasında şöyle denildi;“23.09.2020 günü11.00 -12.30 saatleri ara­sında “Sağlık İçin Hepi­miz İçin” sloganı ile yapılan denetimlerde ili­miz Saraçlar Caddesi üzerinde maske takma­yan iki şahıs Yunus ekip­lerimiz tarafından durdurulmuştur.

Maskelerini takmamakta ısrar eden şahıslara kim­likleri sorulduğunda kim­lik beyan etmemişlerdir.Şahıslar kimlik tespiti için polis merkezine götü­rülmeleri sırasında gö­revli ekiplerimize mukavemette bulunmuş­lardır. Şahıslara yapılan müdahale esnasında bir polis memurumuz yere düşerek bir polis memu­rumuz da çıkan arbede esnasında hafif şekilde yaralanmışlardır.Görevli polis memurlarına muka­vemette bulunan iki şahıs, kademeli olarak güç kullanılıp etkisiz hale getirilmiştir.Polis Merkezine götürülen şahısların ya­pılan kimlik kontrolle­rinde B.A ve A.I oldukları tespit edilmiş olup, Cum­huriyet Savcısının talima­tıyla haklarında “görevli memura mukavemet “ ve“kasten yaralama“ suçla­rından işlem başlatılmış ve ilgili şahıslar gözaltına alınmışlardır.  Ayrıca maske takmadıkları ve kimlik beyan etmedikleri için ilgili şahıslar hak­kında gerekli idari işlem­ler yapılarak para cezası uygulanmıştır.  Meydana gelen olayın bütün yönle­riyle ele alınacağı idari bir tahkikat başlatılmıştır. Kamuoyuna saygı ile du­yurulur”denildi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.